ورود نیروهای امنیتی به کتابخانه دانشگاه شیراز

معاون فرهنگی دانشگاه شیراز گفت: نیروهای امنیتی درحال تعقیب دانشجو وارد محوطه کتابخانه شدند و بعد از دخالت نیروهای حراست دانشگاه، دانشجو به اتاق حراست منتقل شد و پس از تماس حراست با خانواده‌ او، این دانشجو در کمال سلامت به خانواده‌ تحویل داده شد

ورود سه تن از نیروهای تامین امنیت در روز پنجشنبه ۲۶ آبان‌ماه ۱۴۰۱ به کتابخانه خوارزمی دانشگاه شیراز، واکنش‌ دانشجویان و عذرخواهی مسئولان را در پی داشته است.

معاون دانشجویی‌فرهنگی دانشگاه شیراز در این باره در توضیحاتی که شامگاه پنجشنبه در سایت دانشگاه منتشر شد، توضیح داد: ظهر پنجشنبه ۲۶ آبان‌ماه ۱۴۰۱ حوالی ساعت ۱۱، نیروهای امنیتی مستقر در میدان نمازی شیراز، به یکی از دانشجویان این دانشگاه مشکوک شده و برای بازرسی او اقدام می‌کنند. دانشجو، به‌دلیل اضطراب فرار کرده و وارد محوطه کتابخانه خوارزمی دانشگاه، در مجاورت میدان نمازی می‌شود.

 
علی حفیظی یادآور شد: این کتابخانه متعلق به دانشگاه شیراز و خارج از محوطه پردیس دانشگاه شیراز است.

معاون فرهنگی دانشگاه شیراز گفت: نیروهای امنیتی درحال تعقیب دانشجو وارد محوطه کتابخانه شدند و بعد از دخالت نیروهای حراست دانشگاه، دانشجو به اتاق حراست منتقل شد و پس از تماس حراست با خانواده‌ او، این دانشجو در کمال سلامت به خانواده‌ تحویل داده شد.

عذرخواهی متولیان امنیت به خاطر ورود بدون هماهنگی 

 حفیظی همچنین بیان کرد: مسئولان امنیتی بعد از این اتفاق در تماس با ریاست دانشگاه شیراز از ورود بدون هماهنگی نیروهای امنیتی به محوطه دانشگاه عذرخواهی کرده و قول پیگیری و برخورد با نیروی خاطی را داده‌اند.

معاون دانشگاه شیراز گفت: دانشگاه شیراز با قدرت، پیگیر حقوق مادی و معنوی دانشجویان خود بوده  و از مسیرهای قانونی به دنبال اعاده‌ حیثیت از دانشگاهیان است. 

واکنش تشکل‌ها 

بسیج دانشجویی دانشگاه شیراز در روایتی از این رخداد در بیانیه‌ای نوشت: یکی از دانشجویان دانشگاه شیراز در حد فاصل میدان دانشجو تا میدان نمازی اقدام به فیلمبرداری و عکسبرداری از نیروی‌های امنیتی کرد، اتفاقی که منجر به شک کردن نیروهای امنیتی به این فرد شد. 

در ادامه این بیانیه آمده است: این فرد اقدام به فرار کرد و در نهایت وارد کتابخانه خوارزمی شد که این اتفاق باعث تعقیب فرد توسط نیروهای امنیتی شد. حراست کتابخانه با توجه به ورود غیرعادی این فرد به کتابخانه، به او شک کرد و به دنبال او رفتند.

در بیانیه بسبج دانشجویی دانشگاه شیراز همچنین آمده است: در نبود حراست در ورودی کتابخانه، سه تن از نیروهای امنیتی در اقدامی بدون اطلاع و خلاف قوانین تصمیم به ورود به حریم دانشگاه و کتابخانه خوارزمی گرفتند و با از بین بردن حرمت محیط دانشگاه، اقدام به درگیری با فرد متواری کردند و او را به سمت بیرون بردند.

این بیانیه می‌افزاید: پس از اینکه نیروهای حراست متوجه می‌شوند هویت فرد، دانشجو بوده است، منجر به خروج نیروهای امنیتی از حریم کتابخانه خوارزمی شد و دانشجو در گیت حراست ماند و حراست با تماس با خانواده دانشجو و مطلع کردن آنها، دانشجو را همراه خانواده خود از محیط دانشگاه خارج کردند.

در این بیانیه با بیان اینکه حضور نیروهای نظامی در دانشگاه بر خلاف قوانین است، پیشگیری از اقدامات مشابه خواسته شده و آمده است: ساعاتی پس از این اتفاق از دانشجو و خانواده وی توسط نهادهای مسئول دلجویی به عمل آمده است.

برخی دیگر از تشکل‌های دانشگاه شیراز  نیز بیانیه جداگانه‌ای منتشر کرده اند. در این پیوند، انجمن وفاق و توسعه دانشجویان دانشگاه شیراز در نامه سرگشاده به مسئولان این دانشگاه خواهان برخورد مقتدرانه با این رخداد و پیشگیری از رخدادهای مشابه شد.

عذرخواهی از دانشگاهیان

جواد قناعتی مدیرکل امور سیاسی و انتخابات استانداری فارس در این باره گفت: تعقیب در محدوده دانشگاه و ورود به کتابخانه که دانشجویان در حال مطالعه بودند، اقدامی غیرقانونی بوده است.

وی افزود : این اقدام غیر قانونی ، باعث آسیب دیدن ساحت دانشگاه و جریحه دار شدن احساسات پاک دانشگاهیان، به خصوص دانشجویان عزیز این دانشگاه شده است.

وبگردی

    ارسال نظر

    یادداشت

    آخرین اخبار

    پربازدید ها