کاظم اکرمی وزیر آموزش و پرورش دولت موسوی، در گفتگو با مستقل:

باید عقلانیت و واقع‌بینی به نظام تصمیم‌گیری، تزریق شود

اکرمی می‌گوید: باید ابراز امیدواری کرد، با تزریق عقلانیت و واقع‌بینی به نظام تصمیم‌گیری و همچینن استفاده از مسئولانی که هم تخصص، هم تجربه و هم انصاف دارند، ناکارآمدی‌ها اصلاح شوند، بلکه از این طریق اقتصاد در ایران به راحتی تنفس کند.

باید عقلانیت و واقع‌بینی به نظام تصمیم‌گیری، تزریق شود

مستقل: یکی از معضلات بزرگی که به هیچ وجه نباید نسبت به آن بی‌توجهی کرد، سختی‌هایی است که قشر فرهنگی معلمین متحمل می‌شوند. از آنجایی که رسالت اصلی معلم چیزی جز آموزش و پرورش نیست، به قائده لازم است به آن‌ها توجه زیادی شود تا بتوانند در آرامش کامل و با کمترین دغدغه وظیفه مهم تعلیم و تربیت را به درستی به جا بیاورند.
اگر چه بسیاری از معلمان معتقدند شغل خود را به دلیل عشق و علاقه‌ به تدریس و تربیت نسل آیندۀ کشور انتخاب کرده‌اند، اما به هر حال، میزان درآمد معلمان موضوعی است که از اهمیت بالایی برخوردار است.
اگر معلم از رفاه کافی برخوردار نباشد و همواره دغدغۀ مشکلات مالی را داشته باشد، نمی‌تواند از تمام انرژی و توان خود برای آموزش و پرورش نسل جوان استفاده کند. پایین بودن حقوق معلمان در ایران، یکی از چالش‌های شغل معلمی و از جمله موضوعات مهمی است که همواره در صدر خبرهای مربوط به آموزش و پرورش قرار دارد. بهره‌مند نشدن از مزایایی مانند بیمه و سایر تسهیلات و درآمد ناچیز معلمان حق‌التدریس و معلمان مدارس غیرانتفاعی را هم به این مشکل اضافه کنید. همۀ ما بارها خبرهایی را در مورد تصویب قوانین جدید برای افزایش حقوق و مزایای معلمان، رتبه‌بندی معلمان و ارائۀ تسهیلات مختلف به این قشر شنیده‌ایم. با این حال، تصویب این قوانین و تأثیر آن‌ در افزایش‌ درآمد معلمان، هنوز هم نتوانسته رضایت آموزگاران و دبیران کشور را جلب کند.
در جدیدترین آماری که به‌ صورت‌ رسمی درباره نظام آموزشی کشور منتشر شده است، گفته شده: «۳۰ درصد دانش‌آموزان ایرانی به حداقل توانایی‌های سواد نمی‌رسند!» کشور ما در تمام این ارزشیابی‌ها از ۱۹۹۵ تا ۲۰۱۵ شرکت کرده و نتایج ارزیابی سیستم آموزشی ایران در آزمون‌های «تیمز» مطلوب نبوده است. تمام امتیازات کسب شده از آزمون ریاضیات و علوم در پایه‌های چهارم و هشتم، پایین‌تر از امتیاز متوسط یعنی ۵۰۰ بوده و این مرکز آزمون بین‌المللی در جدیدترین آماری که برای تمام جهان منتشر کرده، در مورد ایران به این جمع‌بندی رسیده است که «۳۰ درصد دانش‌آموزان ایرانی به حداقل توانایی‌های سواد نمی‌رسند!»
 

کاظم اکرمی وزیر آموزش در دولت میرحسین موسوی طی گفتگو با مستقل در این رابطه اظهار داشت:
اینکه کشور ما به دلیل تحریم‌ها و همچنین برخی عوامل داخلی با بی‌نظمی اقتصادی روبرو است، واقعیت انکارناشدنی است. طبیعی است، در چنین حالتی تأمین بودجه برای همه حوزه‌ها دشوار شود. در واقع بخش درمان، بخش آموزش، بخش تولید و مباحث مربوط به معیشت چالش‌های زیادی را پیش روی خود می‌بینند. به همین دلیل باید ابراز امیدواری کرد، با تزریق عقلانیت و واقع‌بینی به نظام تصمیم‌گیری و همچینن استفاده از مسئولانی که هم تخصص، هم تجربه و هم انصاف دارند، ناکارآمدی‌ها اصلاح شوند، بلکه از این طریق اقتصاد در ایران به راحتی تنفس کند.
 

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب در ادامه گفت:
علیرغم وجود موانع بلندی که پیش روی تصمیمات اقتصادی قرار دارد، نمی‌توان توجه به مشکلات معلمین را نادیده گرفت. چرا که آن‌ها پایه و اساس تربیت جامعه را عهده‌دار هستند و هر اهمال یا کوتاهیِ خواسته یا ناخواسته‌شان در انجام مسئولیت، فرهنگ و سواد جامعه را به طور جدی تهدید خواهد کرد. بنابراین دولت و ارگان‌های دیگر «توجه ویژه به مطالبات معلمان» را باید یکی از اولویت‌های اصلی خود بدانند.

 نماینده سابق مجلس خبرگان قانون اساسی با اشاره به حرف و حدیث‌هایی که درباره بودجه سال ۱۴۰۲ مطرح شده است، افزود:

دولت در بودجه مثل همه دولت‌های گذشته بودجه‌هایی برای نهادهای تبلغی_ آموزشی اختصاص داده است. آنهم در حالیکه قرار نیست درباره دخل و خرج‌ها به قانون پاسخگو باشند. به نظر من اگر از بودجه‌های ارگان‌های انتصابی کسر و به بودجه آموزش و پرورش افزوده می‌شد، قطعاً در کمترین زمان ممکن آثار مثبتش عیان می‌شد. به هرحال در دنیایی که ارتباطات اوج گرفته و کودکان و نوجوانان به اخبار دسترسی دارند، بهتر است، به مدارس و دانشگاه‌ها امکانات بیشتری داده شود تا از این طریق ملزومات آموزش عالی و آرامش معلمین فراهم شود تا فرهنگ‌سازی در کودکان توسط خودِ ما انجام شود، نه اینکه خارجی‌ها ذهن بچه‌های ما را کنترل کنند.

رئیس دانشگاه ارشاد دماوند توضیح داد:

اینکه یک معلم ثبات شغلی نداشته باشد و همچنین به لحاظ معیشتی تأمین نباشد، تهدیدی بزرگ برای امر مهم آموزش است. به همین دلیل لازم است، معلمی در ردیف شغل‌های ویژه قرار بگیرد تا از این طریق امکان برآورده شدن مطالبات عمومی این قشر فرهنگی فراهم شود.
کاظم اکرمی در پایان گفت:

معلم، جامعهِ ساز است و نباید با بی‌مهریِ تصمیم‌گیران مواجه شود. چرا که در این‌صورت بحث بسیار با اهمیتِ آموزش و پرورش با مخاطرات زیادی مواجه خواهد شد.

ارسال نظر

یادداشت

آخرین اخبار

پربازدید ها

.