ابتلای مجدد به کرونا به ۴ هفته رسید/ افزایش ۴ برابری موارد ابتلا و بستری کرونا در ایران

دبیر کمیته علمی کشوری کرونا با اشاره به افزایش موارد سرپایی و بستری کرونا در کشور گفت: اگر فردی مبتلا به زیرسویه BA.۱ شده، ممکن است ۴ هفته بعد به همان زیرسویه یا زیرسویه‌های دیگر اُمیکرون مبتلا شود.

دکتر حمیدرضا جماعتی دبیر کمیته علمی کشوری کرونا با اشاره به هفتاد و چهارمین جلسه این کمیته در روز گذشته اظهار کرد: در این نشست آخرین اطلاعات سویه‌های اُمیکرون به ویژه BA.۴ و BA.۵  در جهان بررسی و مشخص شد که در اکثر کشورهای دنیا در اروپا از جمله فرانسه، انگلیس، آلمان، کشورهای آمریکای شمالی، جنوبی، نیوزیلند، استرالیا، ترکیه، قطر، ژاپن و اکثر کشورهای آسیایی موارد مثبت و مرگ و میر اُمیکرون در حال افزایش است.

او بیان کرد: موارد ابتلا و بستری کرونا در ایران نسبت به هفته قبل حدود ۴ برابر افزایش یافته که لزوم تزریق نوبت یادآور واکسن کرونا و تشدید رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی به ویژه استفاده از ماسک، فاصله‌گذاری فیزیکی و تهویه مناسب ضروری است.

وی افزود: در مطالعات مشخص شده که پدیده ابتلای مجدد به کرونا در زیرسویه‌های جدید اُمیکرون برخلاف سایر واریانت‌ها که ۳ ماه بود به حدود ۴ هفته رسیده است. اگر فردی مبتلا به زیرسویه BA.۱ شده، ممکن است ۴ هفته بعد به همان زیرسویه یا زیرسویه‌های دیگر اُمیکرون از جمله BA.۲ یا BA.۴ یا  BA.۵ مبتلا شود. در واریانت‌های قبلی، سیستم ایمنی فرد باعث جلوگیری از عفونت مجدد می‌شد ولی در مورد زیرسویه‌های اُمیکرون تا حدود زیادی وجود ندارد و عفونت تا ۴ هفته بعد از ابتلا محتمل است.

دبیر کمیته علمی کشوری کرونا خاطرنشان کرد: زیرسویه BA.۲.۷۵ در هند شناسایی و گزارش شده است و سازمان جهانی بهداشت تاکید دارد که این زیرسویه باید بررسی و رصد شود و در حال حاضر اطلاعاتی نداریم که این زیرسویه موجب شدت بیماری نسبت به زیرسویه‌های دیگر اُمیکرون می‌شود یا خیر اما به نظر نمی‌رسد با توجه به یافته‌ها چنین مسئله‌ای صادق باشد.

تمدید تاریخ انقضای واکسن‌ها

دبیر کمیته علمی کشوری کرونا تصریح کرد: در جلسه روز گذشته نماینده سازمان غذا و دارو در مورد تاریخ انقضای واکسن‌ها و داروها گزارشی ارائه کرد که این روند در دنیا در مورد واکسن فایزر و آسترازنکا هم انجام می‌شود یعنی بعد از ۶ ماه بر اساس پروتکل‌ها، استراتژی‌ها و ارزیابی‌های واکسن، تاریخ انقضا پس از تست‌های تخصصی و پایداری می‌تواند تا ۶ ماه یا بیشتر افزایش یابد بنابراین تمدید تاریخ انقضای واکسن‌ها، مسئله جدیدی نیست و در مورد همه واکسن‌ها چنین فرآیندی وجود دارد که بعد از ۶ ماه، با ارزیابی‌های تخصصی سازمان‌های غذا و دارو، تاریخ انقضای واکسن‌ها می‌تواند تغییر پیدا کند.

دکتر جماعتی ادامه داد: تاکنون چندین بار تاریخ انقضای واکسن فایزر بر اساس مطالعات و بررسی‌های انجام شده، تغییر یافته که ممکن است ۶ یا ۹ ماه، دوره انقضا، تمدید شود و این مسئله جدیدی نیست. در مورد سایر واکسن‌ها نیز این فرآیند چندین بار توسط سازمان‌های غذا و دارو کشورهای مختلف انجام شده است.

ضرورت نیاز به ساخت واکسن‌های جدید بر اساس سویه اُمیکرون

وی به انجام مطالعات اولیه و تست‌های حیوانی برای تولید واکسن کرونا بر اساس زیرسویه‌های جدید اشاره کرد و افزود: ممکن است زیرسویه های جدید اُمیکرون، نسبت به واکسن‌های قبلی تاثیر کمتری بپذیرند و به همین دلیل در دنیا و کشور ما ارزیابی‌ها انجام شده و نیاز به ساخت واکسن بر اساس سویه اُمیکرون ضروری به نظر می‌رسد و در حال تحقیق و تولید هستند. در ایران چندین شرکت واکسن‌سازی نیز وارد این پروسه شده‌اند.

دبیر کمیته علمی کشوری کرونا گفت: بیشترین تاثیر واکسن‌ها در کاهش بستری و مرگ و میر گزارش شده اما الان بحث این است که با استفاده از واکسن‌ها از ابتلا به بیماری نیز پیشگیری شود و بیشتر روی تقویت سیستم ایمنی مخاطی و تنفسی تمرکز شده  است ‌و برخی از شرکت‌ها به سمت ساخت واکسن‌های استنشاقی یا خوراکی رفته‌اند تا علاوه بر کاهش شدت بیماری و مرگ و میر، از ابتلا به کرونا نیز جلوگیری کنند که تحول جدیدی در دنیا به حساب می‌آید.

هشدار سازمان جهانی بهداشت درباره افزایش موارد ابتلا به آبله میمونی در دنیا

جماعتی با بیان اینکه تاکنون بیش از ۱۶ هزار مورد ابتلا به آبله میمونی در دنیا شناسایی شده، یادآور شد: سازمان جهانی بهداشت با توجه به افزایش موارد ابتلا به این بیماری هشدار داده است که باید مورد توجه کشورمان قرار گیرد و اقدامات لازم از جمله تهیه واکسن انجام شود تا در صورت شناسایی این بیماری در کشور، آمادگی لازم داشته باشیم./همشهری‌آنلاین

ارسال نظر

یادداشت

آخرین اخبار

پربازدید ها