باورهای درست و نادرست در بیماری آرتریت روماتوئید

با توجه به اینکه آرتریت روماتوئید یک بیماری التهابی است، استفاده از یک رژیم غذایی ضد التهابی در کنار دارو درمانی می تواند در بهبود علائم بیماری و کنترل عوارض ناشی از آن موثر باشد.

در دردهای شدید مفصلی در آرتریت روماتوئید به موارد زیر دقت کنید:

 

 

باور نادرست: برخی از سبزیجات را باید از برنامه غذایی حذف کرد!!!

 

 

گوجه فرنگی ، بادمجان ، سیب زمینی و فلفل می توانند علائم آرتریت روماتوئید شما را بدتر کنند. هیچ مدرک محکمی وجود ندارد که این سبزیجات مشکل ساز باشد. بنابراین از این سبزیجات صرف نظر نکنید. 

 

باور درست: برای مهار التهاب ودرد مفصلی ماهی بخورید

ماهی ها مانند قزل آلا و ماهی ساردین و سالمون مملو از اسیدهای چرب امگا 3 هستند که در کاهش درد مفصلی موثرند. سعی کنید حداقل دو وعده ماهی در هفته بخورید. 

 

 

باور نادرست: سرکه سیب درد را کاهش می دهد

علیرغم ادعاها مبنی بر اینکه ماده مغذی به نام بتاکاروتن می تواند با آرتریت روماتوئید مقابله کند ، اما اثباتی برای آن وجود ندارد. و حتی اگر آن ماده مفید باشد ، فقط مقدار کمی در سرکه سیب وجود دارد. بهتر است از سرکه سیب در حد متعادل برای سالاد خود استفاده کنید.

 

 

واقعیت: فیبرها سبب تسکین دردها می شود.

افزایش دریافت فیبر یک راهکار خوب برای مقابله با دردهای آرتریت روماتوئید است. مطالعات نشان می دهد که این ماده می تواند سطح یک ماده شیمیایی به نام CRP را که نشانه التهاب در بدن است ، کاهش دهد. در هر وعده یک چهارم بشقاب خود را با غلات کامل و نیمی از بشقاب خود را با سبزیجات پر کنید.

 

 

باور نادرست: از مصرف مرکبات اجتناب کنید.

هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد که حذف مرکبات علائم آرتریت روماتوئید را بهبود بخشد. اگر از این میوه ها اجتناب کنید ، مواد مغذی اصلی مانند ویتامین C را که به ایجاد غضروف جدید در مفاصل کمک می کند ، از دست خواهید داد. 

 

 

باور درست: چای سبز ممکن است آسیب مفصلی را کاهش دهد:

چای سبز غنی از مواد مغذی است که التهاب را آرام و درد را تسکین می دهد. هنوز تحقیقات بیشتری لازم است ، اما برخی از آنتی اکسیدان های موجود در چای سبز ممکن است در واقع روند تخریب غضروف را کند و آهسته کنند. 

 

 

باور نادرست: لبنیات آرتریت روماتوئید را بدتر می کند:

لازم نیست شیر ، پنیر یا ماست را از رژیم غذایی خود حذف کنید. به خاطر داشته باشید که برخی از داروهای آرتریت روماتوئید شما را در معرض خطر بیشتری برای پوکی استخوان قرار می‌دهند, بنابراین نباید از اثرات استخوان سازی لبنیات غافل شوید.

 

ارسال نظر

یادداشت

روی خط رسانه

آخرین اخبار

پربازدید ها