مس سونگون، اولین شرکت استانی در استفاده از پساب در خطوط تولید

مدیرعامل شرکت مس سونگون آذربایجان از انعقاد قرارداد تامین آب پایدار از محل پساب فاضلاب شهرهای اهر و مرند به ارزش 38 هزار و 600 میلیارد ریال با شرکت آب و فاضلاب آذربایجان شرقی خبر داد.

مس سونگون، اولین شرکت استانی در استفاده از پساب در خطوط تولید

دکتر محمدجعفر عظمایی با اشاره به برآورد نیاز 35 میلیون متر مکعبی آب پایدار جهت استفاده در طرح های توسعه گفت: در صورت تکمیل و بهره برداری از زنجیره ارزش تولید این شرکت، نیاز به این مقدار آب در سال خواهیم داشت و طی دوراندیشی و برنامه ریزی در جهت تأمین آن،  قراردادی ۲۰ ساله با شرکت آب و فاضلاب استان انعقاد گردید که طی آن سالانه ۱۱ میلیون مترمکعب آب نامتعارف (با قابلیت افزایش به ۲۰ میلیون متر مکعب) شهرهای اهر، مرند و با احداث شبکه فاضلاب شهری، از ورزقان و خاروانا به معدن مس سونگون انتقال خواهد یافت.

مدیرعامل شرکت مس سونگون آذربایجان اجرای این طرح را برای شرکت ملی مس و مس سونگون فنی و اقتصادی دانست و افزود: با استفاده بهینه از زیرساخت های ناشی از وجود خطوط انتقال از سد حاجیلرچای و سد ستارخان اهر، باعث صرفه جویی در هزینه، زمان و انرژی در انتقال پساب تصفیه شده از شهرهای مذکور خواهد گردید.

وی با اشاره به رفع برخی از مسایل زیست محیطی شهرهای اهر و مرند با اجرای این پروژه تصریح کرد: با توجه به پایدار بودن آب های نامتعارف، پروژه فوق می تواند گام محکمی در راه توسعه مس سونگون، خصوصاً در تأمین آب پروژه تغلیظ ۴۵۰ هزار تنی فاز ۳ داشته باشد.

گفتنی است این قرارداد با حضور ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران، وزیر نیرو و دیگر مقامات کشوری امضا و مبادله گردید.

همچنین افزودنی است مجتمع مس سونگون جزو صنایع با مصرف آب کم بوده که بیش از 90 درصد آب مصرفی آن بازیابی و مجدد به چرخه پروسس بر می گردد.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر

یادداشت

آخرین اخبار

پربازدید ها