پلتفرم ابتدا آزادی (Freedom First) مراسم سومین سالگرد قتل جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد سعودی را مقابل ساختمان کنگره آمریکا در واشنگتن برگزار کرد.

در این مراسم از پوستر ۳/۵ متری تصویر جمال خاشقجی که از متن نوشته‌های وی تشکیل شده است، رونمایی شد.

خدیجه چنگیز، نامزد خاشقجی و شمار بسیاری از دوستان وی و همچنین فعالان مدافع حقوق بشر در این مراسم شرکت کردند.

چنگیز در سخنرانی خود در این مراسم اظهار داشت: جمال فقط یک روزنامه‌نگار نبود، یک مبارز حقوق مردم عربستان سعودی و جهان عرب نیز بود.

وی افزود: او از قلم خود برای اطمینان از داشتن ابتدایی‌ترین حقوق مردم عربستان استفاده می‌کرد، آنچه خاشقجی را به حرکت واداشت صدای کسانی بود که سکوت می‌کردند. چنگیز ضمن اشاره به اینکه دونالد ترامپ، رئیس جمهور وقت آمریکا علی‌رغم عدم مجازات محمد بن سلمان ولیعهد عربستان برای قتل خاشقجی به فروش تسلیحات به عربستان ادامه داد، گفت: بایدن که در آن دوره نامزد ریاست جمهوری بود، گفت که در کنار جمال خاشقجی و بستگان آنها است و مرگ جمال بیهوده نخواهد بود.

وی از جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا خواست تا به وعده خود برای مجازات عاملان قتل جمال خاشقجی عمل کند.

گفتنی است جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار اهل عربستان سعودی سردبیر سابق روزنامه الوطن و ستون‌نویس واشنگتن‌ پست دوم ماه اکتبر ۲۰۱۸ به منظور انجام امور رسمی وارد سرکنسولگری این کشور در استانبول شد و از آن خارج نشد. ریاض در ۲۰ اکتبر قتل خاشقجی در داخل کنسولگری عربستان سعودی را تایید کرد.

دادستان این کشور مدعی شد که خاشقجی بعد از «درگیری» با چند نفر در داخل کنسولگری "فوت" کرده و ۱۸ شهروند این کشور نیز در این رابطه بازداشت شده‌اند.

دادستانی کل استانبول ترکیه ۳۱ اکتبر ۲۰۱۸ طی بیانیه‌ای اعلام کرد که جمال خاشقجی بلافاصله پس از ورود به کنسولگری عربستان سعودی در این شهر، طبق نقشه‌ قبلی خفه و کشته شده است.

 

ارسال نظر

یادداشت

روی خط رسانه

آخرین اخبار

پربازدید ها