حدود چهار میلیون نفر برای دریافت کارت هوشمند ملی اقدام نکردند

سیف الله ابوترابی گفت: حدود چهار میلیون نفر که شرایط دریافت کارت هوشمند ملی را دارند هنوز برای ثبت نام و گرفتن این کارت اقدام نکرده اند این در حالی است که ۶۵میلیون نفر ایرانی واجد شرایط دریافت کارت هوشمند ملی هستند.

 سیف الله ابوترابی گفت: تاکنون برای ۵۱ میلیون و ۷۱۰ نفر از ایرانیان واجد شرایط (افراد بالای ۱۵سال) کارت هوشمند ملی صادر شده و  ۶۱ میلیون  ۶۰۰ هزار نفر هم که متقاضی دریافت کارت هوشمند ملی هستند، مراحل تکمیل ثبت نام را انجام داده اند.

وی ادامه داد: دربازدیدی که دکتر وحیدی وزیر کشور از سازمان ثبت احوال کشور داشت بر تسریع روند صدور کارت هوشمند ملی و حل مشکلات مربوط به آن تاکید کرد.

سخنگوی سازمان ثت احوال کشور گفت: در حال حاضر ۱۰ میلیون نفر متقاضی دریافت کارت هوشمند ملی در نوبت دریافت این کارت هستند و حدود چهار میلیون نفر هم که شرایط دریافت کارت هوشمند ملی را دارند هنوز برای ثبت نام و گرفتن این کارت اقدام نکرده اند این در حالی است که ۶۵میلیون نفر ایرانی واجد شرایط دریافت کارت هوشمند ملی هستند.

وی با بیان اینکه ۵ میلیون کارت هوشمند ملی تولید داخل تحویل متقضیان شده است، اضافه کرد: کارت هوشمند ملی تولید داخل، مشابه نمونه خارجی است و همه نکات ایمنی و فنی در تولید آن رعایت شده و چاپخانه دولتی متولی تولید آن است.

ابوترابی افزود: از اسفند سال ۹۶ با مشکل تامین بدنه کارت مواجه شدیم و از آغاز سال ۹۷ با شرکت‌های متولی که چاپخانه دولتی متولی تامین و تولید آن است وارد مذاکره شده و قرار شد که بدنه کارت ایرانی مشابه خارجی باشد در نهایت آزمایشات طولانی انجام شد و در آغاز نیمه اول سال ۹۸ شاهد تولید نمونه داخلی آن بودیم.

سخنگوی ثبت احوال گفت: کارت هوشمند ملی با هدف تسهیل فرآیند شناسایی، تصدیق هویت و حفظ امنیت اطلاعات فردی هر شهروند برای ورود به فضای مجازی، مبادله‌ خدمات الکترونیکی و استفاده در مجامع اداری ارائه شده و دارای تراشه‌ الکترونیکی است که اطلاعات هویتی شهروندان از جمله اطلاعات شناسنامه‌ای، عکس، اثر انگشت، کد پستی و کلید انجام امضای دیجیتال را به‌ صورت امن و محافظت ‌شده در حافظه‌ خود ذخیره دارد.

وی تاکید کرد: با توجه به مسائل فنی و امنیت خاص و خدماتی که در فضای الکترونیکی برای این کارت در نظر گرفته شده، همچنین  با توجه به کاربردهای مختلف آن می توان، گفت کارت هوشمند ملی مهمترین سند برای احراز هویت است و دستگاه های مختلف با ارتباط با پایگاه اطلاعات جمعیتی سازمان ثبت احوال می توانند برای خدمات مورد نظر خود احراز هویت افراد را انجام دهند.

سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور افزود: کارت هوشمند ملی برای احراز هویت افراد با استفاده از کارت، پین کد و اثر انگشت احراز هویت را انجام می دهد و هر جا که لازم باشد احراز هویت انجام و هویت افراد راستی آزمایی شود، از طریق اتصال به پایگاه اطلاعات جمعیتی سازمان ثبت احوال کشور این کار صورت می پذیرد.

به گزارش ایرنا، صدور کارت هوشمند ملی به عنوان کلید ورود به دولت الکترونیک که موجب توزیع عادلانه فرصت‌ها، کاهش بسیاری از هزینه‌های دولت و مردم خواهد شد و همچنین کارت هوشمند ملی مهمترین کارت هویتی افراد است و افراد باید برای دریافت این کارت، خود به مراکز اعلام شده مراجعه کنند زیرا اثر انگشت آنها به منظور احراز هویت اخذ می‌شود.  در این کارت‌ها امضای الکترونیکی نیز درنظر گرفته شده است که باید توسط خود افراد ثبت شود.

برای همه ایرانیان واجد شرایط کارت هوشمند ملی صادر می شود و این افراد می توانند برای دریافت کارت هوشمند ملی به ادارات پست، ثبت احوال و دفاتر پیشخوان در سراسر کشور مراجعه کنند.

ارسال نظر

یادداشت

روی خط رسانه

آخرین اخبار

پربازدید ها