چاقی با کم کاری تیرویید قابل توجیه نیست

اینکه تصور کنیم چون کم کاری تیرویید داریم همیشه چاق خواهیم ماند و رژیم غذایی تاثیری ندارد کاملا اشتباه است. اگر چاقید و در کنار چاقی کم کاری تیرویید نیز دارید متتظر درمان چاقی به واسطه درمان کم کاری تیرویید نبوده و سریعا مشاوره تغذیه بگیرید

چاقی با کم کاری تیرویید قابل توجیه نیست


کم کاری تیرویید یکی از مشکلات رایج در بین افراد بوده که اولین عامل در درمان آن دارودرمانی توسط متخصصین غدد می باشد. 
کم کاری تیرویید عمدتا سبب کاهش سوخت و ساز بدن و افزایش تجمع چربی در بدن می شود اما این مساله زمانیست که فرد دارو یا درمان خاصی را شروع نکرده باشد. 
لذا اینکه تصور کنیم چون کم کاری تیرویید داریم همیشه چاق خواهیم ماند و رژیم غذایی تاثیری ندارد کاملا اشتباه است. کم کاری تیرویید کنترل نشده ممکن است سبب افزایش وزن شود اما این افزایش وزن تا حدود کمتر از ده کیلوگرم است نه مثلا سی کیلوگرم!!!
لذا هرگز چاقی و افزایش وزن بالا با کم کاری تیرویید قابل توجیه نمی باشد.
عده ای نیز به علت کم کاری تیرویید از مصرف خانواده کلم هراس دارند. این در حالی هست که فرد به علت مصرف لووتیرکسین ، تیرویید کنترل شده داشته و با مصرف مثلا مقداری کلم بروکلی کنار غذا یا مقداری کلم در سالاد اتفاق خاصی برای فرد مبتلا به کم کاری تیرویید نمی افتد. 
این افراد باید همواره مراقب سطح آهن و ویتامین د خود باشند. چراکه کمبود این دو ماده مغذی سبب کاهش اثربخشی داروی لووتیروکسین می شود. 
داروی لووتیروکسین باید صبح ناشتا نیم ساعت قبل از صبحانه مصرف شود. 
بهتر است به هنگام مصرف این دارو از داروی ونوستات جهت کاهش وزن استفاده نشود. 
اگر کم کاری تیرویید دارید سریعا در صدد درمان باشید چراکه عدم مصرف منظم لووتیروکسین و در نتیجه شدت یافتن کم کاری تیرویید سبب اختلالات قاعدگی و تغییرات خلق و خو و ایجاد افسردگی می شود. به علاوه کم کاری تیرویید که درمان نشده باشد سبب افزایش کلسترول خون و افت زیاد قندخون خواهد شد. 
اگر چاقید و در کنار چاقی کم کاری تیرویید نیز دارید متتظر درمان چاقی به واسطه درمان کم کاری تیرویید نبوده و سریعا مشاوره تغذیه بگیرید

 

ارسال نظر

یادداشت

روی خط رسانه

آخرین اخبار

پربازدید ها