آزاده کیان

روزنامه‌نگار 

 

در حالیکه جنگ اوکراین و روسیه تاثیرات جهانی داشته، آمریکا هم از عواقب این جنگ در امان نبوده و تاثیر جنگ بر اقتصاد آمریکا کاملا مشهود است. بالا رفتن نرخ تورم سبب نارضایتی زیاد مردم آمریکا شده و محبوبیت دولت بایدن را در بین آنان پایین آورده است. در نظرسنجی‌های اخیر درصد بیشتری از رای دهندگان آمریکایی اذعان کرده‌اند که اگر امروز انتخابات انجام شود، به ترامپ رای خواهند داد نه به بایدن. 

هنوز "دونالد ترامپ" اعلام رسمی درباره حضور در انتخابات ۲۰۲۴ ریاست جمهوری نکرده است، اما بر مبنای شواهد موجود احتمال کاندیداتوری او اصلا دور از ذهن نیست. از سوی دیگر هنوز دقیقا مشخص نشده که آیا حزب دمکرات، "جو بایدن" رئیس جمهور فعلی را به عنوان کاندیدای انتخابات معرفی خواهد کرد یا شخص دیگری را. اما کاندیداها از هردو جناح هر شخصی که باشند، احتمال پیروزی کاندیدای حزب جمهوریخواه در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۴ با توجه به شرایط اقتصادی فعلی که سبب نارضایتی مردم شده، دور از تصور نیست. درصد بالایی از آمریکایی‌ها در نظر سنجی‌ها اعلام کرده‌اند که اولویت آن‌ها برای انتخاب رئیس جمهور بعدی، بهبود شرایط اقتصادی است.

 

با توجه به شرایط مبهم پرونده هسته‌ای ایران؛ خطر از بین رفتن کامل برجام و خطر اجماع جهانی گسترده علیه ایران بر سر کشور سایه گسترده است. با توجه به سوابق قبلی جمهوریخواهان در رابطه با مسائل هسته‌ای ایران؛ احتمال فشار بیشتر بر ایران و بغرنج‌تر شدن شرایط توسط یک رئیس جمهور جمهوریخواه در آینده می‌تواند بیشتر هم باشد. از سوی دیگر در انتخابات پیش روی مجالس نمایندگان و سنای آمریکا در سال جاری، جمهوریخواهان از پیروزی و در دست گرفتن قدرت؛ چندان دور نیستند که این مورد هم می‌تواند بر آینده برجام و مذاکرات هسته‌ای ایران تاثیرگذار باشد. شاید در این شرایط حتی یک توافق موقت برای جلوگیری از مرگ برجام بتواند کارگشا باشد. توافقی که کمک به اقتصاد تحت فشار کشور و بهبود وضعیت معیشتی مردم کند. 

 

دولت آمریکا هرچند همواره از راه حل دیپلماتیک برای حل مسائل هسته‌ای ایران سخن گفته، ولی در عمل چنین نبوده است. اخیرا با توجه به بن بست رسیدن مذاکرات هسته‌ای، وزارت خزانه داری آمریکا از تحریم‌های جدیدی علیه سه تولید کننده فرآورده‌های نفتی در ایران، دو کمپانی چینی و چهار کمپانی در امارات متحده عربی که تبادل بین فرآورده‌های نفتی ایران و خریداران در آسیای شرقی را انجام می‌داده‌اند، خبر داده است. 

 

دونالد ترامپ در سال ۲۰۱۸ بطور یکطرفه از برجام خارج شد و تحریم‌های زیادی بر ایران گذاشته شد. پس از روی کار آمدن دولت بایدن تلاش‌هایی جهت احیای برجام با مداخله دولت‌های اروپایی صورت گرفت که تاکنون عملا نتیجه‌ای در بر نداشته است. از سوی دیگر هیچ تضمینی هم وجود ندارد که حتی در صورت احیای برجام، دولت بعدی آمریکا در صورت جمهوریخواه بودن؛ مجددا همانند ترامپ از قرارداد خارج نشود. تاکنون چند تن از سناتورها و نمایندگان جمهوریخواه چندین بار درباره احیای برجام عنوان کرده‌اند که در صورت پیروزی جمهوریخواهان در انتخابات، احتمال خروج مجدد آنان از برجام زیاد است. 

 

تحریم‌ها تاکنون تاثیرات منفی زیادی بر اقتصاد کشور و شرایط زندگی مردم گذاشته‌اند.‌ با توجه به عدم حل مشکل و پیچیده‌تر شدن آن، احتمال بغرنج‌تر شدن اوضاع در صورت پیروزی جمهوریخواهان در انتخابات مجالس در سال جاری و انتخابات ریاست جمهوری در سال ۲۰۲۴ دور از تصور نیست.

ارسال نظر

یادداشت

آخرین اخبار

پربازدید ها