آیا بازار بورس، رئیس جمهور را انتخاب کرد؟

بازار سرمایه دیگر یک موضوع فرعی در ایران نیست و هر رییس جمهوری یا نامزد ریاست جمهوری باید در محاسبات خود به شکل جدی به رونق اقتصاد کشور و رها کردن آن از اقتصاد دستوری توجه داشته باشد که نتیجه این موضوع هم در رونق بازار سهام دیده خواهد شد.

آیا بازار بورس، رئیس جمهور را انتخاب کرد؟

شاید تعداد فعالانِ بازار بورس کم باشد، ولی همه از نخبگان مرجع جامعه هستند

 

امروز فرش سبز بورس در مقابل پزشکیان گسترده شد. ولی آیا واقعا بازار بورس به این سرعت واکنش مثبت نشان داد؟

رادیو فردا از رسانه‌های فارسی‌زبان خارج از کشور نوشت: «در پی اعلام پیروزی مسعود پزشکیان، در رقابت‌های انتخاباتی ریاست‌ جمهوری ایران، شاخص کل بورس ۶۰ هزار واحد رشد کرد و ارزش برابری ریال در مقابل دلار بهبود یافت.

امروز هر دلار آمریکا در بازار آزاد به ۵۸ هزار و ۷۰۰ تومان معامله می‌شود که ۶۵۰ تومان پایین‌تر از روز گذشته است.

نرخ دلار در روز ۱۰ تیرماه، روز بعد از اولین دور انتخابات ریاست‌ جمهوری و بالا گرفتن شانس سعید جلیلی نامزد اصولگرایان برای پیروزی، به ۶۲ هزار و ۲۵۰ تومان افزایش یافته بود.»

اولین واکنش بازار سرمایه و بازار طلا به پیروزی پزشکیان رشد یکپارچه و جهش ۴% شاخص کل بورس و ریزش ۷ درصدی صندوق‌های طلا بود. در همین ارتباط مهدی رباطی فعال اقتصادی می‌گوید: 

 یکی از دلایل شکست سنگین همتی در ۱۴۰۰ و مفتضح شدن اصولگرایان تندرو و جبهه پایداری در ۱۴۰۳ و حتی رای بسیار کم دکتر قالیباف ، همین بورس بود.

رباطی در ادامه نوشته است:

اما چرا؟ به دو دلیل:

اول اینکه بورس آیینه تمام نمای وضعیت تولید کشور و رونق آن نشان دهنده رونق اقتصادی است و وقتی اوضاع نابسامانی داشته باشد نشان‌گر این است که دولت در اقتصاد مردود بوده است.

دوم اینکه، شاید تعداد فعالان این بازار کم باشد، ولی همه از نخبگان مرجع جامعه هستند. افرادی که رسانه دارند، قدرت سیاسی، اجتماعی و اقتصادی دارند و بسیار تاثیرگذار هستند. به جرأت می‌گویم مسعود پزشکیان بخش جدی از انتخاب خود را مدیون فعالان اقتصادی بویژه همین فعالان بازار سرمایه است .

فقط صفحه توییتر شخص من در یکماه گذشته ، حدود ۲ میلیون ایمپرشن و کانال تلگرام من بیش از ۱ میلیون بازدید داشت. رباطی در ادامه می‌نویسد: بهنام صمدی،  مرتضی عباد، پیک نیک تحلیل، مهدی طباطبایی، اشکبوس شرفی، تیم مارکتینگ من در کارگزاری اعتبار تابان، علی مروی، مهدی طحانی، سینا رهبر، مهراد پایدار، سینا سلیمانی و بسیار بسیار افراد اثرگذار دیگری که هر کدام در جامعه کمتر از صداوسیما اثرگذاری ندارند پای کار تغییر ریل اقتصاد ایران از کمونیسم به اقتصاد آزاد بودند.

بازار سرمایه دیگر یک موضوع فرعی در ایران نیست و هر رییس جمهوری یا نامزد ریاست جمهوری باید در محاسبات خود به شکل جدی به رونق اقتصاد کشور و رها کردن آن از اقتصاد دستوری توجه داشته باشد که نتیجه این موضوع هم در رونق بازار سهام دیده خواهد شد.

 در همین ابتدای کار هم به دکتر پزشکیان و دکتر طیب نیا و دکتر محمدی که هر دو استاد من هستند، مجدد یادآوری می‌کنم که این سطور را روی کاغذ، روی میز خود داشته باشند. چشم بر هم زدنی سال ۱۴۰۷ است و قطعا بازار سرمایه در آن سال بسیار بسیار از ۱۴۰۴ تعیین کننده‌تر خواهد بود.

اقتصادآنلاین در این رابطه نوشت:
 چرا باید به آینده بازار خوشبین بود؟

«۱۶ تیر ۱۴۰۳ یک روز خاص برای اهالی بازار سرمایه بود؛ چرا که بعد از گذشته ۴۵۵ روز، فعالان بازار سرمایه، مثبت بزرگ همراه با اندکی امید را تجربه کردند؛ اما چرا باید به آینده این بازار امیدوار بود؟

اگر اولین روز معاملاتی هفته مورخ ۱۴۰۳/۰۴/۱۶ را مبنا قرار دهیم، به خوبی نشان می‌دهد که انتظار فعالان بازار سرمایه به رشد بازار است. برای اثبات این گزاره رصد صندوق‌های درآمد ثابت می‌تواند معیار مناسبی باشد؛ صندوق‌هایی که در شرایط رکودی بازار مورد اقبال قرار می‌گیرند، امروز ۲ هزار میلیارد تومان خروج پول را تجربه کردند که قطعا این سرمایه روانه قسمت سهامی بورس تهران خواهد شد. خروج نقدینگی که بی سابقه بوده و با توجه به انتظارات ایجاد شده از بازار سرمایه، به نظر می‌رسد این خروج تداوم داشته باشد. برای فهم بزرگی این عدد، اگر تا ۱۰ روز آینده شاهد خروج پول این چنینی از صندوق‌های درآمد ثابت باشیم، عدد به دست آمده با تزریق پول صندوق توسعه ملی به بورس تهران برابری می‌کند. لازم به ذکر است که بیش از ۵۰۰ همت پول پارک شده در صندوق‌های درآمد ثابت وجود دارد.»

شواهد خبر از روزهای بهتر برای بازار بورس و فعالین بازار سرمایه می‌دهد. فعلا خطری نیست مگر اینکه اتفاق غیرمنتظره خارج از مرزهای ایران، در جنگ اعراب اسرائیل و یا سر برآوردن مجدد ترامپ در پیش باشد. البته که شدت اثرگذاری این موارد هم بستگی به مواضع پیشگیرانه جمهوری اسلامی خواهد داشت. 


 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر

یادداشت

آخرین اخبار

پربازدید ها