خط و نشان‌ بایدن برای عربستان

یک روزنامه آمریکایی گزارش داده رئیس‌جمهور این کشور تهدیدها و انذارهای چند ماه پیش خود برای انجام اقدامات تلافی‌جویانه علیه عربستان سعودی را کنار گذاشته است.

خط و نشان‌ بایدن برای عربستان

«وال‌استریت‌ژورنال» به نقل از مقام‌های آمریکایی و سعودی گزارش داده «جو بایدن»، رئیس‌جمهور آمریکا از تهدیدهای چند ماه پیش خود برای انجام اقدامات تلافی‌جویانه علیه ریاض، در واکنش به اقدام این کشور در اوپک‌پلاس عقب‌نشینی کرده است.

روزنامه وال‌استریت‌ژورنال مدعی شده دولت بایدن در عوض به دنبال تقویت همکاری‌های امنیتی برای مقابله با ایران در سال ۲۰۲۳ میلادی است.

مقام‌های مورد استناد این روزنامه ادعا کرده‌اند کاهش قیمت سوخت در آمریکا، عملکرد نسبتاً مناسب دموکرات‌ها در انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره و نگرانی‌های روزافزون درباره ایران موجب فروکش کردن تنش‌هایی در میان دو کشور شده که در ماه اکتبر پس از امتناع طرف سعودی از اجابت درخواست کاخ سفید برای به تأخیر انداختن کاهش تولید نفت به اوج خود رسیده بود.

اقدام عربستان سعودی در رهبری تلاش‌های اوپک‌پلاس برای کاهش تولید نفت که دقیقاً یک ماه قبل از انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره آمریکا انجام شد به نگرانی‌هایی درباره افزایش تورم دامن زد و موجب شد دولت بایدن اعلام کند با کنگره برای تنبیه عربستان سعودی همکاری خواهد کرد.

مقام‌های دولت بایدن اکنون به روزنامه وال‌استریت‌ژورنال می‌گویند هیچ برنامه‌ای برای عملی کردن این تهدید ندارد. در عوض، مقام‌های هر دو کشور می‌گویند به دنبال پیگیری پروژه‌های نظامی و اطلاعاتی جدیدی با هدف مهار ایران در بحبوحه توقف تلاش‌ها برای بازگشت به برجام هستند.

در ماه دسامبر، دولت بایدن و مقام‌های سعودی تلاش کردند طرحی در کنگره را که به دنبال قطع حمایت اطلاعاتی آمریکا از عربستان سعودی در جنگ یمن بود از دستور کار خارج کنند.

در ماه نوامبر، دولت بایدن به یک دادگاه آمریکایی گفت که سمت «محمد بن سلمان» به عنوان رئیس مستقر یک دولت باعث می‌شود شکایت نامزد «جمال خاشقچی» از او غیرقابل پیگیری باشد. یک قاضی فدرال این مسئله را پذیرفت و آن شکایت رد شد.

در همان ماه، روزنامه وال‌استریت‌ژورنال گزارش داد که دو کشور ایران را به طرح‌ریزی برای حمله به عربستان متهم کرده‌اند. ارتش امریکا جنگنده‌ها و بمب‌افکن‌هایی را به نشانه حمایت از عربستان سعودی به پرواز درآورد.

وال‌استریت‌ژورنال مدعی شده آمریکا در حال انجام همکاری‌هایی نزدیک با عربستان سعودی، اسرائیل و برخی از کشورهای دیگر برای توسعه سامانه‌های پدافند هوایی یکپارچه و افزایش همکاری‌های دریایی علیه ایران است.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر

یادداشت

آخرین اخبار

پربازدید ها