در Covid-19 سن یک عدد نیست!

سازمان بهداشت جهانی طی گزارشی اعلام‌ کرد که در کشور چین تاکنون بیش از ۸۱هزار نفر به کرونا مبتلا شده‌اند که از این تعداد ۳۲۸۲نفر فوت کرده‌اند؛ به عبارتی، کمتر از ۲/۵درصد جمعیت مبتلایان (Covid-19) فوت کرده‌اند.

در Covid-19 سن یک عدد نیست!

حجت اسدی_پژوهشگر

بیش از ۲۳درصد مردم ایتالیا بالای ۶۵سال سن دارند و این کشور پیرترین جمعیت اروپا را دارد.

بر اساس آمار سازمان بهداشت جهانی(WHO) شمار مبتلایان به کروناویروس در کشور ایتالیا ۴۷۰۳۲نفر است که از این تعداد، تاکنون ۴۰۳۲ نفر فوت کرده‌اند. به عبارتی، ۱۱/۶درصد جمعیت مبتلاشده به کروناویروس در این کشور فوت کرده‌اند.

بر اساس محاسبات ریاضی، درصد فوت‌شدگان‌‌کشور ایتالیا ۵برابر تلفات کشور چین است و این درحالی است که تعداد مبتلایان کشور ایتالیا نصف مبتلایان کشور چین بوده است.

درحالیکه چین با جمعیت یک میلیارد و ۴۳۳میلیون نفری سرمنشاء اصلی کروناست؛ کشور ۶۵میلیون نفری ایتالیا در رتبه اول کشورهایی قرار دارد که گرفتار کروناویروس هستند. جمعیت چین ۲۲برابر ایتالیاست. ایران با جمعیت ۸۰میلیونی، ۸درصد بالای ۶۰سال سن دارد.

 در گزارشی که در ژورنال پزشکی جاما منتشر شده، بیش از ۷۲۰۰۰بیمار کروناویروس در چین مورد بررسی قرار گرفتند، نشان داد که میزان مرگ‌و‌میر کلی ۲/۴درصد است. اما در بزرگسالان  مسن، میزان تلفات به ۱۵درصد افزایش یافته است. بر اساس همین تحقیق  افراد مسن‌ و افراد دارای بیماری‌های مزمن، به‌شدت به کروناویروس(Covid-19) آلوده می‌شوند.

کارشناسان می‌گویند با افزایش سن، سیستم ایمنی بدن بسیار ضعیف می‌شود و خطر عفونت ریوی چندبرابر افراد جوان می‌شود. دکتر سامیر سینا، مدیر شبکه بهداشت تورنتو کانادا، اعتقاد دارد‌ ویروس کرونا در سنین جوانی منقبض می‌شود. کارشناسان توصیه اکید‌ دارند در جوامعی که ویروس کرونا شیوع یافته، بزرگسالان باید اقدامات احتیاطی بیشتری انجام دهند.

در پایان ذکر این نکته ضروری است که‌ با‌ توجه به شیوع شدید Covid-19 در جوامع مختلف، رتبه کشورها مدام تغییر می‌کند. 

ارسال نظر

یادداشت

روی خط رسانه

آخرین اخبار

پربازدید ها