آیا می توانیم از رژیم دیگران استفاده کنیم؟

افراد می توانند الگوی درست غذا خوردن را به تمام اطرافیانشان یاد بدهند و آن را در جامعه رایج کنند اما کسی نمی تواند رژیمش را با دیگران به اشتراک بگذارد.

آیا می توانیم از رژیم دیگران استفاده کنیم؟

مهسا انصاری-کارشناس تغذیه و رژیم درمانی

 

اگر فردی برای اولین بار از یک متخصص تغذیه رژیم می گیرد که تقریبا شبیه به رژیم غذایی فرد دیگری است باز هم نمی توانند از رژیم آن فرد استفاده کنند. رژیم غذایی هر فرد براساس نیازهای او و تنها برای خودش تنظیم می شود. هدف از رژیم دادن به افراد، اصلاح الگوی تغذیه ای آنهاست.

 

کارشناس تغذیه در ابتدا از مراجعه کننده نوع و سبک غذایی که در سفره خانواده مصرف می کنند را می پرسد تا بفهمد فرد اهل چه نوع غذاهایی است. بعد بر اساس مشخصات فردی و بیماری هایی که خود فرد اعلام کرده حدود 70 درصد از خوراکی هایی را که دوست دارد را بر اساس صلاح دید خود در رژیم وی قرار می دهد، تا هم از گرفتن رژیم خسته نشود و هم بتواند کاهش وزن مناسبی داشته باشد.

 

البته تشابه اولیه رژیم ها به خاطر تشابه در نوع غذاهایی است که ما می خوریم. به طور کلی رژیم هر فرد بر اساس سلیقه و خواست خودش برنامه ریزی شده. ممکن است افراد دیگر، سلیقه های غذایی متفاوتی داشته باشند و با الگوبرداری از رژیم دیگران، خیلی زود خسته شوند و کلاً قید پایین آوردن وزنشان را بزنند.

 

مثلاً ممکن است به فردی که روزانه ۲۲۰۰ کیلوکالری انرژی لازم دارد یک رژیم ۱۲۰۰ کیلوکالری، به فردی که نیازمند ۲۰۰۰ کالری است رژیم ۱۲۰۰ کالری و به فردی که ۱۸۰۰ کیلوکالری لازم دارد بازهم یک رژیم ۱۲۰۰ کیلوکالری داده شود. ممکن است هر سه این فراد یک رژیم یکسان را ببینند اما نمی دانند که پشت پرده چیز دیگری است. با وجود ورود کالری یکسان توقع داریم که نفر اول یک کیلوگرم، نفر دوم ۸۰۰ گرم و نفر سوم ۶۰۰ گرم وزن کم کنند، چون نیازهای روزانه آنها به انرژی متفاوت است.

 

البته ناگفته نماند که افراد می توانند الگوی درست غذا خوردن را به تمام اطرافیانشان یاد بدهند و آن را در جامعه رایج کنند اما کسی نمی تواند رژیمش را با دیگران به اشتراک بگذارد.

 

ارسال نظر

یادداشت

روی خط رسانه

آخرین اخبار

پربازدید ها