تورم حاکم بر نظام اقتصادی، اخلاق اقتصادی مردم در جامعه را سست کرده است

یک کارشناس و تحلیلگر مسائل اقتصادی معتقد است تورم حاکم بر نظام اقتصادی، اخلاق اقتصادی مردم در جامعه را نیز سست کرده است و کسی که سریعا پول هایش را به کالا تبدیل نکند متضرر و سرخورده می شود.

تورم به عنوان مادر  مشکلات اقتصادی  ایران، این روزها از دید مسئولان مغفول مانده و برخی کارشناسان معتقد هستند که آن ها تورم را همسنگ مشکلاتی که متاثر از خود تورم است می بینند. ​

در حال حاضر، تورم ماهانه حدودا 52 درصدی داریم

ایمان زنگنه، کارشناس و تحلیلگر مسائل اقتصادی گفت که سیاست گذاران، باید به مسائل کلان کشور در حوزه اقتصادی وزن دهند. او بیان کرد: وقتی مسئولان، تورم را پهلو به پهلوی اشتغال یا   تجارت خارجی  و... می بینند، نشان می دهد که به اهمیت ابر مشکل تورم واقف نشده اند.

وی افزود: تورم، فاصه و وزن زیادی نسبت به سایر مشکلات اقتصادی دارد. تورم یک متغیر اقتصادی نیست که تبلور آن در کاهش قدرت خرید مردم متجلی شود. در حال حاضر، تورم ماهانه حدودا 52 درصدی داریم که می تواند بسیار نگران کننده باشد.

اقتصاد ایران باید پیش بینی پذیر شود

این کارشناس اقتصادی در ادامه گفت: چشم انداز سرمایه گذاری اقتصادی در کشور مبهم و خاکستری است. اقتصاد ایران باید پیش بینی پذیر شود. نااطمینانی که بر اثر تورم به وجود آمده باعث می شود انگیزه های تولیدی از بین برود و افراد به واسطه شرایط به سمت فعالیت های غیر مولد بروند. در این شرایط نامطمئن، مردم تلاش می کنند وجوهشان را حفظ کنند و مسئولان، مردم یک کشور را به سمتی سوق می دهند که رفتارهای اقتصادیشان سوداگرایانه باشد.

مسئولان خلق و عادات اقتصادی مردم را به واسطه تورم تغییر داده اند

او با اشاره به اینکه بسیاری از تقاضاهایی که در کشور به وجود آمده است تقاضاهای مصرفی نیست بلکه روشی برای سرمایه گذاری و حفظ دارایی ها در مقابل تورم است گفت: مسئولان خوی و خلق مردم یک کشور و شیوه و عادات اقتصادی آن ها را به واسطه تورم تغییر می دهند و بنیان های اخلاق اقتصادی جامعه را سست می کنند.

ایمان زنگنه در ادامه تاکید کرد: شرایط به گونه ای شده است که اگر فردی در بزنگاه ها و شوک های اقتصادی، از گردونه تبدیل اموال جا بمانند، متضرر می شود. این شرایط همیشه حس سرخوردگی را برای اقشاری از جامعه که امکان تبدیل دارایی در برابر تورم را ندارند، به وجود می آورد.

این کارشناس اقتصادی در پایان گفت: جامعه باید به سمتی برود که برای اقتصاد، ارزش افزوده تولید کند. اگر دولت بتواند افراد را به سمت فعالیت های مولد سوق دهد و افراد را به رسمیت بشناسد، می توان جامعه را از تورم حال حاضر نجات داد./ رکنا

ارسال نظر

یادداشت

آخرین اخبار

پربازدید ها