شهر چندلایه‌ و آینده‌نگرانه عربستان را ببینید!

عملیات خاکبرداری و ساخت تونل میان کوه‌ها برای ساختن این شهر آینده‌نگر در اواخر سال گذشته میلادی آغاز شد و پیش‌بینی می‌شود که اولین ساکنان این شهر بدون خودرو تا سال ۲۰۲۴ در آنجا مستقر شوند.

جزئیات بیشتری از ابرشهر ۵۰۰ میلیارد دلاری عربستان سعودی به نام «نئوم» منتشر شده است.

نئوم

این شهر یک ابرشهر آینده نگرانه ۵۰۰ میلیارد دلاری مملو از ربات های خدمتکار و تاکسی‌های پرنده است. شهر نئوم (Neom) یک ابرشهر بسیار مدرن به سبک کارتون Jetsons است که تفاوت فاحشی با دیگر بخش های محافظه کارانه این پادشاهی بیابانی دارد.

 

 با سرمایه گذاری یک گروه سرمایه گذار عربستانی موسوم به Private Investment Fund که به تازگی باشگاه نیوکاسل انگلیس را خریداری کرده اند، برنامه ها برای شهر نئوم بسیار جاه طلبانه بوده و حتی برخی از تکنولوژی های آن هنوز وجود خارجی ندارند. 

 

این شهر بسیار پیشرفته در مرز با اردن و مصر ساخته شده و از سال ۲۰۲۵ پذیرای کسب و کارها و شهروندان خواهند بود.

 

این شهر از هیچ شروع به ساخت کرده، انرژی مورد نیاز آن از خورشید و باد تامین شده و اندازه آن نیز ۱۷ برابر شهر لندن است

 

اسناد مربوط به ساختار این شهر بزرگ نشان می دهد که تاکسی های پرنده نیز در شهر نئوم وجود خواهند داشت.

 دولت عربستان سعودی قصد دارد که بهترین و باهوش ترین افراد حرفه ای را به این شهر جذب کرده و یک هاب تجاری بزرگ ایجاد کند که رقیبی برای دبی و دوحه خواهد بود.

همچنین اسناد منتشر شده نشان می دهند که در این ابرشهر از ربات های خدمتکار برای تمیز کردن خانه های کارگران خارجی استفاده می شود که دستمزدهای بالایی دریافت می کنند و این بدان معنی است که این کارگران لازم نیست نگران کارهای خانه‌داری باشند. 

 

همچنین از تکنولوژی بارورسازی ابرها برای ایجاد بارندگی در این کشور بسیار خشک استفاده می شود که مساحت آن به اندازه کل کشورهای اروپای غربی است.

 این فرآیند شامل رها کردن موادی مانند یخ خشک روی ابرها با استفاده از هواپیما یا پهپاد است. از دیگر پیشنهادهای عجیب و غریب برای این شهر آینده می تواند به دایناسورهای رباتیک در یک پارک سرگرمی به سبک پارک ژوراسیک و هنرهای رزمی رباتیک اشاره کرد که در مورد اخیر ماشین ها برای سرگرمی تماشاگران با هم مبارزه خواهند کرد.

 

عربستان سعودی همچنین می خواهد یک قمر مصنوعی غول پیکر نیز بسازد که هر شب روشن شده و یکی از جاذبه های اصلی این شهر خواهد بود.

 

 ولیعهد عربستان سعودی اخیراً فاش کرده که می خواهد شن های موسوم به سیلور بیچ (ساحل نقره ای) در شهر نئوم در تاریکی بدرخشند اما افراد مرتبط با این پروژه گفته اند که مهندسان هنوز راهی ایمن برای تحقق این خواسته را نیافته اند.

 

 ساخت شهر نئوم از سال ۲۰۱۷ آغاز شد و به گفته مارک ریبرت که مدیرعامل یک کمپانی فعال در حوزه رباتیک در بوستون است، می توان از ربات ها برای تامین این ابرشهر استفاده کرد.

 

این شهر جاه طلبانه توسط هزاران کارگر ساخته خواهد شد که هر شش نفر آن ها در یک اتاق بسیار کوچک استراحت خواهند کرد، موضوعی که با مخالفت و اعتراض فعالان حقوق بشری مواجه شده

 

 همچنین توسعه شهر نئوم به مهاجرت اجباری برخی قبایل بادیه نشین منجر شده است. همچنین مقامات عربستانی تاکنون مجاز بودن مشروبات الکلی در این ابرشهر را رد نکرده اند که یکی دیگر از مسائل جنجالی مربوط به شهر نئوم است.

 

‌ ‌عربستان سعودی همچنین می‌خواهد آسمان‌خراشی به طول 120 کیلومتر موسوم به Mirror Line یا «خط آینه» برای پروژه شهر نئوم بسازد.

احداث این ساختمان احتمالا حدود 1 تریلیون دلار هزینه لازم دارد و در پایان کار می‌تواند میزبان 5 میلیون نفر باشد.

در حقیقت عربستان به دنبال ساخت دو ساختمان موازی 487 متری است که انرژی‌ آن‌ها از منابع تجدیدپذیر تامین می‌شود. خط آینه قرار است قطار سریع‌السیر خودش را داشته باشد تا مردم بتوانند ظرف مدت 20 دقیقه از ابتدا تا انتهای آن را طی کنند. به‌علاوه، قرار است در این مجموعه شاهد مزارع عمودی، یک استادیوم ورزشی و یک بندرگاه باشیم.

عربستان از این پروژه عجیب آینده نگرانه‌ که  The Line نام دارد رونمایی کرده است که همانطور که از اسمش برمی‌آید شهری است که مثل یک خط در عرض کم ولی طول بسیار زیاد قرار ساخته خواهد شد!

The Line

این شهر قرارست 200 متر عرض، 500 متر ارتفاع و 170 کیلومتر طول داشته، نمای آن شیشه ای باشد و به تدریج حدود 9 میلیون نفر را در خودش جای دهد. 

 

همه انرژی موردنیاز شهر The Line قرار است از منابع تجدید پذیر به دست بیاید، سیستم تهویه طبیعی داشته باشد تا شهروندانش را همیشه در دمای مناسب نگه دارد. 

 

در این شهر خبری از ماشین نخواهد بود و شهروندان با 5 دقیقه راه رفتن می‌توانند همه نیازهایشان را برطرف کنند و برای مسافرت های دور، از قطارهای سریع السیر استفاده کنند که می‌توانند از ابتدا تا انتهای این شهر را در 20 دقیقه طی کرد.

 

بن‌سلمان چند روز پیش گفته بود: طراحی پروژه «ذا لاین» The Line در شهر آینده‌‌نگرانه و جدید نئوم ساختار داخلی شهر چند‌لایه‌ای را نشان می‌دهد و مشکلات ناشی‌ از شهرهای افقی و یک طبقه را رفع می‌کند.

 

 

ارسال نظر

یادداشت

آخرین اخبار

پربازدید ها