برجام یک فاجعه و سند طلایی برای آمریکا بود

در صورتی که پرونده هسته‌ای ایران به شورای امنیت ارسال شود ایران دیگر کاری از دستش برنخواهد آمد و حتی ممکن است آمریکایی‌ها قطعنامه ۲۲۳۱ را اجرایی و همچنین ایران را به دلیل نافرمانی محکوم کنند که این می‌تواند برای ما نگران‌کننده باشد.

حجم ویدیو: 6.15M | مدت زمان ویدیو: 00:01:46

ایران حاضر به عقب‌نشینی نیست حتی اگر منجر به خروج از NPT شود

علی بیگدلی گفت: ایران به خاطر اقدامات ایالات متحده آمریکا و اسرائیل بعید است حاضر به عقب‌نشینی باشد، حتی اگر این روش منجر به خارج شدن ایران از NPT شود.

 آژانس بین‌المللی هسته‌ای بار دیگر پرونده هسته‌ای ایران را دچار چالش کرده است. در حالی که آژانس بین‌المللی هسته‌ای از ایران می‌خواهد اجازه بازدید کارشناسان از سایت‌های هسته‌ای را بدهد، دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی با این مطالبه آژانس بین‌المللی هسته‌ای مخالفت می‌کند تا وضعیت پیچیده‌ای رقم بخورد.

علی بیگدلی

علی بیگدلی، کارشناس مسائل بین‌الملل، در گفت‌گو با اعتمادآنلاین در این ‌باره اظهار داشت: واکنش اروپا به گزارش آ‍ژانس بین‌المللی هسته‌ای خیلی سختگیرانه نیست؛ یعنی همین که کشورهای اروپایی به آ‍ژانس بین‌المللی هسته‌ای پیشنهاد کرده‌اند ایران را وا دارد تا به کارشناسان اجازه بازدید از سایت‌های هسته‌ای بدهد، نشانگر آن است که بنا دارند در این مساله مهم رویکردی تعاملی داشته باشند. اما ایران زیر بار این موضوع نمی‌رود و این اتفاق را کاملاً ناممکن می‌داند.

این تحلیلگر دیپلماسی در ادامه گفت: واکنش ایران به احتمال زیاد موجب خواهد شد‌ آژانس بین‌المللی در پایان ماه جاری میلادی پرونده ایران را دوباره بررسی کند که احتمال فرستادن پرونده به شورای امنیت قوی‌تر خواهد شد؛ اینها در حالی است که ظاهراً ایران بنای عقب‌نشینی از موضعش را ندارد و مشاهدات نشان می‌دهد،‌ حتی کشورهایی چون روسیه و چین که در مساله هسته‌ای متحدان ایران بودند این‌ بار رأیی خواهند داد که با تحرکات ایران همخوانی نخواهد داشت.

او همچنین توضیح داد:‌ در صورتی که پرونده هسته‌ای ایران به شورای امنیت ارسال شود ایران دیگر کاری از دستش برنخواهد آمد و حتی ممکن است آمریکایی‌ها قطعنامه ۲۲۳۱ را اجرایی و همچنین ایران را به دلیل نافرمانی محکوم کنند که این می‌تواند برای ما نگران‌کننده باشد. در نتیجه می‌توان گفت موقعیت حساسی پیش روی ایران قرار گرفته است چون آمریکا در تلاش است مساله ایران را به یک پد‌یده بین‌المللی تبدیل کند تا از این طریق شورای امنیت برای صدور قطعنامه مانعی جدی نداشته باشد.

علی بیگدلی در پایان گفت: این تفسیرها و پیش‌بینی‌ها در شرایطی صورت می‌گیرد که ایران به خاطر اقدامات ایالات متحده آمریکا و اسرائیل بعید است حاضر به عقب‌نشینی باشد، حتی اگر این روش منجر به خارج شدن ایران از NPT  شود.

خروج از ان پی تی برد – برد برجام را برای آمریکا به باخت تبدیل می‌کند

حسن نوروزی، نماینده مردم بهارستان در مجلس شورای اسلامی از نمایندگان خواست که با تصویب خروج از ان‌پی‌تی برد – برد برجام را برای آمریکا به باخت تبدیل کنند.

نماینده مردم بهارستان در نطق میان‌دستور جلسه علنی مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: جدیدترین گلابی برجام تصویب قطعنامه ضد ایرانی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است که در چند روز گذشته به پیشنهاد کشورهای غربی، فرانسه، آلمان و انگلیس علیه کشورمان به تصویب رسید. علت آن ادعای رژیم خون‌خواه صهیونیستی مبنی بر انجام فعالیت‌های هسته‌ای در اماکنی بود که به زعم وی ایران با بازرسی از آنها مخالف بود. ضمن تشکر از نطق رییس مجلس شورای اسلامی از این مجلس حزب‌الله انتظار دارم اگرچه دیر شده ولی خروج از ان‌پی‌تی را تصویب کند.

حسن نوروزی

وی درخصوص این موضوع تصریح کرد: چراکه فاجعه برجام یک سند طلایی برای آمریکا بود که از طرفی مدعی خروج از برجام شد ولی از طرفی ایران را با اصرار در آن نگه می‌دارد. این یعنی برد – برد به نفع آمریکا، پس بیاییم با خروج از ان‌پی‌تی برد – برد آمریکا را در برجام به باخت آنها تبدیل کنیم.

نماینده مردم بهارستان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به دستاوردهای کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس دهم اظهار کرد: در کمیسیون حقوقی و قضایی سه نفر ثبت نام کرده‌اند. همین کمیسیون در مجلس دهم براساس نظر نایب‌رییس ۴۰ درصد فعالیت‌های مجلس شورای اسلامی و به اعتراف تنقیح قوانین ۷۰ درصد را نسبت به کمیسیون‌های دیگر برعهده داشته است. در واقع می‌توان گفت ۷۰ درصد کارهای مجلس دهم برعهده کمیسیون حقوقی و قضایی بوده است.

نماینده مردم بهارستان در مجلس شورای اسلامی در تذکری به وزیر اقتصاد اظهار کرد: چرا بعد از حوادث آبان‌ماه سال ۱۳۹۸ دستور نمی‌دهید که بانک‌های سوخته و غارت شده مجددا به کار خود بازگردند و به مردم خدمت‌رسانی کنند؟

برجام مُرد، درباره خروج از NPT صحبت کنید

حجت‌الاسلام نصرالله پژمانفر، نماینده مشهد نیز گفت: دیگر در شرایط فعلی نباید درباره خروج از برجام صحبت کرد بلکه باید درباره خروج از NPT سخن گفت.

نصرالله پژمانفر

وی با اشاره به قطعنامه ضد ایرانی شورای حکام در تذکری به رئیس‌ جمهور گفت: آقای رئیس‌جمهور برجام مُرد و هفت کفن پوساند، دولت در واکنش به اقدامات غیر منتظره کشورهای اروپایی دیگر نباید درخصوص خروج از برجام سخن گوید، باید درباره خروج از NPT صحبت شود. چون با مجموعه‌ای طرف هستیم که ظالمانه درباره ما تصمیم گیری می‌کنند.

وی با تاکید بر اینکه نگاه برای حل مشکلات کشور باید به داخل باشد، گفت: یک سال بیشتر از عمر دولت دوازدهم باقی نمانده اما گرانی و قیمت مسکن و اجاره آن کمر مردم را شکسته است. مردم دیگر نمی‌توانند در شهرها خانه‌ای را اجاره نمایند و حتی امکان پرداخت اجاره‌بها در حاشیه شهرها هم ندارند. وقتی افتخار دولت تعطیلی مسکن مهر باشد نتیجه‌اش چنین چیزی خواهد بود.

این عضو کمیسیون اصل ۹۰ مجلس گفت: ما در کمیسیون اصل ۹۰ می‌خواهیم خواب خوش از جریان فساد و رانت‌خواران بگیریم و تمامی تلاشمان را برای برکناری سلطان‌های شکر و آهن خواهیم کرد. مجلس دهم نتوانست به وظایف نظارتی‌اش عمل کند و ما می‌خواهیم این کار را در این دوره مجلس انجام دهیم.

 

 

ارسال نظر

یادداشت

روی خط رسانه

آخرین اخبار

پربازدید ها