قیمت دلار در بازار آزاد از ۴۴ هزار تومان گذشت + امروز 1 بهمن 1401

در نخستین روز از بهمن‌ماه ۱۴۰۱، دلار در بازار آزاد کانال جدیدی را فتح کرد تا نشان دهد این واقعیت‌های سیاسی و اقتصادی است که بر روند قیمت دلار اثرگذار است و بازارساز نمی‌تواند بی‌توجه به این پارامترها، مسیر قیمت‌ها را کنترل کند.

قیمت دلار در بازار آزاد از ۴۴ هزار تومان گذشت + امروز 1 بهمن 1401

در نخستین روز معاملاتی هفته جدید، قیمت دلار افزایشی شد. پیش از این قیمت‌ها در معاملات فردایی خبر از رشد ناگهانی قیمت دلار می‌دادند و بر همین اساس امروز اسکناس آمریکایی در معاملات نقدی هم رشد را تجربه کرد.

قیمت دلار در آخرین معاملات نقدی به ۴۴ هزار و ۳۸۰ تومان رسیده است. این در حالی است که معاملات فردایی دلار همچنان سیگنال رشد می‌دهند.

روند رو به رشد قیمت دلار با تصویب قطعنامه پارلمان اروپا علیه ایران از سر گرفته شد و حالا در معاملات نقدی نیز این مسیر صعودی به خوبی روشن است.

آخرین قیمت دلار توافقی در بازار متشکل ارزی اما با فاصله زیادی از قیمت دلار آزاد قرار دارد و امروز به ۳۸ هزار و ۹۰۳ تومان رسیده است.

در همین حال آخرین نرخ صرافی‌ها نیز که در سایت بازار متشکل ارزی ثبت شده، عدد ۳۹ هزار و ۲۹۲ تومان را نشان می‌دهد که این رقم نیز همچنان فاصله بسیار زیادی با قیمت دلار آزاد دارد.

نرخ نیمایی نیز که توسط رئیس جدید بانک مرکزی در قیمت ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان فریز شده و حتی رقابت‌ معامله‌گران در این بازار نیز قیمت را به بازار آزاد نرسانده است.

دلار در بازارهای همسایه

در بازارهای همسایه نیز قیمت دلار افزایشی بوده است. معاملات نقدی دلار سلیمانیه امروز به ۴۴ هزار و ۵۰۰ تومان رسیده و قیمت دلار فردایی این بازار نیز در همین کانال، روند رو به رشدی را دنبال می‌کند.

در بازار هرات هم قیمت دلار رشد داشته و معاملات نقدی آن در سطح ۴۳ هزار و ۷۳۰ تومان انجام می‌شود. قیمت دلار در بازار فردایی هرات هم افزایشی است و حالا به ۴۳ هزار و ۷۲۰ تومان رسیده است.

مناسبات سیاسی ایران و قدرت‌های جهانی در حال ارسال سیگنال‌های افزایشی به بازار ارز است. در این میان در فضای اقتصادی نیز روزنه امیدی برای گشایش و بهبود اوضاع دیده نمی‌شود. در همین حال آن طور که از وضعیت بازار ارز پیداست، دست بازارساز هم برای اتکا به سیاست همیشگی ارزپاشی خالی شده است.

بر همین اساس معامله‌گران ارز بازار را در ماه‌های پیش رو افزایشی پیش‌بینی می‌کنند. این چشم‌اندازی است که صاحب‌نظران اقتصادی نیز بر آن تاکید می‌کنند. به ویژه با توجه به بودجه سال ۱۴۰۲، به نظر می‌رسد موج تازه‌ای از خلق پول و رشد نقدینگی شکل بگیرد که نتیجه آن جهش تورم و افزایش دوباره تورم انتظاری است.

بر همین اساس پیش‌بینی می‌شود تقاضا نیز در بازار دلار با رشد مواجه باشد و به این ترتیب قیمت اسکناس آمریکایی نیز افزایش خواهد بود.

منبع: تجارت نیوز

ارسال نظر

یادداشت

آخرین اخبار

پربازدید ها

.