آیا رهبر ک.ش مرده است؟

فاکس نیوز: حال کیم جونگ اون دیکتاتور کره شمالی وخیم است. «رابرت ‏اوبراین»، مشاور امنیت ملی دولت ترامپ گفت: از نزدیک در حال رصد احوال «کیم جونگ اون» رهبر کره شمالی هستیم. ظاهراً کیم جونگ اون دچار سکته مغزی شده است.

آیا رهبر ک.ش مرده است؟

سی ان ان: حال رهبر کره شمالی وخیم است

یک مقام آمریکایی مطلع تاکید کرد، واشنگتن در حال ارزیابی اطلاعاتی است مبنی بر اینکه کیم جونگ اون، رهبر کره ‌شمالی پس از انجام یک عمل جراحی در وضعیت خطرناکی قرار دارد.

به گزارش شبکه خبری سی‌ ان ‌ان، اخباری درباره وضعیت جسمانی کیم جونگ اون،‌ رهبر کره ‌شمالی در شرایطی منتشر می‌شود که او ۱۵ آوریل هم در مراسم سالروز تولد پدربزرگش شرکت نداشت و همین امر گمانه‌زنی‌هایی را به راه انداخت. او چهار روز پیش از آن در یک نشست دولتی دیده شد.

شورای امنیت ملی و دفتر مدیر اطلاعات ملی آمریکا دوشنبه از اظهار نظر خودداری کردند. سی‌ ان ‌ان همچنین با سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) و وزارت خارجه تماس گرفت و پیگیر این اخبار از مقام‌های کره‌ جنوبی شد. گردآوری اطلاعات از کره‌ شمالی به شدت دشوار است و یکی از اهداف چالشی برای اطلاعات آمریکا به شمار می‌رود.

مرگ رهبر کره شمالی

شبکه خبری سی‌ ان‌ ان به نقل از یک مقام آمریکایی که نام او را فاش نکرد، گزارش داد که کیم جونگ اون پس از انجام یک عمل جراحی در وضعیت خطرناکی قرار دارد.

غیبت کیم جونگ اون در مراسم‌ها غالبا گمانه‌زنی و شایعاتی به همراه دارد. آخرین بار که رهبر کره‌ شمالی در رسانه‌ دولتی کره‌ شمالی دیده شد به تاریخ ۱۱ آوریل بازمی‌گردد. به گفته یک محقق، چنانچه کیم در بیمارستان بستری باشد، می‌توان غیبت او را از حضور در سالروز تولد بنیانگذار کره ‌شمالی توجیه کرد.  

در همین حال وب‌سایت «دیلی ان‌کی» که عمدتا از سوی فراری‌هایی از کره ‌شمالی اداره می‌شود، به نقل از منابع داخلی در کره ‌شمالی گزارش داد، کیم جونگ اون ۱۲ آوریل در بیمارستانی در تفرجگاه کوهستانی «کومگانگ» در «هیانگسان» تحت عمل جراحی قرار گرفت و در ویلایی در آنجا اقامت دارد تا روند بهبودی را طی کند.

براساس گزارش این رسانه، کیم جونگ اون یک عمل جراحی بر روی عروق قلبی انجام داده است. وضعیت سلامتی کیم در ماه‌های اخیر به دلیل استعمال زیاد سیگار، چاقی و اضافه کار وخیم‌تر شده است.
این رسانه تصویری آمریکایی افزود: برخی منابع حاضر در کره جنوبی از اتصال دستگاه  «کاردیوواسکولار»  (cardiovascular)  (دستگاه مصنوعی گردش خون) به رهبر کره شمالی از روز 17 فروردین خبر دادند. 
بنابراین گزارش وزارت خارجه آمریکا و «سازمان اطلاعات مرکزی» آمریکا (سازمان سیا) نیز دراین باره پاسخی به این شبکه خبری دراین زمینه نداده‌اند. 

خواهر رهبر کره شمالی می‌تواند گزینه جانشینی اون باشد

«جوزف یون»  (Joseph Yun) فرستاده ویژه سابق آمریکا در امور کره شمالی به این شبکه خبری گفت: بسیار دشوار است که بدانیم در کره شمالی چه می‌گذرد، آنچه که معلوم است اون یک عمل جراحی قلب داشته و مشخص نیست که آیا این عمل به خوبی انجام شده یا خیر. 

مرگ رهبر کره شمالی

وی افزود: اما می‌دانیم که وضعیت سلامتی رهبر کره شمالی مناسب نبوده و در مراسم گرامی داشت بنیانگذار کره شمالی در ۲۱ فروردین ماه غیبت داشته است. 
فرستاده ویژه سابق آمریکا در امور کره شمالی درباره احتمال جانشینی اون نیز به سی ان ان گفت: در صورتی که اون قادر به انجام وظایف خود نباشد و قرار شود جانشینی برای وی تعیین گردد، این فرد می‌تواند خواهر رهبر کره شمالی باشد وی رئیس کارکنان کره شمالی بوده و به تازگی نیز ارتقا رتبه یافته بود. 
تا لحظه مخابره این خبر واکنشی از سوی کاخ سفید و دیگر مقامات دولت ترامپ دراین زمینه دیده نشده است. کیم جونگ اون، از سال ۲۰۱۱ رهبری جمهوری دمکراتیک خلق کره را (کره شمالی) برعهده دارد. 

کره جنوبی: وخامت حال رهبر کره شمالی صحت ندارد

به دنبال ادعای برخی رسانه های غربی و همچنین رسانه های کره جنوبی در مورد وخامت حال رهبر کره شمالی بعد از یک عمل جراحی، یک مقام دولتی در کره جنوبی گزارش ها درباره بیماری رهبر کره شمالی را تکذیب کرد. یونهاپ می گوید از آنجایی که کیم دارای مشکلاتی مانند چاقی و بیماری قلبی است غیبت های وی از دید عموم هر از چندگاهی به چنین شایعاتی دامن می زند.
یک منبع دولتی کره جنوبی روز سه شنبه به یونهاپ گفت هیچ علائم غیر عادی یا نشانه ای در رابطه با سلامتی رهبر کره شمالی تا کنون مشاهده نشده است.

این مقام دولتی کره جنوبی که نامش فاش نشده است با تأکید بر اینکه کیم تا روزهای اخیر در معرض دید عموم قرار گرفته است، گفت: هیچ علائمی مرتبط با شرایط سلامتی وی کشف نشده است.

بر اساس گزارش های رسانه های کره شمالی، کیم آخرین بار در تاریخ ۱۱ آوریل /۲۳ فروردین / در یک نشست رسمی در دفتر سیاسی حزب کارگران این کشور شرکت کرده بود.

در روزهای گذشته غیبت کیم جونگ اون،‌ رهبر کره شمالی در یک مراسم یادبود رسمی که هر ساله در این کشور برگزار می‌شود گمانه‌زنی در خصوص بیماری وی را تقویت کرده بود.

ارسال نظر

یادداشت

روی خط رسانه

آخرین اخبار

پربازدید ها