مردم ترکیه، از استانبول می روند!

به دنبال زمین لرزه مرگبار اخیر درترکیه، موج مهاجرت داخلی شهروندان این کشور به‌خصوص از استانبول به دیگر مناطق راه افتاده است.

مردم ترکیه، از استانبول می روند!

مسئولان ترکیه می‌گویند که پس از زلزله ویرانگر ششم فوریه جنوب این کشور موج مهاجرت داخلی مردم به راه افتاده که نمونه برجسته آن شهروندانی است که از شهر استانبول به استان کرکلارلی در شمال غربی ترکیه در نزدیکی مرز با بلغارستان نقل مکان کرده‌اند.

سونر ایلیک، رئیس اتاق صنعت و بازرگانی در استان کرکلارلی ترکیه، امروز پنجشنبه در اظهاراتی به اسپوتنیک گفت: پس از زلزله‌های اخیر ترکیه جمعیت زیادی به این استان سرازیر شدند، زیرا این استان یکی از مناطقی است که کمتر در معرض زلزله قرار دارد.

وی افزود: تنها ساکنان مناطق آسیب دیده از زمین لرزه اخیر نیستند که به کرکلارلی  مهاجرت می‌کنند؛ بلکه از استانبول هم عده زیادی به این شهر آمدند .

ایلیک گفت: بر اساس اطلاعاتی که من از سازمان نقشه برداری استان دریافت کردم، خرید و فروش مسکن و زمین در اینجا افزایش یافته است، ما قبلاً چنین تقاضایی را ندیده بودیم و به همین دلیل قیمت ملک از زمان زلزله ۲۰ تا ۲۵ درصد افزایش یافته است.

رئیس اتاق صنعت و بازرگانی در استان کرکلارلی ترکیه تاکید کرد که در بیست روز گذشته حدود دو هزار خانه و قطعه زمین در این استان به ساکنان استانبول که می‌خواهند از آنجا نقل به کرکلارلی نقل مکان کنند، فروخته شد.

وی افزود: استانبولی‌ها همچنین به منطقه صنعتی کرکلارلی علاقه‌مند هستند و درخواست‌های جدید برای سرمایه‌گذاری در آنجا دریافت شده است.

ایلیک با بیان اینکه بیشترین تقاضا برای منازل در استان کرکلارلی  مربوط به ساختمان‌های ساخته شده توسط اداره کل مسکن که مورد حمایت دولت است، بوده گفت: هیچ یک از این ساختمان‌هایی که توسط این اداره در استان‌های زلزله زده ساخته شده بودند، فرونریختند و از همین رو به عنوان  پروژه‌هایی قابل اعتماد شناخته می‌شوند.

 

مقامات ترکیه از بیم احتمال وقوع زمین لرزه در استانبول، دستور تخلیه صدها ساختمان از جمله ساختمان بیمارستان و دانشکده پزشکی در این شهر را صادر کردند.

در سال ۲۰۰۸ مطالعه‌ای توسط شورای شهر استانبول و آژانس همکاری بین المللی ژاپن منتشر شد که بر اساس آن پیش بینی می شود تا قبل از سال ۲۰۳۰ زلزله ای به بزرگی 7.5-7.7 در استانبول رخ دهد.

از همین رو ساکنان استانبول، شهری ۱۶ میلیون نفری که در پهنه دو قاره گسترده شده و در سال‌های اخیر شاهد رشد قارچ گونه آسمان خراش‌ها بوده؛ همچنان نسبت به وقوع زمین‌لرزه‌ای بزرگ چگونگی رویارویی با آن نگرانند.

زمین لرزه‌ای مهیب و ویرانگر به بزرگی ۷.۷ ریشتر در سحرگاه روز دوشنبه ششم فوریه جنوب ترکیه و شمال سوریه را لرزاند که پس لرزه های آن به کشورهای دیگر منطقه از جمله لبنان، عراق و مصر نیز رسید.  تلفات این زلزله ویرانگر در ترکیه بیش از ۴۶ هزار کشته و حدود ۱۰۰ هزار مجروح برجای گذاشت و به تخریب هزاران خانه منجر شد.

به گفته رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، این زمین لرزه بزرگترین فاجعه ای است که این کشور از سال ۱۹۳۹ تاکنون دیده است.

سازمان بهداشت جهانی تعداد افراد آسیب دیده از زلزله ویرانگر ترکیه و سوریه را حدود ۲۳ میلیون نفر تخمین زد.

 

ارسال نظر

یادداشت

آخرین اخبار

پربازدید ها

.