ایران به حقوق زنان احترام بگذارد

شورای اروپا در ادامه اظهارات مداخله‌جویانه مقامات کشورهای اروپایی درباره اتفاقات اخیر ایران، از ایران خواست به موجب عضویت در میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی، به حقوق زنان در ایران احترام بگذارد و از آن صیانت کند.

به گزارش وبگاه شورای اروپا، این نهاد اروپایی در جریان برگزاری نشست شورای وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا در بخشی از یک بیانیه درباره  موضوع «زنان، صلح و امنیت»، با مطرح کردن اظهاراتی مداخله‌جویانیه درباره اتفاقات اخیر ایران، آن چه تداوم سرکوب‌خشونت‌بار علیه معترضان، از جمله زنان و کودکان، خوانده شده را موجب در دستور کار قرار گرفتن فوری موضوع «زنان، صلح و امینت» و نیازمند حمایت دانست.

در این بیانیه آمده است: باید به حقوق زنان و دختران در ایران احترام گذاشته شود و از آن صیانت شود، علاوه بر این، مشارکت کامل و برابرشان در زندگی جمعی، از جمله تصمیم‌گیری فراهم شود.

این بیانیه می‌افزاید: شورای اروپا از مقامات ایران می‌خواهد به اصول مقرر در میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی که ایران هم عضو آن است، به ویژه با احترام به حق غیر تبعیض‌آمیز و برابر مردان و زنان برای بهره‌مندی از حقوق مدنی و سیاسی که ذیل این میثاق بین‌المللی تضمین شده است، پایبند باشد.

شورای اروپا همچنین مطرح کرد: علاوه بر این، شورای اروپا از مقامات ایران می‌خواهد تمامی معترضانی را که خشونتی از آن‌ها سر نزده است آزاد کند، طی کردن روند قانونی را برای تمامی بازداشتی‌ها فراهم کند و درباره شمار جان‌باختگان و بازداشت‌شدگان شفاف‌سازی کند.

وبگردی

    ارسال نظر

    یادداشت

    آخرین اخبار

    پربازدید ها