چرا دهمین داوری جهانی لیلا حاتمی مهم است؟

لیلا حاتمی تنها سینماگر ایرانی خواهد بود که تجربه داوری در ۲ فستیوال تراز اول سینمای جهان را دارد.

دهمین تجربه داوری بین‌المللی لیلا حاتمی در هفتادونهمین دوره جشنواره فیلم ونیز رقم خواهد خورد تا این بازیگر سرشناس سینمای ایران، به یک رکورد قابل‌توجه دست یابد.

به گزارش ایرنا، رشد محتوای و صنعتی سینمای ایران طی سالیان اخیر به اندازه‌ای بوده که بسیاری از جشنواره‌های کوچک و بزرگ جهانی، از سینماگران ایرانی به‌عنوان داور استفاده می‌کنند.

اگرچه سینمای ایران طی هفته‌های گذشته، اصغر فرهادی را به‌عنوان یکی از اعضای هیات داوران بخش رقابتی جشنواره کن ۲۰۲۲ مشاهده کرد اما حالا لیلا حاتمی، در دیگر جشنواره تراز اول جهان، به عنوان داور بخش مسابقه انتخاب شده است.

بنابراین حضور سینماگران ایرانی در جشنواره‌های مختلف جهانی، حالا دیگر به یک امر عادی تبدیل شده است. دهمین تجربه داوری حاتمی اما از نگاهی دیگر، حامل یک اتفاق ویژه نیز است.

جشنواره کن به عنوان معتبرترین جشنواره سینمایی جهان مطرح است و ونیز، همواره در رده دوم ارزش‌گذاری‌ها و تاثیرگذاری‌های محتوایی فستیوال‌های سینمایی جهان قرار داشته است. با توجه به اینکه لیلا حاتمی در سال ۲۰۱۴، تجربه داوری در جشنواره کن را داشته و قرار است که وی طی هفته‌های آتی، در جشنواره ونیز نیز چنین تجربه‌ای را از سر بگذراند، تنها سینماگر ایرانی خواهد بود که تجربه داوری در ۲ فستیوال تراز اول سینمای جهان را دارد.

اگرچه سینماگرانی از ایران نظیر عباس کیارستمی و اصغر فرهادی، تجربه داوری در بخش رقابتی کن را داشته‌اند اما هیچ‌یک از این چهره‌ها موفق نشدند تا با داوری در فستیوال رقیب سنتی کن، به چنین جایگاهی برسند.

لیلا حاتمی که برای نخستین‌بار به چنین جایگاهی رسیده، اولین‌بار در سال ۲۰۰۱ و با داوری در جشنواره فیلم کوتاه دبی، به جمع سینماگران ایرانی پیوست که داوری جهانی را تجربه کرده‌اند.

از دیگر جشنواره‌هایی که حاتمی به‌عنوان داور در آنها حضور داشت می‌توان به کارلووی‌واری، مراکش، دوویل، رم، کاستندورف، پرتقال طلایی، وزول و کن اشاره کرد.

 

ارسال نظر

یادداشت

آخرین اخبار

پربازدید ها