نماینده ایران در آژانس انرژی اتمی:

با این قطعنامه به آژانس دسترسی نمی دهیم

اقدام متقابل حتما انجام خواهد شد

کاظم غریب آبادی نماینده دائم ایران در آژانس گفت: این قطعنامه نه موجب ترغیب ایران به ارائه دسترسی به آژانس بر اساس ادعاهای واهی و بی اساس می شود و نه موجب اعمال فشار به آن. جمهوری اسلامی ایران، این قطعنامه را کاملا رد می نماید و اقدام مقتضی و مناسب را در واکنش به آن اتخاذ خواهد نمود که مسئولیت و عواقب آن، بر عهده بانیان چنین قطعنامه ای خواهد بود.

حجم ویدیو: 3.40M | مدت زمان ویدیو: 00:01:49

شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین روز جمعه، ۳۰ خردادماه، قطعنامه پیشنهادی سه کشور اروپایی درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران را تصویب کرد.

این نخستین قطعنامه انتقادی این نهاد بین‌المللی علیه ایران در طول هشت سال گذشته است.

پیش از این بریتانیا، آلمان و فرانسه، سه کشور عضو توافق هسته‌ای با ایران موسوم به برجام، با ارائه قطعنامه‌ای به شورای حکام، از ایران خواسته‌ بودند به جلوگیری از بازدید بازرسان آژانس از دو سایت هسته‌ای پایان داده و به طور کامل در این زمینه با آژانس همکاری کند.

نمایندگی آمریکا در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز پنج‌شنبه، ۲۹ خرداد، با انتشار بیانیه‌ای از پیش‌نویس قطعنامه سه کشور اروپایی که از ایران می‌خواهند به پرسش‌های آژانس پاسخ دهد اعلام حمایت کرده بود.

روسیه و چین قبلا اعلام کرده بودند که مخالف صدور چنین قطعنامه‌ای هستند.

این قطعنامه در حالی تصویب شده است که محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، روز گذشته در توییتی نوشته بود که صدور قطعنامه امکان یافتن راه‌ حل را نابود می‌کند.

او تلاش برای صدور قطعنامه را کار «دشمنان برجام» خوانده و تاکید کرده بود که صدور قطعنامه «منافع عالی» حکومت را به خطر می‌اندازد.

کاظم غریب‌آبادی، نماینده ایران در آژانس در واکنش به تصویب این قطعنامه گفته است ایران «اقدام مقتضی و مناسب را در واکنش به آن اتخاذ» می‌کند.

او قطعنامه شورای حکام را «زیاده‌طلبی و فزون‌خواهی»ای دانسته که «هیچ ارتباطی با واقعیت‌های فنی ندارد».

رافائل ماریانو گروسی، مدیرکل آژانس انر‌ژی اتمی، در گزارش اخیر خود برای دومین بار به عدم همکاری ایران در زمینه پاسخ به پرسش‌های این نهاد و ندادن مجوز دسترسی به دو مکان اشاره کرده است.

آژانس می‌گوید احتمال دارد در این اماکن در اوایل دهه ۲۰۰۰ میلادی، فعالیت‌هایی انجام شده باشد که ایران پیشتر دربارهٔ آن گزارش نداده بود.

تهران با رد این رویکردها یکی از دلایل مخالفت با دسترسی را مبنای ادعاهای آژانس عنوان می‌کند: آرشیو هسته‌ای که توسط ماموران اسرائیل از ایران خارج شد.

غریب آبادى: قطعنامه آژانس الزام آور نیست

این قطعنامه درباره درخواست دسترسی به دو مکان در ایران صادر شد که به دلیل اینکه آژانس هیچ گونه مستندات و دلایل منطقی را به ایران ارائه نکرد و فاقد مبانی حقوقی بود این دسترسی را تاکنون به آژانس اعلام نکردیم.

ایران همکاری های بسیار گسترده‌ای با آژانس دارد به طوری که ما در سال بیش از ۳۰ دسترسی تکمیلی به آژانس اهدا می کنیم.  

سه کشور پیشنهاد دهنده پیش‌بینی می‌کردند که چون بحث همکاری‌ها با آژانس بتوانند قطعنامه را با اجماع تصویب کنند، ولی این قطعنامه با اجماع تصویب نشد. ۹ کشور یا مخالفت کردند یا رای ممتنع دادند که از نظر ما خود همین یک شکست برای نظام پادمانی هست که کشورها دیدگاه‌های متفاوت دارند./ایرنا

چند نصیحت جدی هم برای دبیرخانه آژانس بین المللی انرژی اتمی:

  • به حدود اختیارات خود پایبند باشید 
  • قدردان همکاری های ایران و آژانس باشید
  • مأموریت خود را به صورت حرفه ای و مستقلانه و بی طرفانه اجراء کنید
  • با گزارشات و مواضع عجولانه خود محملی را برای سوء استفاده کنندگان و کسانی که دستورکار سیاسی دارند، فراهم نکنید
  • به شیوه ای عمل کنید که متهم به فروپاشی آخرین سنگر چندجانبه گرائی در وین و نابودی برجام نشوید.

 

 

‍‍‍

ارسال نظر

یادداشت

روی خط رسانه

آخرین اخبار

پربازدید ها