۷ اصل برای تهیه یک قهوه حرفه‌ای‌

برای آماده‌کردن یک فنجان قهوه خوشمزه و آرامش‌بخش، نیاز به مهارت‌هایی دارید که حرفه‌ای‌ها به آن مسلط هستند.

نوشیدن یک فنجان قهوه خوش‌بو و مطبوع که هم خستگی را از تن به در کند و هم علتی باشد برای این که برای چند دقیقه آرام بنشینی و در انتظار کمی سرد شدن قهوه  خودت را در کاناپه فرو ببری تا در هوای سرد این روزها احساس گرمای بیشتری داشته باشی؛ بهانه خوبی است برای این که روش صحیح درست کردن  قهوه را دوباره مرور کنیم.

۱- کیفیت و نوع مصرف

کیفیت دانه‌های قهوه، تازه بودن و نحوه برشته کردن آن برای آماده کردن این نوشیدنی مهم است. باید همیشه قهوه را تازه و به میزان نیاز تهیه کنید و از نوشیدن قهوه مانده خودداری کنید. به زمان مصرف قهوه توجه داشته باشید. این‌که شما قهوه را به عنوان نوشیدنی صبحگاهی می‌خواهید یا یک فنجان کاپوچینو برای عصر یا یک شات اسپرسو برای سر شب که قوای خود را تازه کنید.

۲- درست آسیاب کنید

دستگاه‌های آسیاب مخصوص قهوه این خوبی را دارد که دانه‌های قهوه در آن همه به یک اندازه خرد می‌شوند اما در آسیاب‌های معمولی آشپزخانه ممکن است برخی دانه‌ها  کمتر از بقیه خرد شوند و یکدستی لازم را  نداشته باشند. اندازه دانه‌های آسیاب ‌شده قهوه بر مزه قهوه تاثیر می‌گذارد. اگر دانه‌های قهوه را زیاد آسیاب کنید تلخ‌مزه می‌شود و اگر حس می‌کنید بی‌مزه است، معلوم است دانه‌ها درشت‌ خرد شده‌اند.

اگر در منزل آسیاب قهوه ندارید، توصیه می‌شود هنگام خرید قهوه از فروشنده بخواهید که بر اساس روشی که قهوه تهیه می‌کنید، آن‌را برایتان آسیاب کند. چون اندازه آسیاب کردن دانه قهوه با شیوه تهیه آن ارتباط دارد. مثلا درجه آسیاب در قهوه فرانسه که با فرنچ‌پرس درست می‌کنید و کلا همه انواع روش‌های فیلتری باید متوسط و در موکاپات یا قهوه روی گاز و دستگاه‌های اسپرسوساز کاملا ریز باشد. هرچه دانه‌های قهوه یکدست‌تر آسیاب شوند، قهوه بهتری دم خواهد شد.

۳- از تمیزی دستگاه مطمئن شوید

پس از آسیاب کردن دانه‌های قهوه و پیش از هر کاری مطمئن شوید که تمامی وسایل تهیه قهوه تمیز است. آن‌ها را با آب بشویید و با دستمال کامل خشک کنید. دقت کنید که قهوه آسیاب شده که مانده باشد عطر و طعم خوبی ندارد و از طرفی پس‌مانده‌های قهوه در دستگاه، طعم قهوه‌ جدید را تلخ و ترشیده می‌کند.

اگر می‌توانید قهوه‌ تازه روست‌شده یا بسته‌های کوچک قهوه برای مصرف یک هفته تا دو هفته خریداری کنید.

۴- کیفیت آب را نادیده نگیرید

آبی که برای دم کردن قهوه به کار می‌برید در کیفیت نهایی بسیار اهمیت دارد. اگر مزه آب شیر را دوست ندارید از آب معدنی یا آب فیلتر شده استفاده کنید. آب‌های شهری می‌تواند مزه قهوه را بد کند. بگذارید چند ثانیه آب شیر برود و بعد قوری را پر کنید. یادتان باشد برای دم کردن قهوه بهتر است از آب سرد استفاده  کنید. همچنین آب مقطر، آب مناسبی برای قهوه نیست.

۵- نسبت قهوه و آب

در ازای هر یک تا دو قاشق غذاخوری قهوه آسیاب شده، باید چیزی حدود ۱۷۰ میلی‌لیتر آب استفاده کرد اما اگر از دستگاه‌های قهوه‌ساز استفاده می‌کنید، می‌توانید با پیمانه و درجه‌ها این مقدار را محاسبه کنید.

۶- درجه حرارت آب

برای تهیه قهوه به‌ روش دستی-قطره‌ای یا فرنچ پرس باید از آب نزدیک به نقطه جوش استفاده  کنید تا عصاره قهوه به‌خوبی استخراج شود. اگر آب به اندازه کافی داغ نباشد، تلخی و طعم واقعی قهوه بیرون نمی‌آید و اگر بیش از حد داغ باشد از کیفیت مزه قهوه کاسته خواهد شد. اگر از روش‌های دستی استفاده می‌کنید، بگذارید آب به دمای جوش برسد؛ حرارت زیر آب را خاموش و یک دقیقه صبر کنید و سپس آن را روی قهوه آسیاب شده بریزید تا دم بکشد.

۷- زمان دم کردن

یکی دیگر از موارد مهم در دم کردن یک قهوه خوب، مدت زمان درگیر بودن آب با دانه‌های قهوه است. در سیستم‌های قطره‌چکانی، مدت زمان گذشتن آب از روی قهوه، تقریبا ۵ دقیقه است. اگر از روش‌های دستی قطره‌ای- فیلتری استفاده می‌کنید، ۲ تا ۴ دقیقه زمان لازم دارید اما زمان استخراج اسپرسو بسیار کوتاه است؛ حدود ۲۰ تا ۳۰ ثانیه./برنا

ارسال نظر

یادداشت

آخرین اخبار

پربازدید ها