50 حقیقت جذاب درباره رمان هری ‌پاتر اثر جی‌. ک. رولینگ که جالب است بدانید

همه بی‌شک هری پاتر را به خوبی می‌شناسند، اما کمتر کسی همه حقایق جالب رمان و مجموعه فیلم‌هایی که بر اساس آن ساخته شده است را می‌دانند. نگاهی داریم به 50 حقیقت جذاب درباره هری پاتر و دنیای اسرارآمیز آن.

هری پاتر 2

سرویس فرهنگی مستقل‌آنلاین:

1- تولد هری ۳۱ جولای ۱۹۸۰ است. تولد رولینگ نیز ۳۱ جولای است اما سال ۱۹۶۶.

2- بازیگری که نقش مونینگ میرتل را بازی کرد در زمان ساخت فیلم هری ‌پاتر و تالار اسرار، ۳۷ ساله بود. او پیرترین بازیگری است که نقش یک دانش‌آموز مدرسه هاگوارتز را بازی کرده است.

3- شخصیت رون ویزلی در اصل خیلی فحش می‌داد اما ناشر رولینگ اجازه استفاده از چنین زبانی را نداد زیرا برای خوانندگان جوان مناسب نبود.

4- ناشر رولینگ چنین گفت که رولینگ به‌جای نام واقعی خود «جوان رولینگ» از حروف ابتدای نام استفاده می‌کند تا خواننده‌های مرد را جذب کند! او جی. کی را انتخاب کرد – کی. را از نام مادربزرگ خود به نام کاترین برداشت. به‌هرحال، نه کاترین و نه کی، بخشی از نام واقعی او نیستند.

5- فقط آلن ریکمن، بازیگری که نقش پروفسور اسنیپ را بازی کرد، سرنوشت شخصیت خود را قبل از پخش هری ‌پاتر و یادگاران مرگ می‌دانست زیرا رولینگ داستان را به او گفته بود.

6- رولینگ گفت که الهام برای نام مدرسه هری در کتاب‌ها – هاگوارتز – احتمالاً به شکل ناخودآگاه از نام گیاهی که در باغ‌های کیو در شهر نیویورک دیده بود آمده است.

7- روپرت گرینت مانند معلم نمایش خود که خانم بود لباس پوشید و درباره رون ویزلی برای ضبط آزمون و مصاحبه خود رپ خواند. رپ او با این جمله شروع شد: «سلام، نام من روپرت گرینت است، امیدوارم فکر نکنید که بوی گند می‌دهم».

8- برخلاف باور عموم، حرف «ت» در انتهای ولدمورت، تلفظ نمی‌شود. این نام از کلمات فرانسوی به نام «پرواز مرگ» می‌آید.
 

جی کی رولینگ خالق هری پاتر
جی کی رولینگ خالق هری پاتر

9- جی. کی. رولینگ، هرماینی ۱۱ ساله را تا حدودی بر اساس شخصیت خود در همین سن پایه‌گذاری کرد. او حتی پترونوس هرماینی را بر اساس حیوان موردعلاقه خود – سمور آبی – ساخت.

10- در زمان ساخت هری ‌پاتر و تالار اسرار، بچه‌های فیلم به شپش آلوده شدند.

11- تام فلتون برای نقش‌های هری پاتر و رون ویزلی تست داد اما برای بازی در نقش دراکو مالفوی انتخاب شد.

12- ایده خال‌کوبی‌های سیریوس بلک از خال‌کوبی‌های زندانی‌های روسی آمد. علامت‌ها، فرد را به‌عنوان کسی که باید از او ترسید و به او احترام گذاشت نشان می‌دهند.

13- رابی کالترین، بازیگری که نقش هاگرید را در فیلم‌ها بازی کرد، یک فن الکتریکی کوچک و خفاش میوه‌خوار در ریش‌های معروف و پرپشت او گیر کرد.

14- دنمتورها، اشباح قاتلی که از زندان آزکابان محافظت می‌کردند، افسردگی را نشان می‌دهند و بر اساس جنگ رولینگ با این بیماری ساخته شده بودند.

15- از سال ۲۰۰۸، ۴۰۰ میلیون نسخه از کتاب‌های هری پاتر به ۶۷ زبان در دنیا فروخته شد!

هری پاتر 1

16- طی فیلم‌برداری صحنه بوسیدن، بین برداشت‌های هورکراکس هری و هرماینی در فیلم آخر، روپرت گرینت به دلیل خنده زیاد از مجموعه کنار گذاشته شد.

17- در هنگام فیلم‌برداری «هری پاتر و زندانی آزکابان»، جیب‌های رداهای هاوارتز تام فلتون، کاملاً دوخته شده بودند تا او یواشکی با خودش خوراکی به سر صحنه نیاورد.

18- یکی از ماشین‌های پرنده که در «هری پاتر و تالار اسرار» به کار رفت از سر صحنه دزدیده شد. هفت ماه بعد، زمانی که یک فرد ناشناس با پلیس تماس گرفت و محل آن را گزارش کرد، پیدا شد.

19- م. و. مک گونگال در فهرست نشان‌های کویدیچ در هری ‌پاتر و سنگ جادو قرار دارد. آیا پروفسور مک گونگال دوباره بازیکن کویدیچ را صاحب می‌شود؟ این مسئله علاقه نویسنده به ورزش را توضیح می‌دهد.

20- مردم در تلفظ نام هرماینی مشکل داشتند. بنابراین رولینگ مجبور شد در کتاب «هری ‌پاتر و جام آتش»، تلفظ آن را برای ویکتور کرام توضیح دهد.

21- چهل نمونه از آویز ننگین سالازار اسلیترین ساخته شد چرا که در طول فیلم‌برداری توسط هری و رون نابود می‌شد.

22- زمانی که «هری پاتر و زندانی آزکابان» در بریتانیا منتشر شد، ناشر از فروشگاه‌ها خواست تا کتاب را تا زمان تعطیلی مدارس نفروشند تا از تنبلی دانش‌آموزان جلوگیری شود.

هری پاتر 3

23- برای آشنا شدن با سه ستاره فیلم‌ها، کارگردان آلفونسو کوارون از این سه نفر خواست تا مقاله‌ای درمورد شخصیت‌هایشان بنویسند. بر اساس شخصیت‌ها، اما واتسون یک مقاله ۱۶ صفحه‌ای و دنیل ردکلیف یک مقاله ساده یک‌صفحه‌ای نوشتند و روپرت گرین هیچ مقاله‌ای تحویل نداد.

24- فیلم هری پاتری که با کمترین موفقیت همراه بود، «هری پاتر و زندانی آزکابان»، ۹۰ میلیون دلار بیشتر از موفق‌ترین فیلم گرگ‌ومیش فروش داشت.

هری پاتر و جی. کی. رولینگ در یک روز به دنیا آمده‌اند

25- هری پاتر و خالقش جی. کی. رولینگ شمع تولد خود را در ۳۱ جولای فوت می‌کنند. بااین‌حال، این تنها تأثیر خالق هری پاتر بر شخصیت‌های سریال نیست. برای مثال جی. کی. رولینگ توضیح می‌دهد که شخصیت هرمیون شبیه شخصیت جوانی اوست. حیوان موردعلاقه هرمیون نیز مثل رولینگ سمور دریایی است. یا نوشیدنی موردعلاقه دامبلدور شربت لیمو است که نوشیدنی موردعلاقه رولینگ نیز هست.

نام‌های مؤسسان هاگوارتز

26- اگر یکی از طرفداران مشتاق هری پاتر باشید می‌دانید که چهار خانه هاگوارتز وجود دارد: اسلیترین، هافلپاف، ریونکلاف و گریفیندور. بااین‌حال رولینگ هرگز به کسی نگفته بود که چطور این اسم‌های عجیب را اختراع کرده تا اینکه یکی از طرفداران هری پاتر در سال ۲۰۰۰ این سؤال را از او پرسید. رولینگ پاسخ جالبی داد. او این نام‌ها را هنگامی‌که سوار هواپیما بوده ساخته است. او هیچ دفترچه‌ای نداشته که آن‌ها را یادداشت کند بنابراین آن‌ها را روی یک کیسه تهوع نوشته است.

دمنتور‌ها معنای خاصی دارند

27- شما باید بپذیرید که دمنتور‌ها ترسناک‌ترین موجودات دنیای جادویی هری پاتر هستند. آن‌ها نماد ترسناک‌ترین و وحشتناک‌ترین دوره زندگی رولینگ هستند، زمانی که با افسردگی و مرگ مادرش مقابله می‌کرد. رولینگ ادعا می‌کند اگر غم و اندوهش می‌توانست در قالب یک شکل ظاهر شود به شکل دمنتور‌ها درمی‌آمد. به نظرتان او یک زن فوق‌العاده و یک نویسنده افسانه‌ای نیست؟

کوئیدیچ چطور به وجود آمد؟

 28- رولینگ پس از بحث با نامزدش کوئیدیچ را خلق کرد و می‌گوید اگر آن روز با او دعوا نمی‌کرد هیچ‌وقت کوئیدیچ را اختراع نمی‌کرد. بااین‌حال رولینگ بلافاصله بعد از مشاجره آن را خلق نکرد. او روی جاروبرقی این ورزش را اختراع کرد.

هری پاتر 5

گیاهان دنیای جادویی هری پاتر

 29- گل‌ها و گیاهان زیادی با نام‌های عجیب در دنیای جادویی هری پاتر وجود دارند مثل گرومل، ماگوورت و بسیاری گیاهان دیگر با نام‌های جادویی. احتمالاً فکر می‌کنید رولینگ با تخیل زیادی آن‌ها را اختراع کرده است، اما همه این گیاهان وجود دارند و نامشان را در تقریباً همه کتاب‌های گیاه‌شناسی می‌توانید ببینید. رولینگ یک کتاب گیاه‌شناسی قرن هفدهمی را مطالعه کرده و نام جادویی آن‌ها را در داستان خود استفاده کرده است.

30- اگر همه قسمت‌های هری پاتر را تماشا کرده باشید، شرط می‌بندیم می‌توانید مونینگ میرتل را روح دختر جوانی بدانید که توالت‌های مردان هاگوارتز را تسخیر کرده است. اگرچه گفته می‌شود مونینگ میرتل روح یک دختر ۱۴ ساله است، نقش او توسط شرلی هندرسون ۳۶ ساله ایفا شده است. شگفت‌انگیز است که این شخصیت خاص توانسته ۲۰ سال جوان‌تر نشان داده شود

زخم روی پیشانی هری پاتر

31- علامت تجاری هری پاتر، علاوه بر عینک گردش، زخمی است که همه شما می‌دانید چطور ایجاد شده است. اما آنچه احتمالاً نمی‌دانید، تعداد دفعاتی است که این زخم روی پیشانی او طی هشت فیلم ایجاد شده است. طراحان گریم این فیلم ۵۸۰۰ بار این زخم را ایجاد کرده‌اند! هم‌چنین لازم به ذکر است که هری ۱۸۰ عینک گرد در این ۸ فیلم استفاده کرده است.

32- اولین بار چرا رولینگ شخصیت مونینگ میرتل را خلق کرد؟ رولینگ می‌گوید شخصیت میرتل را با الهام از زنانی که در توالت‌های عمومی گریه می‌کنند ساخته است. این منظره در توالت‌های مردانه زیاد دیده نمی‌شد بنابراین او عمد او را در توالت‌های مردانه هاگوارتز قرار داد.

 هرمیون بعد از هاگوارتز

33- هرمیون بعد از فارغ‌التحصیلی از هاگوارتز در وزارت سحر و جادو مشغول به کار شد و به تنظیم و کنترل بودجه جادو مشغول شد. او در حال کار در این سازمان برای حقوق الف.‌ها و بسیاری از موجودات جادویی دیگر جنگید. سپس به وزارت اجرای قانون پیوست.

 گذشته مینروا مک گوناگل

34- حقایق زیادی درباره این زن جالب وجود دارد، اما به دو مورد اکتفا می‌کنیم. یکی درمورد زندگی عشقی اوست. مینروا یک‌بار عاشق شده است. اولین و تنها عشق او یک ماگل (کسانی که قدرت جادوگری ندارند) ناشناس بود. اما او مجبور شد ماگلش را ترک کند تا بتواند به لندن برد. او به لندن رفت، زیرا برای کار در وزارت سحر و جادو از او دعوت شده بود. دومین حقیقت درمورد دخالت مینروا در کوئیدیچ است. آیا می‌دانستید که پروفسور مک گوناگل یکی از بهترین بازیکنان کوئیدیچ در دنیاست؟ اما بعد از یک آسیب بد مجبور شد کوئیدیچ را ترک کند.

هری پاتر 6

 دراکو مالفوی

35- بعد از لرد ولدمورت و پروفسور اومبریج، یکی از کم طرفدارترین شخصیت‌های این سریال دراکو مالفوی بود. چیزی در چهره دراکو وجود دارد که ما را می‌ترساند. هرچند ما دراکو مالفوی را دوست‌ نداریم، اما مجبوریم حقیقتی درباره او بگوییم. این حقیقت درواقع درباره دراکو نیست بلکه درباره تام فلتون، بازیگری است که نقش او را بازی می‌کند. آیا می‌دانستید تام فلتون برای نقش‌های رون ویزلی و هری پاتر هم مورد آزمایش قرار گرفت، اما در نهایت نقش دراکو مالفوی به او داده شد؟ می‌توانید او را در نقش هری تصور کنید؟ خنده‌دار است!

36- شاید تأثیرگذارترین حقیقت درمورد هری پاتر این است که جی. کی. رولینگ اولین فردی است که از طریق نوشتن کتاب، میلیاردر شده است این ثابت می‌کند که تخیل زیاد می‌تواند ثروت عظیمی برایتان به ارمغان بیاورد، اما مهم‌تر از همه قلب میلیون‌ها نفر در سراسر جهان را اسیر خود کند.

یک ماشین پرنده که ناپدید شد

 37- یکی از شگفت‌انگیزترین چیز‌ها در هری پاتر ماشین‌های پرنده بودند. همه ما با دیدن صحنه‌هایی که شامل ماشین پرنده می‌شدند آرزو می‌کردیم ماشینی داشتیم که با آن پرواز می‌کردیم. اما مثل‌اینکه یک نفر این ماشین‌های پرنده را خیلی جدی گرفته است. در طول فیلم‌برداری هری پاتر یکی از ماشین‌های پرنده دزدیده شد و هفت ماه بعد به گزارش تماس ناشناسی که محل دقیق آن را اعلام کرد پیدا شد.

 مادر هری پاتر

38-  آیا می‌دانستید اولین کسی که برای نقش مادر هری انتخاب شد که بود؟ باور کنید یا نه او جی. کی. رولینگ بود، زنی که هری پاتر و دنیای جادو را خلق کرد؛ و می‌توانیم بگوییم که این انتخاب نقش بسیار منطقی است. او واقعاً مادر هری است. بااین‌حال رولینگ این پیشنهاد را قبول نکرد و نقش مادر هری به جرالدین سامرویل داده شد.

بازیگران بریتانیایی هری پاتر

39- رولینگ هنگام ساخت فیلم هری پاتر درخواست‌های زیادی داشت. یکی از جالب‌ترین درخواست‌های او از تولیدکنندگان این بود که همه بازیگران انگلیسی باشند. در این فیلم بازیگران آمریکایی هیچ جایی ندارند به‌جز یک نفر! تنها بازیگر آمریکایی هری پاتر ورن ترویر بود. بااین‌حال، لهجه آمریکای ترویر پس از تولید دوبله شد.

روپرت گرینت و عنکبوت‌ها

40- روپرت گرینت به تولیدکنندگان هری پاتر درمورد ترسش از عنکبوت‌ها نگفته بود تا اینکه مجبور شد در صحنه‌ای با این ترسش روبرو شود. تولیدکنندگان مجبور شدند صحنه را طوری بازسازی کنند که او زیاد با عنکبوت‌ها روبرو نشود.

پروفسور اسنیپ هری پاتر

غذاها در هری پاتر

41- همه غذاهای فیلم اول که روی میزهای سالن بزرگ دیده می‌شد ۱۰۰ درصد واقعی بودند. زیرا کارگردان فیلم می‌خواست ضیافت‌هایی که در کتاب شرح داده شده بود را کاملاً بازسازی کند. تنها مشکل این بود که غذا به خاطر نور شدید سریعاً فاسد می‌شد. بعد‌ها غذاهای یخ‌زده در قالب‌ها استفاده شد.

42- جی. کی. رولینگ، نویسنده کتاب هری پاتر آخرین نسخه از کتاب هری پاتر را هفت سال قبل از انتشار اولین نسخه‌ی آن در سال ۱۹۹۰ نوشته بود. گرچه بیشتر طرفداران پایان این داستان را دوست نداشتند.

43- بازیگر شخصیت مارتل گریان زنی ۴۶ ساله بود. شیرلی هندرسون که نقش یک روح را در دستشویی داشت،‌ در اصل زنی ۴۶ ساله بود!

سن فعلی شخصیت هری پاتر

44- شخصیت هری پاتر اکنون ۳۴ سال دارد. خبر خوب این است که در جدیدترین داستان در حال نوشتن جی.کی.رولینگ،‌ شخصیت محبوب ۳۴ ساله بار دیگر به مصاف شیاطین می‌رود.

ایده اولیه نوشتن هری پاتر

45- جی.کی.رولینگ می‌گوید که ایده‌ی هری‌ پاتر هنگام تأخیر چهارساعته‌ی قطار در ذهنش ایجاد شده است. به همین خاطر باید از تمام لحظاتی زندگی‌اش، حتی لحظاتی که مجبور به صبر کردن بوده، سپاس‌گزار باشیم.

46- دانیل ردکلیف (بازیگر نقش هری پاتر) بیش از ۸۰ چوب‌دستی را هنگام فیلم‌برداری شکست. چون او از آن‌ها همانند یک چوب طبل زنی استفاده می‌کرد. اما خب او می‌توانست کل چوب‌دستی‌های دنیای جادوگران را جایگزین چوب شکسته خود کند.

هری پاتر 4

مشکل سیگاری بودن بازیگر هری پاتر

47- به خاطر عادت داشتن دانیل ردکلیف به کشیدن ۲۰ سیگار در روز، به او لقب «هری پوفر» داده‌اند. مردم واقعاً در مورد سلامتی او نگران هستند

 48- سردرد هاگوارتز، یک اصطلاح پزشکی است که برای سردرد ناشی از خواندن کتاب‌های حجیمی مانند هری پاتر به کار می‌رود. این سردرد به مدت یک تا دو روز پس از تمام کردن کتاب طول می‌کشد.

 

49-  تا حالا کسی دقت کرده است که چرا در فیلم هری پاتر دمنتورها (در بالا توضیح داده شد که چه موجوداتی هستند) هرگز سراغ رُن ویزلی نرفته‌اند؟  آن‌ها هیچ‌وقت تلاش نکردند که از روح او تغذیه کنند!

50- بازیگر شخصیت مارتل گریان زنی ۴۶ ساله بود. شیرلی هندرسون که نقش یک روح را در دستشویی داشت،‌ در اصل زنی ۴۶ ساله بود!

 

‍‍‍

ارسال نظر

یادداشت

روی خط رسانه

آخرین اخبار

پربازدید ها