عید و آشفته بازار پوشاک؛ وضعیت بازار پوشاک مناسب نیست

نایب رئیس اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک ایران: یکی از بدترین سال های بازار پوشاک را تجربه می کنیم.

عید و آشفته بازار پوشاک؛ وضعیت بازار پوشاک مناسب نیست

نایب رئیس اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک ایران تاکید کرد: وضعیت بازار پوشاک کشور، وضعیت مناسبی نیست و یکی از بدترین سال هایی است که در چند سال گذشته داشته ایم.

طبق آخرین گزارش  مرکز آمار ایران، تورم سالانه کشور در بهمن ماه امسال به 42.5 درصد رسیده است که در این گزارش تورم نقطه به نقطه پوشاک و کفش با 44.3 درصد در رتبه دوم و تورم ماهانه پوشاک و کفش در بهمن ماه با 1.9 درصد افزایش نسبت به دی ماه 1402 در رتبه پنجم و تورم سالانه پوشاک و کفش با 48.3 درصد در رتبه نهم در میان کالاها و خدمات مصرفی خانوارها قرار گرفته است که باتوجه به تورم 50 تا 90 درصدی خوراکی ها و دیگر خدمات، به نظر می رسد مردم ترجیح می دهند که درآمد خود را صرف اقلام اساسی کنند تا هزینه لباس و پوشاک را بپردازند.

در این خصوص و وضعیت بازار پوشاک کشور، گفتگو با مجید نامی، نایب رئیس اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک ایران را بخوانید:

مجید نامی ، نایب رئیس اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک ایران، ابتدا درخصوص وضعیت  بازار پوشاک  کشور گفت: وضعیت بازار پوشاک کشور، وضعیت خوبی نیست و یکی از بدترین سال هایی است که در چند سال گذشته داشته ایم.

نامی درخصوص دلایل ایجاد این وضعیت گفت: بزرگترین دلیل این وضعیت بحث  قدرت خرید مردم  و  تورم  شدید و بی سابقه ای است که در تاریخ کشور اتفاق افتاده است. اگر از تورم واقعی که مصرف کننده احساس می کند صرفه نظر کنیم، تورم رسمی در چند سال اخیر بالای 40 درصد است. این درحالی است که درآمدهای عمده مردم به این اندازه افزایش پیدا نکرد. در نتیجه قدرت خرید مردم کاهش پیدا کرد و مردم تا آنجا که توان داشته باشند و باتوجه به تورم شدیدی که در حوزه خوراکی ها و مسکن در چند سال اخیر بوجود آمده است، مجبور هستند که بیشتر هزینه های خود را به سبد خانوار اختصاص دهند تا بتوانند زندگی کنند و قدرت خرید مردم به موارد دیگر مثل پوشاک نمی رسد.

نایب رئیس اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک ایران با بیان اینکه امسال نسبت به سال گذشته حدود 40 درصد تورم داشتیم، گفت: بزرگترین مشکل ما به جز مسائل کلان اقتصادی که در کشور وجود دارد، کاهش قدرت خرید مردم است و میزان خرید و فروش کاهش یافته است.

نامی ادامه داد: در حال حاضر وضعیت بازار، وضعیت مناسبی نیست. از سوی دیگر بازار شب عید را پیش رو داریم که به صورت سنتی همیشه بهترین بازار بوده است اما از طرفی به صورت سنتی در ایام ماه رمضان شرکت ها و تولیدکنندگان با افت فروش مواجه می شوند. بنابراین امیدواریم این مسئله باعث کاهش خرید شب عید نشود، زیرا صنف پوشاک صدمه شدیدتری می بیند.

وی با بیان اینکه این وضعیت شامل فروش آنلاین، اینترنتی و آنلاین شاپ ها هم می شود، گفت: بازار پوشاک بسته به دهک های جامعه با کاهش فروش و خرید مواجه شده است و در برخی دهک ها به دلیل وضعیت درآمدی که دارند، تاثیر زیادی نداشته است، اما در دهک های مربوط به قشر متوسط رو به پایین اثرگذار بوده است. قشر متوسط در حال حاضر از بین رفته و به دهک های پایین اضافه شده است و قدرت خرید این بخش که جمعیت بیشتری را در برمی گیرد، کاهش پیدا کرده است.

پوشاک قاچاق استوک و تاناکورایی آزادانه در کشور به فروش می رسد

نایب رئیس اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک ایران درخصوص تاثیر قاچاق در بازار پوشاک ایران گفت: در حال حاضر قاچاقی که رواج پیدا کرده و زیاد شده است، کالاهای استوک و تاناکورایی است که خیلی آزادانه هم به صورت مجازی و هم حقیقی در فروشگاه ها به فروش می رسد و از آنجایی که قیمت بسیار پایینی دارد و بسیار ارزان و کیلویی در خارج کشور خریداری و وارد ایران می شود، بعضا کیفیت مناسبی ندارد و از مد روز عقب است، اما باتوجه به سود سرشاری که دارد و ده ها برابر قیمت خرید به مردم می فروشند و این امکان را دارند که در عین حال با قیمت پایین تری در داخل بفروشند، بر روی کالاهایی که تولیدکنندگان در کشور به روز تولید و عرضه می کنند اثر می گذارد.

وی درخصوص واردات پوشاک به کشور گفت: واردات پوشاک به صورت رسمی از سال 1397 به دلیل تحریم های دولت ترامپ ممنوع شد و برای کنترل منابع ارزی کشور، واردات حدود 3 هزار کالایی که امکان تولید در کشور را داشت، ممنوع شد. مسئله این است که چه در زمانی که واردات آزاد بود و چه در حال حاضر که ممنوع است، بحث ورود غیرقانونی و قاچاق همیشه وجود داشت. در سال 1398 و 1399 برخوردهای مقطعی انجام شد و امسال با پیگیری بخش خصوصی برخورد مقطعی انجام شد و به میزان کمی اثرگذاشت اما باید این روند ادامه دار و با قدرت انجام شود.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر

یادداشت

آخرین اخبار

پربازدید ها