بایدن میانجیگری عراق بین عربستان و ایران را تحسین کرد

بایدن در واشنگتن پست نوشت: عراق که مدتی طولانی عامل درگیری های نیابتی و رقابت منطقه ای بود، اکنون به عنوان سکویی دیپلماتیک از جمله بین عربستان و ایران عمل می کند.

 

رئیس جمهوری آمریکا گفت عراق پس از آنکه عامل درگیری های نیابتی بوده، اکنون به عنوان میانجیگر بین عربستان و ایران عمل می کند.

 

میدل ایست نیوز نوشت: جو بایدن، رئیس جمهوری امریکا تاکید کرد عراق که مدتی طولانی عامل درگیری های نیابتی و رقابت منطقه ای بود، اکنون به عنوان سکویی دیپلماتیک از جمله بین عربستان و ایران عمل می کند.

بایدن در مقاله ای که در روزنامه واشنگتن پست منتشر شد درباره عراق افزود: یک ماه پیش از منصوب شدن به ریاست جمهوری، سفارت امریکا در بغداد با بزرگترین حمله موشکی در چند دهه مواجه شد و این حملات علیه نیروها و دیپلمات های ما در سال گذشته 4 برابر شد.

رئیس جمهوری امریکا ادامه داد: رئیس جمهوری پیشین بارها دستور پرواز بمب افکن های از امریکا به منطقه و بازگشت آنها برای جلوگیری از این حملات را صادر کرد.

بایدن گفت: ماموریت رزمی امریکا در عراق را به پایان رساندیم و حضور نظامی ما در عراق به آموزش آنها و حفظ ائتلاف جهانی ضد داعش متمرکز کردیم.

وی مدعی شد که میزان حملات «مورد حمایت ایران» در عراق در مقایسه با دو سال گذشته کاهش یافته است.

بایدن در بخش دیگری درباره عربستان و سفر قریب الوقوعش تصریح کرد: به دنبال تقویت شراکت استراتژیک با عربستان مبتنی بر منافع و مسئولیت های متقابل هستیم.

رئیس جمهوری امریکا که قرار است هفته آتی به منطقه و عربستان سفر کند اظهار داشت که به ارزش های اساسی امریکا نیز پایبند خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه می داند بسیاری با سفر او به عربستان موافق نیستند، گفت که نظر من درباره حقوق بشر واضح و ثابت است، آزادی های اساسی همواره در سفرهای خارجی ام در دستور کار بوده و در سفر به عربستان نیز در دستور کار خواهد بود.

 

ارسال نظر

یادداشت

آخرین اخبار

پربازدید ها