بلومبرگ: معامله‌ای نفتی بین ایران و آمریکا در حال انجام است

مقامات امریکایی به طور خصوصی اذعان می‌کنند که به تدریج، اجرای برخی از تحریم‌ها را بر فروش نفت ایران کاهش داده‌اند/ بر اساس گزارش آژانس بین المللی انرژی در پاریس، تولید نفت ایران در ماه ژوئیه به 3 میلیون بشکه در روز رسید که بالاترین سطح از سال 2018 است.

بلومبرگ: معامله‌ای نفتی بین ایران و آمریکا در حال انجام است

خبرگزاری «بلومبرگ» نوشت که «یک معامله بین ایران و امریکا در بازارهای جهانی نفت در حال انجام است.»

 

به گزارش العربیه، این خبرگزاری، در گزارشی که امروز منتشر شد، دیپلماسی محتاطانه و محرمانه بین ایران و ایالات متحده را به‌رغم منقضی‌شدن بازگشت به توافق هسته‌ای، باعث پیشرفت در تبادل زندانیان، رفع انسداد دارایی‌های مسدود شده و احتمالاً غنی‌سازی اورانیوم ایران دانست و نوشت: «به نظر می‌رسد که آن‌ها به یک توافق غیررسمی در مورد جریان نفت دست یافتند.»

 

به گفته بلومبرگ، مقامات امریکایی به طور خصوصی اذعان می‌کنند که به تدریج، اجرای برخی از تحریم‌ها را بر فروش نفت ایران کاهش داده‌اند.

 

بلومبرگ همچنین نوشته است که «تهران تولید خود را به بالاترین سطح از زمان شروع تحریم در پنج سال پیش بازگردانده و بیشترین نفت خود را در یک دهه اخیر به چین صادر می‌کند.»

 

افزایش عرضه به کاهش قیمت نفت کمک می‌کند، قیمتی که این هفته در لندن به زیر 85 دلار در هر بشکه کاهش یافت و پس از سال‌ها تورم افسارگسیخته، باعث تسکین مصرف‌کنندگان و بانک‌های مرکزی شد.

 

بلومبرگ در ادامه افزود: «پایین نگه داشتن قیمت بنزین، در حال حاضر نزدیک به 4 دلار در هر گالن، ممکن است به کمپین انتخاب مجدد جو بایدن، رئیس جمهوری امریکا در سال 2024 کمک کند.»

 

هلیما کرافت، رئیس استراتژی جهانی کالا در «RBC Capital Markets LLC» در نیویورک گفت: «این بازی سنتی دیپلماسی انرژی است، بستن قراردادها برای به دست آوردن بشکه‌های اضافی. منافع اقتصادی امریکا و ایران در مورد تولید بشکه‌های بیشتر در بازار همسو است.»

 

بنا به گزارش بلومبرگ، «گزارش‌هایی وجود دارد مبنی بر اینکه ایران به طور قابل توجهی (در قبال مجوز افزایش فروش نفت)، سرعت تولید اورانیوم غنی‌شده با درجه تسلیحات را کاهش داده است.»

 

به ادعای بلومبرگ، «تنش‌زدایی آزمایشی در حال عبور از تجارت نفت است. واشینگتن همچنان خریدهای بسیاری از مشتریان پیش از تحریم ایران مانند کره جنوبی، ژاپن یا کشورهای اروپایی را تحمل نمی‌کند، اما نسبت به افزایش فروش به چین رضایت دارد.»

 

بر اساس گزارش آژانس بین المللی انرژی در پاریس، تولید نفت ایران در ماه ژوئیه به 3 میلیون بشکه در روز رسید که بالاترین سطح از سال 2018 است.

 

ناظران می‌گویند، کاخ سفید خرسند خواهد شد که بشکه‌های بیشتری را در بازار ببیند تا به حفظ قیمت‌ها کمک کند.

 

پیشتر خبرگزاری دولتی «شانا» نوشته بود که جواد اوجی، وزیر نفت ایران اخیرا به کمیته انرژی مجلس گفته است که تهران انتظار دارد تولید خود را در هفته‌های آینده به 3.4 میلیون بشکه برساند.

 

به گفته افرادی که مستقیماً از این موضوع مطلع هستند، این میزان ممکن است تا پایان سال به 3.6 میلیون بشکه افزایش یابد.

 

اگر ایران به این هدف دست یابد، فقط چند صد هزار بشکه کمتر از ظرفیت 3.8 میلیون بشکه‌ای، با قبل از تحریم فاصله خواهد داشت.

 

به گفته کارشناسان، افزایش عرضه در لحظه‌ای شکننده برای بازارهای جهانی نفت رخ می‌دهد و با توجه به اینکه اکثر خریداران بالقوه هنوز محدودیت‌های مجاز ندارند، ایران در نهایت به اشتهای چین متکی خواهد بود.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر

یادداشت

آخرین اخبار

پربازدید ها