کاهش سرعت رشد جمعیت در ایران غیرمنطقی است

مشاور عالی وزیر کشور در حوزه جمعیت با بیان این که کاهش سرعت رشد جمعیت در ایران غیرمنطقی است، گفت: در شرایط منطقی ایران باید شش درصد سالمند، ۲۴ درصد جمعیت زیر ۱۴ سال و حدود ۷۰ درصد جمعیت مولد داشته باشد.

پرفسور محمداسماعیل اکبری صبح امروز در نشست قرارگاه حمایت از خانواده و جوانی جمعیت استان، اظهار کرد: یزد به دلیل فهم بالای مردم و معنا گرا بودن شهروندانش به هیچ عنوان با دیگر استانها قابل مقایسه نیست.

وی با بیان این‌که رشد جمعیت در جهان ۱/۰۱ است، افزود: ما نبودیم که برای جمعیت خود تصمیم گرفتیم، بلکه دنیا بود که تصمیم گرفت رشد جمعیت را کم کند.

مشاور عالی وزیر کشور در بحث جمعیت با اشاره به این موضوع که کاهش سرعت رشد جمعیت در همه دنیا اتفاق افتاده است، گفت: این موضوع در ایران بدون منطق انجام شده و نیازمند جدی ساماندهی است.

پرفسور اکبری با بیان این‌که سرمایه انسانی لازمه بقای محیط زیست در نقاط مختلف جهان است، تصریح کرد: گرم شدن زمین که توسط برخی مطرح می‌شود و قصد دارند به این دلیل مانع افزایش جمعیت شوند، واقعیتی است که حقیقت ندارد.

وی تغییر شاخص‌ها برای ساماندهی جمعیت را از جمله الزامات اجرایی دانست و بیان کرد: این مهم باید هرچه سریعتر در دستور کار مسئولان حاکمیتی قرار گیرد.

مشاور عالی وزیر کشور با بیان این‌که سرعت کاهش جمعیت در ایران خیلی بیشتر از کشورهای مختلف دنیاست، خاطرنشان کرد: به طور مثال در انگلیس کاهش جمعیت حدود ۹۰ سال و آمریکا ۷۰ سال طول کشیده، ولی در ایران کاهش جمعیت طی ۱۰ سال انجام شده است.

پرفسور اکبری تصریح کرد: بر اساس محاسبات انجام شده اگر مباحث جمعیتی به همین منوال انجام شود، تا ۲۰ سال آینده به دلیل رشد بسیار پایین تولد، قوم گیلک در کشور نخواهیم داشت.

وی با اشاره به راه‌اندازی اولین مرکز ناباروری کشور در استان یزد، اظهار کرد: مردان ۵۰ درصد عامل ناباروری هستند که بسیاری از آنها با یک سری تشخیص های ساده پزشکی عامل حل است.

مشاور عالی وزیر کشور با اشاره به اهمیت بیانات مقام معظم رهبری در خصوص ساماندهی جمعیت کشور، گفت: اگر به ساختار جمعیت توجه ویژه‌ای نشود باختیم.

پرفسور اکبری با بیان این‌که در شرایط منطقی ایران باید شش درصد سالمند، ۲۴ درصد جمعیت زیر ۱۴ سال و حدود ۷۰ درصد جمعیت مولد داشته باشد، خاطرنشان کرد: بهترین سن باروری زیر ۲۰ سال است که باید بیش از پیش مد نظر قرار گرفته شود.

وی پایان سخنان خود با بیان این‌که بر اساس بررسی‌های انجام سالانه حدود ۵۳۰ هزار مورد سقط جنین عمدی در ایران انجام می‌شود، گفت: این مهم با قید فوریت باید ساماندهی و مدیریت شود.

وبگردی

    ارسال نظر

    یادداشت

    آخرین اخبار

    پربازدید ها