اشتغال و افزایش امکان تفریحات سالم چگونه مصرف قلیان را کاهش می‌دهد؟ 

زنان و دخانیات، دلایل و زمینه‌ها 

امروزه قلیان به یکی از سرگرمی‌های رایج در میان زنان و دختران جامعه تبدیل شده یکی از دلایل این مشکل عدم وجود تفریحات زنانه در جامعه است. هرچند در سال‌های گذشته شاهد راه اندازی پارک‌های مخصوص بانوان بودیم، اما به دلیل کاهش تعداد آن هنوز بسیاری از خانم‌ها به دلیل دوری مسافت یا نارضایتی خانواده، امکان استفاده از این پارک‌ها را ندارند

زنان و دخانیات، دلایل و زمینه‌ها 

مستقل آنلاین سرویس اجتماعی؛ الهام صمدزاده/ متاسفانه طی سال‌های اخیر شاهد افزایش گرایش زنان به مصرف قلیان هستیم و این امر نشان از تغییر فرهنگ‌ها و باورهای رایج در جامعه دارد. یک تحقیق دانشگاهی در سال ۹۵ به این موارد اشاره کرده:

"در دو دهه گذشته روند مصـرف قلیـان در اکثر کشورها افزایش داشته و شـواهد حـاکی از آن است که مصرف قلیان در دختران و زنان بـه شکل نگران‌کننـده‌ای در حـال افـزایش اسـت. نتــایج یــک تحقیــق در ســال ۲۰۰۷ در ایــران مشخص کرد که بیش از نیمی از مصرف کنندگان قلیان، زنان هستند. مطالعات متعـدد صـورت گرفته نشـان از شـیوع بـالای مصـرف قلیـان در نوجوانان و زنـان در ایـران مـی‌باشـد. در دسترس بودن، هزینه پـایین، حمایـت و تبلیغـات گسترده در سـطح عرضـه، کـم خطـر دانسـتن و پذیرش اجتماعی آن، از جمله عواملی هسـتند کـه موجب افزایش مصـرف قلیـان بـه خصـوص در زنان شده و حمایت دوستان و خـانوادگی شـدن مصـرف قلیـان نیـز نقـش بـه سـزایی در ادامـه مصرف و همچنین قلیـانی شـدن سـایر اعضـای خانواده دارد."

اکنون پس از ۱۲ سال این آسیب شکل پیچیده‌تری گرفته و زنان بسیار جوانتری را جذب خود کرده است. بنا به اظهار نظر رفتار شناسان یکی از مهمترین دلایل تغییر رفتارهای زنان در جامعه را می‌توان نشان از نارضایتی آن‌ها نسبت به تبعیض‌های جنسیتی و یا عدم توجه و اهمیت به آن‌ها در جامعه عنوان کرد. مصرف قلیان از معدود مواردی است که زنان می‌توانند خود را همپای مردان نشان دهند و جامعه سنتی آنان را از این جهت سرزنش نمی‌کند. در حال حاضر، بسیاری از زنان تنها به دلیل تبعیض‌های جنسیتی توانایی دستیابی به موقعیت اجتماعی مناسب را نداشته‌اند و این امر سرآغاز بروز پیامدهای منفی بسیاری نیز شده است.

زنانه شدن مصرف قلیان

امروزه قلیان به یکی از سرگرمی‌های رایج در میان زنان و دختران جامعه تبدیل شده که این مشکل به دلیل عدم وجود تفریحات زنانه در جامعه است. هرچند در سال‌های گذشته شاهد راه اندازی پارک‌های مخصوص بانوان بودیم، اما به دلیل کاهش تعداد آن هنوز بسیاری از خانم‌ها به دلیل دوری مسافت یا نارضایتی خانواده، امکان استفاده از این پارک‌ها را ندارند، همین مشکل هم عاملی برای افزایش گرایش زنان به مصرف قلیان می‌شود. هرچند در این فرصت باید متذکر شد که در برخی از موارد قلیان کشیدن زنان بیشتر برای مطرح کردن و یا اثبات کردن خود است.

قلیان اعتیاد لاکچری

همان گونه که می‌دانیم از گذشته‌های دور تا به امروز مصرف قلیان در میان زنان و مردان جامعه رواج داشته اما این در حالی است که در گذشته، تنها خانم‌های مسن اقدام به مصرف قلیان می‌کردند ولی امروزه دختران و زنان جوان به این کار روی می‌آورند تا جایی که بنا به گفته جامعه شناسان در حال حاضر قلیان را می‌توان اعتیادی شیک برای برخی از زنان عنوان کرد، چرا که طبق تحقیقات به عمل آمده در حال حاضر برخی از زنان، به صورت تفننی و برخی نیز به صورت دائمی اقدام به مصرف قلیان می‌کنند‌. به عبارت ساده‌تر باید یادآور شد در گذشته‌های دور در خانواده‌های سلطنتی عموما زنان اقدام به مصرف قلیان می‌کردند، و در خانوارهای معمولی نیز زنان مُسِنی که جایگاه برتر داشتند همپای مردان قلیان می‌کشیدند، از این رو هنوز این عقیده در میان مردم جامعه نیز وجود دارد که اعتیاد به قلیان یک نوع مصرف لاکچری مواد دخانی محسوب می‌شود.

 

افزایش مضرات مصرف قلیان در زنان

 

شایان ذکر است که مصرف قلیان چندین برابر استعمال دخانیات می‌تواند برای فرد ضرر داشته باشد. در حالیکه مردان از آسیب پزشکی قلیان در امان نیستند و بیماری‌های مسری دهان و دندان و لثه و همینطور بیماری‌های تنفسی آنان را گرفتار می‌کند، اما طبق اظهار نظر پزشک متخصص زنان آن دسته از زنانی که اقدام به مصرف قلیان می‌کنند، بیشتر از سایر زنان احتمال سقط جنین، سرطان دهانه رحم، سرطان مثانه و غیره را دارند. بنابراین انتظار می‌رود که مسئولان با ارائه راهکارهای مناسب و همچنین فرهنگ‌سازی اقدامات لازم را برای کاهش تمایل زنان به مصرف قلیان داشته باشند، چراکه در غیر این صورت در آینده زنان جامعه از سلامت کمتری برخوردار هستند و همچنین شاهد به دنیا آمدن کودکان با مشکلات جسمی فراوانی نیز خواهیم بود که این مهم به یقین برای دولت هزینه‌های به نسبت سنگینی را در پی خواهد داشت. در پایان باید خاطر نشان کرد که برخوردهای قهری برای عدم مصرف قلیان از سوی زنان نه تنها راهکار مناسبی نیست بلکه خود می‌تواند پیامدهای منفی بسیاری را نیز به دنبال داشته باشد تا جایی که برخی از روان شناسان می‌گویند در این صورت احتمال افزایش تجاوز به بهانه‌ی مصرف قلیان در رستوران‌های زیرزمینی و غیره وجود دارد که این مشکل امنیت زنان را نیز به مخاطره می‌اندا زد. بنابراین انتظار می‌رود برای کاهش آمار مصرف قلیان توسط زنان راهکارهای مناسب و تاثیرگذاری ارائه شود، چرا که در غیر این صورت نه تنها شاهد کاهش آمار مصرف کنندگان نیستیم، بلکه از این طریق به افزایش آسیب‌های اجتماعی نیز دامن زده‌ایم.

 

ارسال نظر

یادداشت

روی خط رسانه

آخرین اخبار

پربازدید ها