چوبه دار در انتظار روح الله زم است؟

در اولین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده روح الله زم اتهامات زیادی به او داده شد من جمله افساد فی الارض که مجازاتش اعدام می باشد. طبق مدارک او برای گروه های تروریستی جاسوسی هم کرده است.

حجم ویدیو: 142.87K | مدت زمان ویدیو: 00:00:05

آیا آمد نیوز با هدایت و سازماندهی ترکیه فعال شده بود؟

شرق در این باره نوشت:

با توجه به اتهامات زم و قرارگرفتن اتهام افساد فی‌الارض به‌ عنوان اولین و اصلی‌ ترین اتهام او، صدور حکم اعدام دور از ذهن نیست؛ هرچند دفاعیات متهم و وکیل او همچنین همکاری او در روند تحقیقات پرونده می‌ تواند تأثیری در اعمال تخفیفات قانونی درباره حکم داشته باشد؛ هرچند اگر افساد فی‌ الارض اثبات شود، شرایط برای زم پیچیده خواهد شد.

اما دیده‌بان ایران با تاکید بر جاسوسی برای ترکیه اینگونه تحلیل کرده:

در میان اتهامات زم «‌افساد فی‌الارض، جاسوسی به نفع سرویس اطلاعاتی اسرائیل به واسطه سرویس اطلاعاتی یکی از کشورهای منطقه، جاسوسی به نفع سرویس اطلاعاتی فرانسه و همکاری با دولت آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران» بیش از دیگر اتهامات مورد توجه رسانه‌ ها قرار گرفته است. 

همچنین مشخص‌ نبودن نام کشوری که در همکاری با زم، زمینه جاسوسی برای اسرائیل را فراهم کرده، ابهام دیگری را درباره پرونده زم مطرح کرده است.

نام همان کشور معروف ترکیه است. بنابر اظهارات پیمان عارف، دوست سابق زم در شبکه های مجازی، زم از سازمان اطلاعات ترکیه (میت) حقوق دریافت می کرده و در قبال آن اطلاعات حوزه نبرد سوریه را در اختیار این کشور قرار داده بود. 

از آنجا که ترکیه حامی اصلی گروه تحریر الشام و دیگر گروه های تروریستی مانند جبهه النصره محسوب می شود از طریق شبکه جاسوسی آمد نیوز اطلاعاتی را در دریافت کرد که فقط در یک مورد آن در خان طومان موجب شهادت تعداد بسیار زیادی از هموطنان ایرانی شد.

ارسال نظر

یادداشت

روی خط رسانه

آخرین اخبار

پربازدید ها