سیاستی که به رکورد سوددهی «فولاد اکسین» رسید

شرکت فولاد اکسین خوزستان با تمرکز بر تولید محصولاتی با ارزش افزوده بالاتر از جمله تولید ورق‌های API توانست رکورد سوددهی در ۸ ماهه سال ۱۴۰۲ را شکسته و ۱۰ درصد از سود سالانه هم بالاتر برود.

سیاستی که به رکورد سوددهی «فولاد اکسین» رسید

سیاستی که سوددهی اکسین را افزایش داد می‌تواند در اولویت دیگر مجموعه‌هایی فولادی قرار گرفته و سوددهی صنعت فولاد کشور را به طور کلی افزایش دهد. البته اکسین در بحث فروش نیز در آمار‌های ۹ ماهه رکورد ماهیانه فروش را هم به ثبت رسانده است.  

شرکت فولاد اکسین توانست در 8  ماهه سال جاری رکورد سوددهی  را به ثبت برساند. این شرکت با رشد 18 هزار میلیارد ریالی نسبت به مدت مشابه سال گذشته، به 37 هزار میلیارد ریال رسید.

این عدد نشان می دهد سود این شرکت رشدی 96 درصدی داشته که می تواند خبر خوشی برای سهامداران آن باشد. این در حالی است که، سود کل سال 1401 حدود 34 هزار میلیارد بوده که سود هشت ماه ابتدایی امسال 3 هزار میلیارد ریال بیشتر از کل سود سال گذشته بوده و هنوز چهار ماه تا پایان سال باقی مانده است. در نتیجه می توان پیش بینی کرد سود این مجموعه در ماه های پایانی سال 1402  نیز روند افزایشی را طی کرده و در این سال رکورد سوددهی را بزند. 

رکورد 8  ماهه فولاد اکسین تا اینجای کار 10  درصد بیشتر از کل سوددهی سال بوده و درآمدهای شرکت هم حدود 65  درصد افزایش داشته است.و حالا که دردهمین ماه سال هستیم می توان در انتظار افزایش سود آوری بیشتری را داشت. 

البته فولاد اکسین در آمارهای 9 ماهه نیز رکورد فروش ماهیانه را به ثبت رساند. میزان فروش محصولات اصلی شرکت فولاد اکسین در آذرماه سالجاری به ۷۸ هزار و ۸۵۳ تن رسید و برنامه فروش ۹ ماه ابتدایی ۱۴٠۲، با تحقق ۱٠۹ درصدی همراه شد.

سیاست گذاری فولاد اکسین در تولید محصولاتی با ارزش افزوده بیشتر می تواند یکی از اصلی ترین دلیل برای این سوددهی باشد. تمرکز بر تولید ورق های API از اصلی ترین موضوعاتی بود که باعث شد این شرکت رکورد سوددهی خود را شکسته و 10  درصد از کل سود سال جلو تر قرار بگیرد.  مصرف این ورق ها در صنعت نفت و پتروشیمی است. 

این مجموعه در تلاش است تا بتواند تا سال 1407 به یکی از مدرن ترین مجموعه های فولادی تبدیل شود  که سوددهی های پیش رو می تواند زمینه تحقق این برنامه را فراهم کند. 

درواقع سود حاصل از فروش شرکت می تواند راهی طرح های توسعه و همچنین ارتقای تکنولوژی های فولاد اکسن شده و علاوه بر تحقق این هدف، میزان بهره وری را هم بالا ببرد. 

اما موضوع دیگر آن است که سوددهی اکسین که ناشی از فروش محصولاتی با ارزش افزوده بیشتر است، بدان معنی است که اشتهای بازار فولاد کمی تغییر کرده و تقاضا برای محصولاتی با ارزش افزوده بیشتر، بیش از گذشته رو به رشد است نمی توان تنها به محصولاتی با ارزش افزوده کم مانند شمش فولادی اکتفا کرد. 

درواقع موضوع مهم آن است که امروز صنعت فولاد کشور باید به سمت تولید محصولاتی با ارزش افزوده بیشتر رفته و بتواند سوددهی خود را افزایش دهد.

 امروز صنعت فولاد کشور بیش از هر زمان دیگری نیاز دارد به سمت تولید محصولاتی با ارزش افزوده بیشتر حرکت کند. در صورتی که این صنعت به سمت تولید محصولاتی با ارزش افزوده بیشتر پیش نرود نه تنها  سوددهی کاهش پیدا می کند، بلکه بازار صادراتی نیز محدود تر خواهد شد. 

در واقع در چنین حالتی کشور وارد کننده شمش، بیلت و بلوم، آنها را به محصولاتی با ارزش افزوده بیشتر تبدیل کرده و میزان درآمدهای خود از محل صادرات این محصول را افزایش دهد.

افزایش سوددهی در فولاد اکسین نمونه ای از این سیاست درست است که نشان می دهد حرکت به سمت این تغییر می تواند بر سوددهی شرکت ها نیز تاثیر گذار باشد.

مصرف محصولات فولادی در دنیا تغییر کرده و امروز فولادهایی آلیاژی و ورق های فولادی می توانند پر متقاضی ترین های این بازار باشند، در نتیجه باید سیاست های صنعت فولاد کشور متناسب با تغییرات بازارهای جهانی پیش رود. 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر

یادداشت

آخرین اخبار

پربازدید ها