فوری / این افراد مشمول بزرگترین یارانه سال می ‌شوند + جزئیات

با پیش‌فروش خودروهای یکی از زیان‌ده‌ترین مجموعه‌های اقتصادی کشور، قرار است چقدر یارانه یا همان رانت خودرویی توزیع شود و این یارانه به چه کسانی می‌رسد؟

با پیش‌فروش خودروهای یکی از زیان‌ده‌ترین مجموعه‌های اقتصادی کشور، قرار است چقدر یارانه یا همان رانت خودرویی توزیع شود و این یارانه به چه کسانی می‌رسد؟ از روز گذشته پیش‌فروش خودروساز بزرگ دولتی یعنی ایران‌ خودرو آغاز شده و تا فردا ادامه دارد. درحالی که این خودروساز در سال گذشته نزدیک به ۵ هزار میلیارد تومان از ناحیه اختلاف «مبلغ بهای تمام‌شده» و «مبلغ فروش»، زیان دیده‌ اما هنوز این سیاست توزیع رانت یا همان یارانه خودرویی را ادامه می‌دهد.

در پیش‌فروش جدید قرار است سه خودرو پژو پارس، پژو ۲۰۶ تیپ دو و سمند ال ایکس از طریق قرعه‌کشی توزیع شود. در این پیش‌فروش درحالی خودرو پژو پارس با قیمت ۱۲۱ میلیون تومان به فروش می‌رسد که قیمت آن در بازار ۱۷۳ میلیون (معادل ۱۴۲ درصد) بیشتر است. این خودرو در بازار با قیمت ۲۹۴ میلیون تومان معامله می‌شود. خودرو پژو ۲۰۶ تیپ دو نیز در حالی با قیمت ۱۱۰ میلیون تومان در فروش فوق‌العاده ایران‌خودرو قیمت خورده که این خودرو در بازار ۲۴۵ میلیون تومان است؛ یعنی اختلاف ۱۳۵ میلیون تومانی و معادل ۱۲۲ درصد.

 

بیشتر بخوانید :

خبرخوش دولت | جزئیات جدید درباره همسان سازی حقوق بازنشستگان

مریم مومن ازدواج کرد!؟ + عکس لو رفته

فال روزانه دوشنبه 12 آبان 1399

خانه لاکچری و گرانقیمت بهاره رهنما لو رفت + تصاویر


خودرو سمند ال ایکس نیز توسط ایران‌خودرو با قیمت ۱۱۶ میلیون تومان عرضه شده اما این خودرو در بازار ۸۴ میلیون تومان گرانتر یعنی معادل ۷۲ درصد بیشتر ارزش دارد. این خودرو در بازار با قیمت ۲۰۰ میلیون تومان معامله می‌شود.

توزیع یارانه یا ارزان‌فروشی توسط ایران‌خودرو درحالیست که ایران‌خودرو پیش‌بینی کرده که در سال‌جاری بالغ بر ۷۱ هزار میلیارد تومان به‌عنوان بهای تولید محصولاتش ثبت شود و در مقابل، کمتر از ۵۸ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان از ناحیه فروش، کسب درآمد کند. با این حساب، طی سال‌جاری اختلافی حدودا ۱۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومانی بین بهای تولید و قیمت فروش محصولات ایران‌خودرو ثبت خواهد شد.(دنیای اقتصاد)سال گذشته به واسطه همین زیاندهی خودروسازان، آنها از دولت حمایت مالی مطالبه کرده بودند.

اما قرار است بزرگترین یارانه امسال به جیب چه کسانی برود؟ آن طور که تاکنون اعلام شده این یارانه به کسانی داده خواهد شد که اسامی آنها در قرعه‌کشی ایران‌خودرو انتخاب شود.

 

منبع: تجارت نیوز

‍‍‍

ارسال نظر

یادداشت

روی خط رسانه

آخرین اخبار

پربازدید ها