آغاز به کار نشست جده با حضور بایدن و سران 9 کشور عرب

«نشست امنیت و توسعه جده» با حضور امارات، کویت، قطر، عمان و بحرین به همراه رهبران کشورهای عراق، مصر، اردن و آمریکا آغاز شد.

 نشست سران کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس و سه کشور دیگر جهان عرب به همراه رئیس جمهوری آمریکا در عربستان آغاز به کار کرد.

به گزارش شفقنا به نقل از رسانه های خبری عرب زبان، «نشست امنیت و توسعه جده» در حالی بعد از ظهر امروز (شنبه) در این شهر ساحلی واقع در غرب عربستان سعودی آغاز شد که ریاست آن را شاهزاده «محمد بن سلمان آل سعود»، ولیعهد این کشور بر عهده دارد و سران دیگر کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس یعنی امارات، کویت، قطر، عمان و بحرین به همراه رهبران کشورهای عراق، مصر، اردن و آمریکا نیز در آن حضور دارند.

 

رئیس جمهوری امریکا در نشست جده برای امنیت و توسعه، گفت که ایران خاورمیانه را بی ثبات می کند.

 

میدل ایست نیوز خبر داد؛ جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده امریکا در نشست جده برای امنیت و توسعه گفت که ایران خاورمیانه را بی ثبات می کند.

 

به گزارش الجزیره، وی اشاره کرد که امریکا درصدد از بین بردن منابع تروریسم است.

 

رئیس جمهوری امریکا با اشاره به اینکه ایالات متحده می خواهد از شرکای خود با تقویت ائتلاف برای حل همه مشکلات حمایت کند، افزود که امریکا رویکرد واضحی دارد نسبت به آنچه باید در خاورمیانه انجام داد.

 

وی بیان کرد که به زودی اعضای جدیدی از جمله اسرائیل وارد همکاری بین کشورهای منطقه خواهند شد.

 

بایدن تصریح کرد که امریکا شریک فعال منطقه خواهد ماند و از شراکت با کشورهایی که به اصول نظام جهانی پایبند هستند، حمایت خواهد کرد.

 

رئیس جمهوری امریکا اظهار داشت که با استفاده از قدرت برای تغییر مرزها مخالف است و اشاره کرد که امریکا میلیاردها دلار برای کاهش بحران های منطقه صرف می کند.

 

بایدن تاکید کرد که به هیچ کشوری در منطقه اجازه نمی دهیم که از راه نظامی بر کشور دیگری تسلط یابد.

 

وی اشاره کرد که بر سر افزایش تولید انرژی طی ماه های آینده توافق کرده اند.

 

بایدن در ادامه بیان کرد که ما به آزادی دریانوردی در منطقه پایبند هستیم و تاکید کرد که تلاش های دیپلماتیک امریکا برای فشار بر برنامه هسته ای ایران ادامه خواهد داشت و امریکا به عدم دستیابی تهران به سلاح هسته ای اهتمام دارد.

 

رئیس جمهوری ایالات متحده گفت که توافق های تجارت آزاد و سرمایه گذاری هایی از سوی عربستان در اردن و سایر کشورها صورت خواهد گرفت.

 

بایدن در نشست جده برای امنیت و توسعه گفت که امریکا برای ساخت آینده ای بهتر در منطقه با مشارکت همه حاضران تلاش می کند.

 

نشست جده برای امنیت و توسعه با حضور سران کشورهای شورای همکاری، جو بایدن، رئیس جمهوری امریکا و رهبران مصر، عراق و اردن در جده دقایقی پیش آغاز شد.

 

 

ارسال نظر

یادداشت

آخرین اخبار

پربازدید ها