آغاز تورم و بحران اقتصادی در آمریکا

بر اساس جدیدترین آمار،رشد اقتصادی آمریکا در حال کاهش است و این کشور با تورم شدیدی مواجه خواهد شد.

به گزارش مستقل آنلاین روزنامه گاردین نوشت:

بر اساس جدیدترین آمارها،اقتصاد ایالات متحده در سه ماه گذشته دوباره کوچک شد و به طور غیررسمی شروع یک رکود را نشان داد.

وزارت بازرگانی آمریکا اعلام کرد که تولید ناخالص داخلی (GDP) که‌معیار کلی قیمت کالاها و خدمات است،پس از کاهش با نرخسالانه 1.6٪ در سه ماهه اول، با نرخ سالانه 0.9٪ در سه ماهه دوم کاهش یافت.  

 این خبر بد ضربه بزرگی برای دولت بایدن خواهد بود، زیرا برای فصل سخت دور اول انتخابات ریاست جمهوری آماده می شود.  مقاماتکاخ سفید با این استدلال که بسیاری از بخش‌های اقتصاد همچنان قوی هستند، تلاش کرده‌اند تا گمانه‌زنی‌ها درباره رکود اقتصادی راپایان دهند.

 نرخ رشد ماهانه GDP در تضاد قابل توجهی با افزایش سالانه 6.9 درصدی است که در سه ماهه پایانی سال 2021 ثبت شده است،زمانی که اقتصاد پس از ۲ سال تعطیلی و محدودیت بر اثر کرونا،کووید دوباره رشد کرد.

 

 

 این سرعت سریع رشد به افزایش تورم - که اکنون در بالاترین حد در 40 سال گذشته است - و تصمیم فدرال رزرو برای افزایش شدیدنرخ بهره به منظور کاهش قیمت ها کمک کرد.

 

 

مخارج مصرف کننده(بزرگترین محرک اقتصاد)در طول سه ماهه اول امسال کاهش یافت، اما مثبت باقی ماند و 1% بر اساس سالانهافزایش یافت.  سرمایه گذاری ثابت مسکونی یا ساخت و ساز خانه به صورت سالانه 14 درصد کاهش یافت و کاهش موجودی تجاری،کالاهای تولید شده اما عرضه نشده ، تعداد تولید ناخالص داخلی را کاهش داد.

 اندرو هانتر، اقتصاددان ارشد آمریکایی در کپیتال اکونومیکس گفت: کاهش سالانه 0.9 درصدی تولید ناخالص داخلی در سه ماهه دومناامیدکننده است، اما به این معنی نیست که اقتصاد در رکود است.  به گفته وی، جزئیات نشان می دهد که نرخ های بالاتر و تورم فزایندهبر تقاضای اساسی تاثیر می گذارد و ما انتظار داریم که رشد اقتصادی در نیمه دوم سال کاهش یابد.

در این میان، فشار بر دولت بایدن همچنان ادامه دارد.  نظرسنجی‌ها در مورد اعتماد مصرف‌کننده با افزایش ترس از رکود اقتصادیکاهش می‌یابد و تعداد نظرسنجی‌های کلی و اقتصادی جو بایدن در پایین‌ترین سطح ریاست‌جمهوری او قرار دارد.

 

 

بایدن در بیانیه‌ای گفت: «تعجبی ندارد که اقتصاد در حال کند شدن است زیرا فدرال رزرو برای کاهش تورم اقدام می‌کند.  اما حتی درشرایطی که با چالش‌های تاریخی جهانی روبرو هستیم، در مسیر درستی قرار داریم و قوی‌تر و امن‌تر از این گذار عبور خواهیم کرد.»

 جمهوری خواهان پاسخ دادند که این گزارش نشان می دهد «سیاست های اقتصادی بی پروا دموکرات ها اقتصاد ما را نابود می کند».

قیمت ها با نرخ سالانه 9.1 درصد در سال منتهی به ژوئن افزایش یافت که ناشی از افزایش هزینه های سوخت، غذا و سرپناه بود.

 در حالی که بخش‌هایی از اقتصاد ایالات متحده به ویژه بازار کار قوی باقی مانده است اما همه‌گیری کووید همچنان با منابع جهانیاقتصاد در حال مبارزه است و جنگ در اوکراین قیمت‌های انرژی را افزایش داده است.

 

 

 چشم انداز گیج کننده اقتصادی باعث فروش در بازارهای سهام در سراسر جهان شده است و برخی از اقتصاددانان را وادار به پیشبینی رکود در راه است.  تقریباً 70 درصد از اقتصاددانان برجسته دانشگاهی که در نظرسنجی فایننشال تایمز در ماه گذشته شرکتکردند، پیش بینی کردند که اقتصاد ایالات متحده در سال آینده وارد رکود خواهد شد.

جروم پاول، رئیس فدرال رزرو روز چهارشنبه گفت که او معتقد نیست که ایالات متحده اکنون در رکود است.  اما او گفت که فدرال رزروآماده است تا به افزایش نرخ بهره ادامه دهد تا قیمت ها را کاهش دهد و اجتناب ناپذیر است که چنین حرکتی اقتصاد را کند کند و بربازار کار تأثیر بگذارد.  پاول گفت: ثبات قیمت چیزی است که کل اقتصاد را به کار می‌اندازد.

ارسال نظر

یادداشت

آخرین اخبار

پربازدید ها