رقص عجیب زنان در پارک های کرمانشاه/ رقص زومبا ممنوع است ! + عکس

چند وقتی است که عده‌ای در بوستان‌های مرکزی شهر کرمانشاه اقدام به انجام «زومبا» می‌کنند، فعالیتی که سال 96 به دلیل مسائل فرهنگی و اخلاقی ممنوع اعلام شد، اما در کرمانشاه و به صورت علنی صبح‌ها انجام می شود و تصاویر آن هم به صورت گسترده در فضای مجازی دست به دست می گردد.

زنان به عنوان نیمی از اجتماع و مدیر خانه و مسئول نظم و تربیت کودکان خود، برای حفظ نشاط، شادابی و سلامتی، به ورزش نیازمند هستند و اگر جامعه از زنان غافل بماند ضررهای غیر قابل جبرانی را شاهد خواهد بود چرا که زن اگر وجودش ضایع شود تنها برای خودش نیست بلکه به کل جامعه ضرر می رسد و خانواده‌ها که ارکان جامعه اند متزلزل و بی ثبات و غیر قابل دوام خواهد شد، در واقع هر قدر افراد از نظر جسمانی توانمندتر باشند از نظر روانی، آرامش اعصاب در وضعیت بهتری قرار دارند، بنابراین باید توجه به ورزش بانوان بیشتر باشد، اما این مهم نباید به نحوی صورت گیرد که باعث زیرسؤال رفتن فرهنگ و ارزش های اسلامی شود.

 

مقام معظم رهبری در دیدار با مسؤلین ورزشی کشور در عین اینکه ورزش بانوان را امری لازم برشمردند، بیان داشتند: «محیط ورزش بانوان باید به گونه‌ای باشد که حدود اسلامی دقیقا در آن رعایت شود، حدود اسلامی سلیقه‌ای نیست و آنچه در کشور باید انجام شود، تابع سیاست‌گذاری‌ها و نظر فقهی است؛ در ورزش بانوان، تبرّج و خودنمایی زن ممنوع است زیرا اگر جامعه به محیطی برای خودنمایی زن تبدیل شود به امور جدی جامعه نظیر خانواده، سلامت، عفاف و عصمت جوانان ضربه وارد می شود.»

 

رقص زنان

متاسفانه این روزها و در سایه بی‌نظارتی اداره کل ورزش و جوانان استان کرمانشاه، عده‌ای از زنان با محوریت یک شخص با برپایی سیستم صوتی در برخی از پارک‌های کرمانشاه اقدام به انجام حرکات «زومبا» می‌کنند و اتفاق بد ماجرا این است که این افراد با بکار گیری تصویربردار و تدوین کار، اقدام به تصویر برداری از رقص زنان نموده و سپس بصورت گسترده در فضای مجازی منتشر می‌کنند.

زومبا نوعی رقص ورزشی است که توسط رقصنده کلمبیایی، آلبرتو پرز و در دهه ۱۹۹۰ بر اساس رقص‌های لاتین بنیان گذاشته شد، زومبا از حرکات رقص و اروبیک تشکیل شده است.

رقص زنان

نام زومبا از یک کلمه کلمبیایی گرفته شده که به معنای تکان خوردن سریع و خوش گذراندن است، موسیقی زومبا موسیقی پرنشاط لاتین است که از موسیقی و رقص‌های اسپانیایی تبارها و آفریقایی تبارهای آمریکا (هیپ‌هاپ)، کارائیب (سوکا و سالسا و مرنگ) و برزیل (سامبا) و امثال آن الهام گرفته است.

زومبا در ایران و در تاریخ ۲۱ خرداد ۹۶ توسط فدراسیون ورزش‌های همگانی ممنوع شد و علت این ممنوعیت این بود که این حرکات بصورت صدرصد رقص است، از این رو انجام آن در محیط‌های عمومی ممنوع و مجوزی برای فعالیت باشگاهی آن نیز صادر نمی‌شود، اما این روزها و در آستانه اربعین شاهد فعالیت بیش از پیش این قبیل اقدامات هستیم.

ایمان درخشی سرپرست سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری کرمانشاه در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در این خصوص، اظهار داشت: اخیرا اخباری در خصوص برگزاری  برنامه‌های ورزشی در پارک‌ها و بوستان‌های شهر منتشر گردیده که با استعلام صورت گرفته از اداره ورزش و تفریحات سالم سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری مشخص گردید که هیچ گونه مجوز و قراردای جهت برگزاری اینگونه برنامه‌ها توسط شهرداری صادر نگردیده و مضافاً اینکه کلیه فعالیت‌های فرهنگی شهرداری نیز به علت شرایط کرونایی تعطیل است.

رقص زنان

وی افزود: بدیهی است چنانچه فعالیتی در پارک‌های شهر انجام پذیرد فاقد مجوز بوده و مستلزم برخورد مراجع قانونی است.

درخشی ادامه داد: برگزاری هرگونه تجمع ورزشی و ورزش‌های صبحگاهی در پارک‌ها و سایر نقاط سطح شهر علی الخصوص ورزش‌های ریتمیک مانند زومبا ممنوع است و موارد مشاهده شده هیچ ارتباطی با شهرداری کرمانشاه ندارد.

سرپرست سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری کرمانشاه در پایان گفت: در این راستا با توجه به حساسیت پیش آمده برای خانواده‌های شریف کرمانشاهی، به اطلاع می رساند پس از پایان اپیدمی کرونا هرگونه تصمیم گیری در خصوص ورزش  صبحگاهی قطعا با اطلاع رسمی از درگاه‌های اطلاع رسانی و با مجوزات لازم انجام خواهد گرفت.

لازم به ذکر است که موارد متعددی از این قبیل اقدامات در شهر انجام گرفته و بدون محدودیت در فضای مجازی توزیع می گردد. عدم نظارت کافی از سوی مراجع ذی صلاح و همچنین بی اطلاعی مردم از غیرقانونی بودن این اقدامات موجب ایجاد مشکلات مختلفی شده است.

به نظر می‌رسد عده‌ای با سوء استفاده عدم آگاهی مردم به دنبال فضاسازی و بستری برای اقدامات خود هستند و از این رو نیازمند حساسیت بیشتر دستگاه‌های فرهنگی و نظارتی هست. /فارس

 

ارسال نظر

یادداشت

روی خط رسانه

آخرین اخبار

پربازدید ها