ملت ایران - ملت آمریکا

ملت ایران - ملت آمریکا

فرهاد قنبری

فعال رسانه‌ای 

سبقه و قدمت تاریخی ایالات متحده یک ششم تاریخ و قدمت ایران نیست. ساکنان این سرزمین از ملیت‌ها، ادیان و نژادهای مختلف و بسیار متنوع و متفاوتی تشکیل شده است.

سالیانه صدها هزار نفر از نقاط مختلف دنیا اقامت این کشور را می‌گیرند و قانون تابعیت آن یکی از سهل‌ترین قوانین تابعیتی در کل دنیاست. با همه این اوصاف آمریکایی‌ها خود را یک ملت می‌دانند و منافع ملی خود را به منافع قومی و نژادی و فرقه‌ای خود ترجیح می‌دهند. آمریکایی‌ها حتی در انتخابات اخیر هم که به عقیده اکثر کارشناسان و تحلیلگران منجر به دو قطبی شدن جامعه آمریکا شده بود، منافع ملی را به منافع حزبی ترجیح دادند و دست خبرنگاران و تحلیلگران صدا و سیمای ما را که ماه‌ها بود شکمشان را حسابی برای تهیه گزارش و تحلیل‌های پرشور از شورش‌ها و درگیرهای پساانتخاباتی این کشور صابون زده بودند، در حنا گذاشتند.

کشور ما از قدیمی‌ترین زادگاه‌های تمدن بشری است. ایرانیان از دوران باستان و در قرن‌هایی که جوامع اروپایی زیر سایه امت مسیح می‌زیستند و مفهومی به نام ملت فرانسه یا آلمان و ... وجود نداشت، هم خود را به عنوان یک ملت واحد می‌شناختند.

ایرانیان حتی در زمانی که سرزمینشان توسط اعراب اموی و عباسی اشغال شده بود هم، بیشتر از آنکه خود را بخشی از امت اسلامی بدانند، خود را ملتی جدا از دستگاه خلافت شناخته و تعریف مستقلی از خود داشتند. (در شاهنامه که در زمان خلفای عباسی نگاشته شده است بیش از پانصد بار نام کشور ایران و شهر ایران و ایرانشهر آمده است. مسئله‌ای که باعث کینه و نفرت همیشگی دستگاه خلافت اموی و عباسی از ایرانیان می‌شد و به هر بهانه‌ای به آن‌ها حمله کرده یا مخفیانه غزها و ترکان و مغول‌ها را برای هجوم به ایران تحریک می‌کردند و حتی خادمان ایرانی خود را هم به طرز فجیع و ناجوانمردانه‌ای به قتل می‌رساندند)

حال سوال اینجاست که چه شده است که ایرانیانی که هزاران سال ملت واحدی بوده و به روایت تاریخ همگی از یک نژاد و یک تبار هستند، به جان هم افتاده و در هر گوشه و کنار عده‌ای با توسل به جعلیات و یاوه‌های برخی رسانه‌ها و افراد بی‌هویت درصدد هویت تراشی و ملیت تراشی و پراکندن تخم کینه و نفرت در میان خود هستند اما آمریکایی با این قدمت کوتاه و این میزان تنوع قومی و این میزان تشتت مذهبی و نژادی و فرهنگی خود را یک ملت واحد می پندارند؟

امروزه نه فقط در ایالات متحده بلکه در سراسر اروپا و بسیاری از نقاط دیگر دنیا اقوام و قومیت‌های مختلف در حال هضم و ادغام در یک ملت واحد هستند اما در ایران دست‌های متعددی میل شدید به دمیدن در نفرت قبیله‌ای و پررنگ کردن شکاف‌های قومی و مذهبی دارد و تمام تلاش خود را برای تقلیل شهروند ایران به عضوی از قبیله به کار می‌گیرد.

 

 

ارسال نظر

یادداشت

آخرین اخبار

پربازدید ها

.