محمدکاظم کرمی

روزنامه‌نگار

 

در اینکه ارز ترجیحی روزی باید حذف می‌شد تردیدی نیست و اصولاً دو نرخی بودن ارز، منشأ فساد است و اعمال چنین سیاستی قطعاً غلط و شاید فقط در موافق خاص قابل توجیه است. بنابراین نباید این اقدام دولت را فی نفسه نکوهش نمود اما مشکل ما در جا یا جاهای دیگری است:

۱. مشکل نداشتن استراتژی و پارادایم اقتصادی است و ما هنوز نمی‌دانیم به کدام مکتب و شیوه اقتصادی اعتقاد داریم. یک دولت به سمت اقتصاد آزاد می‌رود و دولت دیگر سمت دیگر، ....تا این امر مشخص نباشد آش همین آش است و کاسه همین کاسه.

 

۲. مشکل در مدیریت اجرایی فوق ضعیف اقتصادی کشور است به شکلی که اجرای هیچ برنامه‌ای با این سیستم اجرایی کارآیی و اثربخشی لازم را ندارد و نخواهد داشت.

۳. مشکل در فساد موجود در حوزه اقتصاد و مافیا و رانت‌خواری حاشیه آن است که اجازه تدوین استراتژی و اجرا را نمی‌دهد و نخواهد داد.

۴. مشکل در نداشتن استراتژی در سیاست خارجی و عدم رجحان منافع ملی در این حوزه است. بنابراین تا در این حوزه منافع ملی بر هر چیز دیگر برتری نیابد و در نیابیم که برای داشتن یک اقتصاد قوی باید با دنیا ارتباط درست و مبتنی بر منافع ملی داشته باشیم اتفاقی نمی‌افتد.

۵. مشکل اینجاست که انگار نمی‌دانیم رشد اقتصادی فقط در وضعیت باثبات سیاسی و بین‌المللی رخ می‌دهد.

 

۵. مشکل اینجاست که درک درستی از جناح‌بندی سیاسی و حزبی نداریم، هر جناحی با تمام توان برای عدم توفیق جناح رقیب می‌کوشد.

 

۶. مشکل در نداشتن سیستم حزبی واقعی و حضور احزاب واقعی است که بتوانند با برنامه روشن فعالیت نمایند.

 

۷. مشکل اصلی در عدم رواداری و فرصت فعالیت همه جریان‌های فکری است.

 

۸. مشکل در عدم پذیرش الزامات حضور در دنیای فعلی و تندیدن هاله‌ای مبهم به دور خود است.

 

۹. مشکل ما مجلس ضعیفی است که انگار در جریان امور نیست چه رسد به قرار گرفتن در راس امور.

۱۰. مشکل در فهم و برداشتی است که نسبت به اموری چون رفاه، گرسنگی و ... وجود دارد.

 

ارز ترجیحی باید حذف شود و طبیعی است هر جراحی اقتصادی تبعات و هزینه دارد اما این چندمین بار است که این اتفاق می‌افتد. دولت خاتمی هم ارز را تک نرخی کرد اما باز به سمتی رفتیم که مجبور به دو نرخی کردن ارز شویم و دوباره هزینه روی دوش مردم بگذاریم، مشکل دور باطلی است که وجود دارد و باز معلوم نیست تکرار نشود. بنابراین اعتقاد بر این است که برای بهبود وضعیت اقتصادی و معیشتی مردم و حرکت در جهت رشد اقتصادی باید اصولی اندیشید و عمل کرد. از تجربه‌های موفق چه در داخل و چه خارج استفاده نمود و الزامات این راه را پذیرفت در غیر این صورت آش همین آش و کاسه همین کاسه است.

ارسال نظر

یادداشت

آخرین اخبار

پربازدید ها