واکنش مثبت بازار به پیروزی پزشکیان ادامه‌دار خواهد بود؟

با اعلام پیروزی مسعود پزشکیان در انتخابات ریاست جمهوری، بازارهای مختلف واکنش مثبتی نشان دادند.

واکنش مثبت بازار به پیروزی پزشکیان ادامه‌دار خواهد بود؟

 

دلار بازار آزاد کاهش یافت و بازار سرمایه سبزپوش شد. این واکنش بازارها نشان‌دهنده انتظارات فعالان اقتصادی از تغییرات سیاستگذاری در دولت جدید است.

فعالان بازار انتظار دارند که با ریاست جمهوری مسعود پزشکیان، مذاکرات برای رفع تحریم‌ها و بهبود روابط اقتصادی با جهان پیگیری شود. ​

طی سال‌های گذشته، سیاست‌های دستوری نتوانستند وضعیت بازارها را بهبود بخشند و انتظارات از تغییر ریل سیاستگذاری توانستند تاثیر بیشتری داشته باشند.

تجربه مشابهی در سال ۱۳۹۲ با پیروزی حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری وجود داشت که موجب کاهش نرخ تورم شد. اما برخلاف آن زمان، روند کاهش قیمت ارز در این دوره ادامه نیافت و دوباره افزایشی شد. برخی تحلیلگران این تحولات را به هیجانات زودگذر تعبیر می‌کنند.

 دو ریسک مهم بر سر راه تداوم اثرات مثبت انتظارات بر بازارها وجود دارد: عدم اطمینان قطعی به ادامه مذاکرات برای رفع تحریم‌ها و انتخابات پیش روی ایالات متحده و احتمال بازگشت ترامپ به کاخ سفید که توافق دوباره با ایران را مشکل می‌سازد.

انتظارات نقش مهمی در عملکرد اقتصادی ایفا می‌کنند. انتظارات تورمی می‌تواند رفتار اقتصادی مردم و شرکت‌ها را تعیین کند و بر نرخ بهره، دستمزدها و قیمت‌ها تاثیر بگذارد. مدیریت انتظارات تورمی برای حفظ ثبات اقتصادی حیاتی است.

انتظار می‌رود رئیس دولت چهاردهم برای بهبود اطمینان جامعه تلاش کند و کابینه خود را معرفی نماید. همچنین مردم باید مطمئن شوند که رئیس جمهور جدید امتیاز و اراده کافی برای مذاکره و رفع تحریم‌ها را دارد. 

وضعیت بازارها در هفته‌های آینده می‌تواند معیاری برای سنجش اعتماد فعالان اقتصادی و جامعه نسبت به دولت جدید باشد.

منبع: دنیای اقتصاد

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر

یادداشت

آخرین اخبار

پربازدید ها