جلب مشارکت حداکثری کارکنان با نظام پیشنهادها

مدیر مهندسی صنایع شرکت فولاد هرمزگان گفت: یکی از مهم‌ترین اهداف به کارگیری نظام پیشنهادها مشارکت حداکثری کارکنان در روندها و فرایندهای سازمان است که خوشبختانه بسیاری از اهداف شرکت فولاد هرمزگان در این رابطه حاصل شده و موفقیت‌های متعددی کسب کرده‌ایم.

جلب مشارکت حداکثری کارکنان با نظام پیشنهادها

به گزارش روابط عمومی شرکت فولاد هرمزگان، در نخستین همایش نظام پیشنهادها، مرضیه، حمیدی مدیر مهندسی صنایع شرکت فولاد هرمزگان بیان کرد: با توجه به شروع فرایند تدوین استراتژی سازمان از سال ۹۵، هرساله در منظر توانمندسازها، مضمون سرمایه‌های سازمانی، هدف «ارتقای تعالی سازمانی» در اهداف استراتژیک شرکت لحاظ شده است. در این هدف و خودارزیابی‌ها و حضور در ارزیابی‌های جایزه تعالی سازمانی در سال‌های اخیر در رشد و بلوغ فولاد هرمزگان بسیار موثر بوده و بسیاری از رویکردهایی که در حال حاضر در شرکت جاری و نهادینه شده، حاصل حرکت در مسیر تعالی سازمانی بوده است.

وی افزود: مفاهیم بنیادین تعالی سازمانی در الگوی تعالی سازمانی مدل ۱۴۰۰، مفاهیمی هستند که مدل تعالی بر آن‌ها بنا نهاده شده است و در واقع پایه و اساس مدل به شمار می‌روند. این مفاهیم شامل رهبری آینده‌نگر و الهام‌بخش، نگرش سیستمی، مشتری‌مداری و ارزش‌آفرینی، یادگیری، بهبود و نوآوری، دلبستگی کارکنان، توسعه شراکت‌ها، توسعه قابلیت‌های سازمانی، مدیریت با چابکی، مسئولیت‌پذیری اجتماعی و نتایج برجسته پایدار بوده که برگرفته از اعتقادات و باورهای محوری شرکت‌ها و سازمان‌های سرآمد دنیا هستند.

مدیر مهندسی صنایع شرکت فولاد هرمزگان خاطرنشان کرد: با استفاده از معیارها، زیرمعیارها و نکات راهنمای مدل تعالی سازمانی، مفاهیم بنیادین جاری می‌شود. در بخش‌های مختلف مفاهیم بنیادین تعالی سازمانی به موضوعات مرتبط با نظام پیشنهادها اشاره شده است از جمله حمایت از ایده‌های خلاقانه، الگو بودن رهبران برای ارزش‌های سازمانی، یادگیری سازمانی، بهبود مداوم و نوآوری. همچنین در زیرمعیارها و نکات راهنمای مختلف مدل نیز به مفاهیم نظام پیشنهادها اشاره شده است که از جمله آن‌ها می‌توان به جهت‌گیری استراتژیک و فرهنگ سازمانی، هدایت نوآوری و تحول، ارتباطات و روابط کار، جبران خدمت و نگهداشت و نتایج کارکنان اشاره کرد.

حمیدی با بیان اینکه در واقع در بخش‌های مختلف مدل تعالی سازمانی به وضوح به موضوعات مشارکت کارکنان و کار تیمی، حمایت رهبران و تقدیر و تشکر اشاره شده است، تصریح کرد:  اختصار ارزش‌های سازمانی فولاد هرمزگان، شعار «هم صدا شویم» بوده که حاصل انتخاب پیشنهاد برتر در فراخوان و بذر پیشنهاد سال 1397 است. همچنین دو ارزش سازمانی، «همکاری و کارگروهی» و «یادگیری و بهبود مستمر» نیز مرتبط با نظام پیشنهادها است.

وی ادامه داد: برای جاری‌سازی ارزش‌های سازمانی، کدهای رفتاری فولاد هرمزگان توسط معاونت محترم منابع انسانی، مدیریت محترم آموزش و توسعه منابع انسانی با عنوان «فانوس» تهیه و منتشر شده که در این سند نیز مصادیق رفتاری کارکنان و مدیران شرکت در خصوص دو ارزش سازمانی مرتبط با نظام پیشنهادها لحاظ شده است.

حمیدی با اشاره به اهمیت و اهداف نظام پیشنهادها، خاطرنشان کرد: در نظام پیشنهادها تاکید ما بیشتر بر کایزن یعنی بهبود مستمر بوده که به معنای گام‌های کوچک برای بهبود فرآیندها و رشد سازمان است.

مدیر مهندسی صنایع شرکت فولاد هرمزگان در ادامه به بیان گزارشی از عملکرد نظام پیشنهادها در سال‌های اخیر، اهداف برنامه‌ریزی شده، شاخص‌ها و نتایج آن پرداخت.

وی با اشاره به حضور فولاد هرمزگان در جایزه ملی نظام پیشنهادها، بیان کرد: اهداف حضور در ارزیابی جایزه ملی نظام پیشنهادها شامل کمک به انجام خودارزیابی در سازمان‌ها و ایجاد آگاهی از نقاط قوت و فرصت‌های بهبود و تعریف پروژه‌های بهبود به منظور رشد و بلوغ نظام پیشنهادها، ایجاد انگیزه در سازمان‌ها برای شتاب بخشیدن به اصلاح و تکمیل نظام پیشنهادها جهت شرکت در جشنواره ارزیابی ملی و دریافت جوایز ملی، شناسایی سازمان‌ها و تجارب برتر و ایجاد زمینه و فرصت برای بهینه‌کاوی از آن‌ها است.

حمیدی در ادامه موفقیت‌های فولاد هرمزگان در کسب جوایز متعدد در یازدهمین جشنواره نظام پیشنهادها در سال ۱۴۰۰ را کسب تندیس بلورین و انتخاب واحد برتر سازمانی (مدیریت فولادسازی و ریخته‌‌گری مداوم) و پیشنهاد برتر (فرآوری گرم سرباره) عنوان کرد.

مدیر مهندسی صنایع در پایان از مدیریت ارشد شرکت، معاونان، مدیران و تمامی همکارانی که در دستیابی به اهداف، رشد و تعالی نظام پیشنهادها کمک کردند، تقدیر و تشکر کرد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر

یادداشت

آخرین اخبار

پربازدید ها