برگزاری انتخابات زودهنگام در ترکیه

«رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه از احتمال برگزاری زودهنگام انتخابات ریاست جمهوری در ماه می سال جاری میلادی خبر داد.

برگزاری انتخابات زودهنگام در ترکیه

اردوغان طی سخنرانی در جمع نمایندگان پارلمانی حزب عدالت و توسعه گفت که انتخابات سراسری در ترکیه شامل انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری ممکن است در تاریخ ۱۴ می امسال برگزار شود. تاریخ اصلی انتخابات ۱۸ ژوئن تعیین شده است.

به نوشته خبرگزاری «آناتولی»، وی در این سخنرانی توضیح داد: «اکنون ما در سال ۲۰۲۳ با گفتن این جمله که حق اظهار نظر، تصمیم و آینده متعلق به ملت است، از ملت خود حمایت می‌کنیم. ما با وجود کسانی که به قیمومیت باور دارند و حق تعیین سرنوشت، تصمیم و آینده را به ملت ما واگذار نمی‌کند، قرن ترکیه را آغاز خواهیم کرد».

رئیس جمهور ترکیه با بیان اینکه کسانی که به ارتش و صنایع دفاعی ترکیه حمله می‌کنند، آنها را تهدیدی برای موجودیت خود می‌بینند، تصریح کرد: «کل صنایع دفاعی بایکار با تمام شرکت‌ها، محصولات، کارکنان و دستاوردهایش هدف قرار گرفته است».

اردوغان با حمله به رقبای انتخاباتی خود، اظهار داشت: «ملت ما ۷۳ سال بعد در همان روز خواهند گفت که این کودتا که به صورت یک میز شش نفره در مقابل ما ظاهر شد، برای مشتاقان نااهل کافی است. من مجلس را که بالاترین مقام اراده ملی است به چالش می‌کشم، هر کاری بکنید باز هم موفق نخواهید شد».

وی در ادامه خطاب به هر کدام از سران احزاب رقیب گفت: «[کمال قلیچدار اوغلو] شما در موقعیتی نیستید که بتوانید به وزیر دفاع یا فرماندهان نیروی ما توهین کنید، ابتدا جایگاه خود را بدانید. [علی باباجان] برو پوشک‌فروشی و تولید منسوجات خانگی را ادامه بده. [احمد داوود اوغلو] ما دانشگاهی را به بنیاد آنها اختصاص دادیم، زمانی که او نخست وزیر شد، برای خود مال و منالی دست‌وپا کرد. [مرال آکشنر] خانم، ملت ما به خوبی می‌داند که آیا اردوغان و دوستانش در مورد مسئله روسری سوء استفاده خواهند کرد یا خیر».

رئیس جمهور ترکیه پیش از این گفته بود که برای آخرین بار در انتخابات ریاست جمهوری امسال نامزد می‌شود. بر اساس سیستم جدید در ترکیه، یک فرد حداکثر دو بار می‌تواند به عنوان رئیس جمهور انتخاب شود. دوره پنج ساله ریاست جمهوری اردوغان در ژوئن ۲۰۲۳ به پایان می‌رسد و بحث در مورد اینکه آیا او می‌تواند دوباره نامزد شود یا خیر ادامه دارد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر

یادداشت

آخرین اخبار

پربازدید ها