وجود واسطه برای ازدواج ضروری تر از قبل به نظر می رسد!

با تغییرات ایجاد شده در جوامع و افزایش فرد گرایی، وجود واسطه و معرف برای ازدواج ضروری تر از قبل به نظر می رسد ولی واسطه گران خوب برای ازدواج باید ویژگیهای اخلاقی و مهارت های شناختی خاصی داشته باشند تا بتوانند بهتر شما را برای پیدا کردن زوج مناسب خودتان راهنمایی نمایند.

با توجه به کاهش ارتباط های خانوادگی و فامیلی و اجتماعی و افزایش فرد گرایی ، واسطه گری برای ازدواج اهمیت بیشتری نسبت به گذشته پیدا کرده است.

یافتن زوج مناسب برای ازدواج نیازمند حضور در جامعه و دیده شدن و ارتباط گرفتن با افراد مختلف است.

افرادی که به دلایل مختلف شرایط حضور در اجتماع و دیده شدن یا پیدا کردن زوج مناسب برای خودشان را ندارند یا این که از نظر شخصیتی فردی درونگرا محسوب می شوند و نمیتوانند با افراد مختلف وارد مراوده شود و روابط عمومی ضعیفی دارند ،  می توانند از افراد  دیگر به عنوان واسطه استفاده کنند تا جوانی مجرد متناسب با خواسته هایشان به آن ها معرفی کند.

سعی کنید از واسطه هایی استفاده کنید که خط فکری و اعتقادی مشابه شما داشته باشد یا این که مطمئن شوید فرد واسطه با نوع تفکر و میزان اعتقادات شما آشنایی دارد و  می داند خواسته های شما و ویژگی های اولیه موردنظرتان برای آشنایی با فردی به قصد ازدواج چیست.

خصوصیات واسطه گران خوب ازدواج, آسیب های واسطه گری در ازدواج, واسطه گران خوب برای ازدواج

ویژگی های واسطه گران خوب برای ازدواج

معرفی افراد مجرد برای ازدواج به نام واسطه گری ازدواج شناخته می شود.

کسی که قرار است دو نفر را برای ازدواج به هم معرفی کند و به کار واسطه گری ازدواج بپردازد باید یک سری شرایط و ویژگی های شخصیتی و اخلاقی داشته باشد.

- واسطه ازدواج باید از نظر اخلاقی فردی صبور ، با حسن نیت ، مسئولیت  پذیر ، خوشرو و خیرخواه باشد.

- پختگی نسبی به مسائل ازدواج و تشکیل خانواده داشته باشد.

- آشنایی نسبی با مسائل روان شناسی داشته باشد تا بتواند ویژگیهای افراد را بشناسد و با فرد مناسب مطابقت بدهد.

- صداقت و راستگویی در انتقال حقایق به دو طرف

- نقاط ضعف را نپوشاند و نقاط قوت را خیلی بزرگ نکند.

- داشتن شناخت نسبی از دختر و پسر

- داشتن شناخت نسبی از خانواده دختر و پسر

- در نظر گرفتن تشابهات اجتماعی ، فرهنگی و اعتقادی دو خانواده به هم

چرا تمایل به واسطه گری در ازدواج کاهش پیدا کرده است

مهم ترین دلیلی که افراد تمایلی به واسطه شدن برای ازدواج ندارند این است که در صورت موفقیت ازدواج نفعی به آن ها نمی رسد ولی در صورت شکست ازدواج یا بروز مشکل متاسفانه خانواده ها فرد واسطه را مورد سرزنش قرار می دهند.

در صورتی که این فرهنگ کاملا اشتباه است.  واسطه نباید به گونه ای رفتار کند که به خانواده طرفین تضمینی بابت موفقیت آمیز بودن قطعی ازدواج بدهد بلکه باید صرفا وظیفه آشنایی اولیه دو خانواده یا دو نفر با هم را فراهم کند و سایر مراحل شناخت و تحقیقات را به خود خانواده ها بسپارد.

فرد واسطه از همان ابتدا باید اطلاعات خودش را بدون قضاوت و پیش داوری در اختیار خانواده طرفین بگذارد و به آنها بگوید که اطلاعاتش در حد شناخت فردی خودش است و خانواده ها خودشان باید در مورد شناخت میزان هماهنگی با یکدیگر برای داشتن یک ازدواج موفق وقت بگذارند.

خانوده ها باید بدانند که مسئولیت تصمیم نهایی برای ازدواج بر عهده خودشان است و نمی توانند در صورت کم کاری خودشان یا شکست در ازدواج ، کاسه کوزه را روی سر معرف بشکنند.

واسطه گران خوب باید ملاک های اشتباه ازدواج را اصلاح کنند

در برخی موارد افراد به جای این که ملاک های شخصیتی و هماهنگی های اخلاقی و خانوادگی را برای ازدواج در نظر بگیرند صرفا به دنبال ملاک های ظاهری هستند مثلا پسری که به واسطه مراجعه می کند و می خواهد همسرش حتما خیلی زیبا باشد ، حتما پزشک باشد ، حتما قدش از فلان اندازه کوتاه تر نباشد و غیره.

متاسفانه برخی از واسطه گران ازدواج تصور می کنند هر فردی که به آنها مراجعه می کند حتما باید موجب ازدواجش شوند و کلی مورد به او پیشنهاد می دهند.

در این شرایط پسری که چنین ملاک هایی دارد با خودش تصور میکند حالا یک نفر هست طبق ملاکهایی که دارم موردهای زیادی برایم پیدا کند پس خیلی صبر میکند تا همانی را که میخواهم پیدا شود. جوانان زیادی هستند که به دلیل فانتزیهایی که برای ازدواج دارند ، فرصتهای بسیار مناسبی را از دست می دهند.

در صورتی که یک معرف خوب و آگاه باید با مهربانی ملاک های اشتباه فردی که به او  مراجعه کرده است را اصلاح کند تا دیدگاه اشتباه او اصلاح شود. معرف در مواردی که با لیست بلند بالایی از خواسته های غیر منطقی روبرو می شود و مشاهده می کند ملاک های فرد خیلی ایده آل گرایانه است و نمیتواند ملاک ها را اصلاح کند بهتر است به او بگوید درست است که زندگی شماست ولی متاسفانه من نمیتوانم برای شما زمان بگذارم و ترجیح میدهد زمانم را برای کسی صرف کنم ک ملاک های منطقی تری دارد.

ارزش واسطه ازدواج شدن, ویژگی های واسطه گران خوب برای ازدواج, شخصیت‌شناسی واسطه‌گران ازدواج

آسیب های استفاده از واسطه گری در ازدواج

1 - برخی از خانواده ها صرفا به خاطر آشنایی با فرد معرفی کننده ، به طرف مقابل اعتماد می کنند و وقت کافی برای شناخت از ویژگیهای شخصیتی او صرف نمی کنند.

باید دقت داشته باشید که شخص واسطه معمولا از روی شباهت های ظاهری دو نفر را به هم معرفی می کند و به طور کلی با نظام فکری خودش دو طرف را با هم تطبیق می دهد که ممکن است با تفکر شما برای ازدواج متفاوت باشد.

حتی ممکن است واسطه شناخت کافی از فردی که معرفی کرده است نداشته باشد و صرفا چون شما شباهت های ظاهری با خواسته های طرف مقابل داشته اید معرفی شده اید.

بنابراین صرف اعتماد داشتن به واسطه نمی تواند ضامن خوشبختی یا موفقیت ازدواج باشد.

شما باید بعد از آشنایی اولیه فرصت کافی برای شناخت ویژگی های اخلاقی و شخصیتی طرف مقابل و هماهنگی های لازم برای تشکیل خانواده بگذارید.

خانواده ها باید بدانند که فرد معرف بر اساس محدوده ارتباطی خودش با طرفین میتواند به آنها اطلاعات بدهد بنابراین شما نباید صرفا بر اساس گفته ها و تعریف های او درباره آینده خودتان ریسک کنید و باید با توجه به نوع تفکر و اعتقادات و روحیات خودتان ، هماهنگی های لازم را برای ازدواج بررسی کنید.

2 – برخی از واسطه گران رفتارهای آسیب زننده ای دارند و عزت نفس نفر مقابل را از بین می برند. مثلا در فرهنگ ایرانی که عرف نیست دختری پیشنهاد ازدواج بدهد ،  به خانواده پسر می گویند این دختر یا خانواده اش خودشان در به در خواستگار هستند یا این دختر خودش نزد من آمده و فرم پر کرده است.

3 – برخی از واسطه ها بدون در نظر گرفتن خط قرمزهای فرد و بدون شناخت درست از خواسته های او ، با سرعت موارد زیادی را به او معرفی میکنند و اگر فرد به چند مورد پاسخ منفی بدهد ، معرف به او برچسب سختگیری میزند و کنارش می گذارد که دوباره در این مورد هم عزت نفس فرد خدشه دار خواهد شد.

ارسال نظر

یادداشت

آخرین اخبار

پربازدید ها