شیخ مشکور کابلی در لایو اینستاگرامی حسین جعفریان:

یک جریان انحرافی نمی‌خواهد در ایران حمایت و طرفداری از مقاومت پنجشیر شکل گیرد 

خلاصه‌ای از مهمترین محورهای سخنان شیخ مشکور کابلی که شب گذشته در لایو اینستاگرامی صفحه محمدحسین جعفریان.

خلاصه سخنان حجت‌الاسلام مشکور کابلی، فعال رسانه‌ای افغانستانی از آلمان در لایو اینستاگرامی محمدحسین جعفریان:

یک جریان انحرافی نمی‌خواهد در ایران حمایت و طرفداری از مقاومت پنجشیر شکل گیرد

ملت‌های منطقه امروز در کنار بلای کرونا، گرفتار طالبان شده‌اند. همان‌طور که یک ملت به تنهایی نمی‌تواند در مقابل کرونا کاری از پیش ببرد، در مقابل طالبان هم یک کشور به تنهایی نمی‌تواند از پس بلای طالبان برآید. ما از بین سه راه سازش و سکوت و مقاومت، براساس منطق قرآن و منطق عاشورایی و نیاز امروزمان راه مقاومت را انتخاب کردیم. من چند پیشنهاد و خواهش و توصیه دارم:

جبهه مقاومت ملی و اسلامی افغانستان در حال شکل‌گیری است. همه آنهایی که در مقابل تفکر طالبانی، این اشغال و این جریان استخباراتی، برای آینده منطقه دغدغه دارند، یک عضو فعال این جبهه شوند.

جبهه مقاومت، جبهه قومی نیست. ما در افغانستان با پشتون‌ها جنگی نداریم و این جبهه متعلق به این حوزه تمدنی است. از اختلاف بین اقوام باید اجتناب کرد و سیاست جذب حداکثری و دفع حداقلی را پیش برد.

فقط معامله‌گران و سازشگران و نیروهای استخباراتی و... باید دفع شوند و نیروهای صالح و امین با هر تفکر و ظاهر و ادبیات باید پذیرفته شوند؛ جامع‌الافراد و مانع‌الاغیار.

برای جلوگیری از مشروعیت دادن به طالبان باید تمام تلاش خودمان را انجام دهیم. خوشبختانه مقاومت و تظاهرات در افغانستان باعث شد ایران و روسیه اعلام کنند که در مراسم تحلیف شرکت نمی‌کنند، فرانسه نیز اعلام کند که طالبان را به رسمیت نمی‌شناسد و وزارت دفاع انگلستان هم طالبان را تهدید به حمله و عملیات نظامی کند.

تظاهرات با هدف کسب یک حق و تغییر یک مسیر مکانیزم خاصی دارد و باید تأثیرگذار باشد. جمعیت کم و شعارهای نامشخص و ناهماهنگ فایده‌ای ندارد، تظاهرات‌ها باید هدفمند و سازمان‌دهی‌شده و هماهنگ باشند و همچنین به سازمان ملل و پارلمان اروپا و مجامع حقوق بشری و همه جاهایی که باید با آنها گفت‌وگو کنیم، اتصال پیدا کنند.

تظاهرات نباید صرفا تخلیه انرژی و تخلیه احساسات باشد. در خارج افغانستان و در غرب لازم است که مردم به خیابان‌ها بیایند، ولی این تظاهرات باید همراه با لابی غربی باشد، یعنی نماینده‌های پارلمان و شهردارها و دیگر شخصیت‌های سیاسی کشورهای مختلف باید حرف تظاهرات را بشنوند و همان حرف را در مجامع سیاسی و رسمی بازگو کنند. تظاهرات‌های کوچک و شخصی هیچ سودی ندارد.

من امروز در یک جلسه ۲۰۰۰ نفری، خانم مرکل را خطاب قرار دادم و گفتم: اجازه نمی‌دهیم با طالبان گفت‌وگو کنید و آنها را به رسمیت بشناسید،

اما افسوس می‌خورم که جامعه المصطفی العالمیه اطلاعیه داده است که اگر طلبه‌ها در تظاهرات‌های ایران علیه طالبان شرکت کرده و دستگیر شوند یا زندان بروند و دادگاه ویژه روحانیت برایشان تشکیل شود، کاری نمی‌تواند برایشان انجام دهد.

متأسفانه امسال هم توفیق زیارت اربعین سلب شد، پس باید مسیر زیارت اربعین را به سمت مرزهای شرقی کج کرد و به داد آوارگان مرزی افغانستانی رسید که از ترس طالب‌ها، از گرسنگی و از هوای سرد می‌لرزند. ما از دولت انقلابی ایران انتظار داریم که مرزها را باز کند. اجازه ندهید مهاجران بمیرند. هم مردم، هم ما و هم دولت به وضعیت مهاجران رسیدگی کنند تا قسمتی از آلام این مردم مداوا شود.

ما همان‌طور که در غرب نیاز مبرم به آمدن به خیابان داریم، انتظارمان این است که در ایران هم به افرادی که می‌خواهند علیه طالبان و تجاوز پاکستان تجمع و تظاهرات کنند، مجوز داده شود. مثل روز قدس، یک روز را به نام روز پنجشیر، روز افغانستان، روز مظلومیت و روز خراسان نام‌گذاری کنیم، حداقل ببینیم مقاومت در ایران چقدر طرفدار دارد.

 صدای جعفریان را خاموش نکنید. اجازه ندهید صدای پوتین‌های طالبان در مشهد و تهران شنیده شود. مسئولین نظام به من گفتند که ما طرفدار مقاومت هستیم، ولی یک جریان انحرافی نمی‌خواهد حمایت و طرفداری از مقاومت شکل گیرد. جریان انحرافی را باید به مردم معرفی کرد؛ همان جماعتی که با طالبان هم‌ذات‌پنداری می‌کند و نمی‌خواهد هیچ صدای مخالف و معترضی بلند شود. نباید اجازه داد که صداهای مخالف و معترض حذف یا زیرزمینی شوند.

هر آزاده‌ای به جبهه مقاومت ملی و اسلامی افغانستان بپیوندد. ما در غرب پویشی راه می‌اندازیم تا هرکس ماهیانه ۱۰ یورو به مقاومت کمک کند. به این ترتیب ما آب و نان و سلاح مقاومت را تأمین می‌کنیم، چون افغانستانی‌ها و ایرانی‌ها بی‌غیرت نیستند. ما پای مقاومت ایستاده‌ایم، ولی از طریق مجاری رسمی و قانونی این کمک‌ها را جمع می‌کنیم و به دست مقاومت می‌رسانیم./صدای افغانستان 

 

ارسال نظر

یادداشت

روی خط رسانه

آخرین اخبار

پربازدید ها