آیا مولتی ویتامین چاق کننده است؟

استفاده از مکمل ها به عنوان بخشی از برنامه رژیم غذایی شما می تواند اختیاری باشد. مساله ای که پزشک ها بیان می کنند این است که مکمل ها جبران کننده کمبودها در رژیم غذایی شما می باشند .

آیا مولتی ویتامین چاق کننده است؟

مهسا انصاری- کارشناس تغذیه و رژیم درمانی

 

آیا مصرف مولتی ویتامین باعث افزایش اشتها می شود؟

بسیاری از مولتی‌ویتامین‌ها ممکن است  با هدف افزایش وزن در افرادی که کم وزن هستند و یا دچار سوءتغذیه‌اند یا به هر دلیل نیاز به افزایش وزن دارند به افراد توصیه شوند.

 اما  تأثیر افزایش وزن و افزایش اشتها فقط در افراد کم وزن ایجاد می‌شود نه افرادی که دچار چاقی و اضافه‌وزن‌اند. به خاطر اینکه افراد لاغر و کم غذا اصولا دچار سوء تغذیه و کمبود ویتامینها هستند.

در حقیقت مصرف مولتی‌ویتامین در افراد دچار اضافه‌وزن باعث کاهش وزن هم می‌شود.

این به معنی آن است که مصرف مولتی‌ ویتامین توسط فردی که رژیم کاهش وزن را رعایت می‌کند و هدفش کاهش وزن است بهترین کمک ممکن می‌باشد. مخصوصا اگر مشاور تغذیه مولتی ویتامین را به موقع تجویز نماید مانع از کمبود و عوارض ناشی از کاهش وزن می شود.

یک مولتی‌ویتامین حاوی انواع ویتامین‌ها نظیر ویتامین A، C و E در مقادیر بالاتر از غذاهای دریافتی فرد است که کمک زیادی به روند کاهش وزن می‌کند.

 

 اما دریافت برخی مکمل ها می تواند تبعاتی نیز به همراه داشته باشد . دریافت ویتامین A برای چشم ها ، پوست و سیستم ایمنی ضروری می باشد . اما دریافت بیش از حد آن باعث تهوع ، سردرد ، سرگیجه ، وسایر علائم خواهد شد . بعد از مشاوره با پزشک ، اگر شما تصمیم به مصرف مولتی ویتامین گرفتید ، از مکملی استفاده نمایید که کامل باشد و 100% ویتامین ها و املاح مورد نیاز بدن شما را تامین نماید.

ارسال نظر

یادداشت

آخرین اخبار

پربازدید ها