آمریکا حتی یک دلار از پول‌های آزادشده را به دولت نداد!

منابع ارزی آزادشده به بازار نمی‌رسد.

آمریکا حتی یک دلار از پول‌های آزادشده را به دولت نداد!

قیمت دلار که در نخستین روز پاییز تا سطح ۴۹ هزار و ۳۰۰ تومان کاهش یافته بود، در معاملات پشت خطی شب گذشته با اندکی افزایش مواجه شد و تا مرز ۴۹ هزار و ۴۰۰ تومان نوسان کرد. به نظر می‌رسد این افزایش، در نتیجه انتشار برخی خبرها درباره محدودیت‌های قانونی منابع ارزی ایران در قطر، رخ داده باشد.

ماجرا از این قرار است که بر اساس گفته‌های برت مک‌گرک، هماهنگ‌کننده شورای امنیت ملی آمریکا، پول ایران در قطر فقط برای یک دسته محدود از تجارت بشردوستانه مانند غذا، دارو و محصولات کشاورزی هزینه می‌شود؛ به این ترتیب که در هر یک معامله، وجوه برای پرداخت به فروشندگان برای کالاهای بشردوستانه استفاده خواهد شد و هیچ سرمایه‌ای وارد ایران نمی‌شود.

به این ترتیب همان‌گونه که پیشتر نیز در خبرها تاکید شده بود، قرار نیست منابع ارزی آزادشده ایران به صورت اسکناس نقدی در احتیار کشور قرار گیرد و تنها به صورت اعتبار خرید برای کالاهای اساسی و بشردوستانه مصرف خواهد شد. به این ترتیب دلارهای آزادشده نه تنها به خزانه بانک مرکزی ایران بازنمی‌گردد بلکه به بازار ارز نیز نمی‌رسد و تنها، هزینه‌های دولت برای تامین کالاهای اساسی را برای مدتی کاهش خواهد داد. 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر

یادداشت

آخرین اخبار

پربازدید ها