قیمت دلار وارد کانال 49هزار تومان شد/ منتظر پایین آمدن نرخ دلار باشیم؟

پیش‌شرط‌های کاهش قیمت دلار/ کانال 48 هزار تومانی، مقصد بعدی قیمت دلار است.

قیمت دلار وارد کانال 49هزار تومان شد/ منتظر پایین آمدن نرخ دلار باشیم؟

قیمت دلار امروز با کاهش ۱۰۰ تومانی به نیمه پایین کانال ۴۹ هزار تومانی برگشت، برخی کاهشی‌های بازار دست باز سیاست‌گذار برای مدیریت بازار ارز را دلیل نوسانات کاهشی اسکناس دلار می‌دانند.

 در نخستین روز مهرماه قیمت دلار با کاهش ۱۰۰ تومانی نیمه کانال ۴۹ هزار تومانی را از دست داد. این اسکناس در روز جاری با قیمت ۴۹ هزار و ۳۷۰ تا 49 هزار و ۴۰۰ تومان معامله شد.

گفتنی است فردا بازار ارز تعطیل است و به همین دلیل، بازار امروز نیز رونق چندانی نداشت. برخی معامله‌گران بازار ارز می‌گویند روند ۶ ماهه دوم سال هنوز شکل نگرفته و به جهت تعطیلی روزهای گذشته، فعلا بازارهای مالی از تعطیلات پایانی تابستان خارج نشده‌اند.

فرش و لوازم خانه؛ قسطی

خرید قسطی

yektanet

تحلیلگران فنی، مقاومت فعلی دلار را منطقه ۴۹ هزار و ۶۰۰ تومان می‌دانند و خط حمایت این اسکناس را محدوده ۴۸ هزار و ۸۰۰ تومان پیش‌بینی می‌کنند.

کارشناسان اقتصادی با وجود سیگنال‌های ورودی به بازار ارز اما همواره به موضوع نقدینگی و تورم به‌عنوان دو عامل تعیین‌کننده قیمت دلار اشاره می‌کنند. به اعتقاد آنها طی ماه‌های گذشته، بیشترین قیمتی که دلار به خود دیده رقم ۵۳ هزار تومان بوده و چند ماهی است که این اسکناس در محدوده ۴۹ هزار تومانی نوسان دارد؛ بنابراین نوسانات سه تا ۶ درصدی در بازار ارز طبیعی است.

اهرم تورم، دلار را گران می‌کند؟

در همین راستا جواد فلاحیان، کارشناس اقتصادی با اشاره به سیاست‌های انقباضی دولت و رکود در تمام بازارها به تجارت‌نیوز گفت: «هر کاهشی در بازار ارز به خاطر سیاست‌های انقباضی دولت است و این اقدامات، فنر فشرده دلار را فشرده‌تر می‌کند. این در حالی است که رشد ۳۰ درصدی پایه پولی نشانه کاهش‌ دستوری قیمت دلار است.»

وی افزود: «با این وجود انتظار می‌رود با خبردرمانی و رویدادهای سیاسی، قیمت دلار در محدوده‌های فعلی بماند. این اخبار می‌تواند تحقق یا عدم تحقق برجام باشد. بنابراین دلار می‌تواند نوسان کوتاه‌مدتی در همین محدوده‌ها داشته باشد.»

فلاحیان درباره روند قیمت دلار در ۶ ماهه دوم سال گفت: «در ماه‌های آینده با افزایش نقدینگی و تورم، روند دلار رو به بالا خواهد بود. اگر برجامی رخ ندهد و تمام مذاکرات، گفتاردرمانی باشد، شاهد رشد تند و شارپ در بازار ارز خواهیم بود.»

بازار با خبردرمانی مدیریت می‌شود

وی به نوسانات اخیر بازار ارز اشاره کرد و گفت: «نوسانات سه تا ۵ درصدی در بازارهای مالی منطقی است. فعلا قیمت دلار نیز در روندی خنثی قرار دارد؛ این در حالی است که محدوده ۴۷ و ۴۸ هزار تومان کف قیمت این اسکناس محسوب می‌شود.»

این کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه دولت به صورت مستقیم و غیرمستقیم سعی در کنترل قیمت‌ها دارد، خاطرنشان کرد: «فعلا ارزپاشی دولت زیاد است و بعضا با اخباری که از آزادشدن منابع بلوکه شده نیز اعلام می‌شود سعی در کنترل بازار دارد.»

وی گفت: « مسائل کلان اقتصادی، رشد نقدینگی و موضوع تورم از یک سو و مدیریت بازار با اخبار مثبتی که همواره مخابره می‌شود از سوی دیگر، بلاتکلیفی را برای معامله‌گران بازارهای مالی به وجود آورده است. این شرایط تمام فعالان اقتصادی را در این باره مردد کرده که دلار به کدام سمت حرکت می‌کند.»

روند خنثی دلار در بازارهای همسایه 

تحلیلگران اقتصادی با تاکید بر اینکه توانایی عرضه، تعیین‌‌کننده اصلی قیمت دلار در بازار است، معتقدند در نهایت، قیمت دلار به کانال‌های بالاتر راه پیدا خواهد کرد و مسیر اصلی خود را خواهد رفت، زیرا واکنش بازار ارز منطبق بر واقعیت‌های اقتصادی است. با این حال اما بازارساز موفق شده است طی 6 ماهه نخست سال، نقشه خود برای کنترل قیمت دلار را عملی کند و حتی آن را در برخی مقاطع کاهشی کرده است.

گفتنی است امروز قیمت دلار در بازارهای همسایه تغییر قیمتی محسوسی نداشت. دلار هرات با قیمت ۴۹ هزار و ۲۴۰ تومان معامله شد و  قیمت دلار سلیمانیه هم به ۴۹ هزار ۱۸۰ تومان رسید. درهم امارات نیز با رقم ۱۳ هزار و ۶۰۰ تومان معامله شد.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر

یادداشت

آخرین اخبار

پربازدید ها