چه موانعی باعث کاهش ازدواج شده است؟

مدیرکل مشاوره و امور روانشناختی سازمان بهزیستی کشور از کاهش میزان ازدواج‌ها در طول چند سال گذشته خبر داد و موانع ازدواج در کشور را بررسی کرد.

دکتر بهزاد وحیدنیا با اشاره به وضعیت ازدواج و طلاق در ایران گفت: مطابق آمار اعلامی از سوی مرکز آمار ایران، میزان ازدواج‌ها در طول چند سال گذشته کاهش یافته است. اینکه نرخ طلاق را به چند روش گزارش می‌کنند، عمدتا نسبت طلاق به ازدواج مطرح می شود که وقتی تعداد ازدواج کاهش پیدا می‌کند، طبیعتا این رقم افزایش پیدا می کند.

وی ادامه داد: از سوی دیگر نیز نرخ طلاق را به عنوان نرخ خالص نیز محاسبه می‌کنند. در نرخ خالص، میزان طلاق و بروز طلاق در جمعیت متاهل کشور در سال محاسبه می‌شود. نرخ طلاق زنان متاهل بالای ۱۵ سال کشور حدود ۸.۲ (در هر هزار نفر زن متاهل) بوده است که در سال ۹۹ این نرخ به ۸.۴ در هزار نفر جمعیت زنان متاهل رسیده است.

وحیدنیا در ادامه به موانع ازدواج پرداخت و با تاکید بر اینکه برای پرداختن به موانع ازدواج باید ابعاد مختلفی مانند ابعاد فردی از جمله نگرش‌ها، باورها و ساختار روانی  فرد و آنچه که باعث می‌شود یک فرد در مواجهه با مناسبات فردی  و بین فردی و تعارضات زندگی راه حل مدار، مسئله مدار و هیجان مدار فکر کند، در نظر گرفته شود، گفت: در محور دوم باید ابعاد خانوادگی بررسی شود و در محور سوم نیز باید ابعاد اجتماعی و فرهنگی و اساس باورهای غلطی که در یک جامعه ممکن است وجود داشته باشد و نگرش‌های غلط و نقش ازدواج در زندگی و  جامعه و کارکردهای آن که ممکن است در جامعه شکل گیرد و باعث شود انسان‌ها از ازدواج امتناع کنند، بررسی شود.

مدیرکل مشاوره و امور روانشناختی بهزیستی کشور ادامه داد: آنچه که در این سه سطح اثر می‌گذارد ساختار رفاه اجتماعی کلان یک کشور است یعنی اگر با نگاه سیستمی به آن نگاه شود طبیعتا سیستم‌های کلان و سیستم‌های میانی مانند محیط‌های کار و تحصیل و سیستم‌های پایه مانند خانواده را تحت الشعاع قرار می‌دهد و تقویت ساختار رفاه اجتماعی کلان یک کشور می‌تواند جامعه و افراد را نسبت به وضعیت ایمنی روانی ، اقتصادی، اشتغال و تامین معاش مطمئن کند.

وی تصریح کرد: در موانع ازدواج نکته‌ای که باید به آن توجه شود بلوغ دیرهنگام و به تاخیر افتاده افراد است که اگر فردی وابستگی‌های مختلف مفرطی در حیطه‌های مادی، هیجانی، احساسی و اقتصادی داشته باشد این فرد شرایط پایه برای ورود به تصمیم ازدواج را ندارد.

مدیرکل مشاوره و امور روانشناختی بهزیستی کشور ادامه داد: پختگی فرد مسئله‌ای است که باید به آن توجه شود و نباید از علت همه موضوعاتی که در تصمیمات فرد و سبک زندگی فرد تاثیر می‌گذارد غافل شد.

وحیدنیا در ادامه بیان کرد: نفوذ رسانه‌ای و نگرش‌های افراطی نسبت به نگرانی‌های موجود باعث می‌شود رفتار آدم‌ها هم تغییر پیدا کند و نگرش‌های غلطی هم شکل بگیرد و مانع از این شود که افراد در بحث ازدواج پا پیش بگذارند.

وی خاطرنشان کرد: بازداری و نگرش افراد از ازدواج و اینکه ازدواج را عامل رشد می‌دانند یا اینکه ازدواج را عامل نگرانی برای بقیه راه زندگی تصور می‌کنند مقوله‌ای است که نمی‌توان از آن چشم برداشت./ایسنا

ارسال نظر

یادداشت

آخرین اخبار

پربازدید ها