مستقل آنلاین، نصرت‌اله محمدی فعال حوزه رسانه/

دکتر روحانی در جلسه ستاد ملی مبارزه با کرونا در تاریخ ۶ اسفند اعلام کرد "کار و فعالیت در کشور از روز شنبه باید روال عادی خود را داشته باشد" و در بخش دیگری از سخنانش تاکید نمود "هراس‌افکنی و تلاش برای به تعطیلی کشاندن کشور توطئه دشمنان است". ایشان در جلسه هیات دولت که در روز چهارشنبه ۲۱ اسفند برگزار شد نوروز را فرصتی برای پیروزی در برابر ویروس کرونا دانست و به مردم تاکید نمود "نوروز نباید با رفت و آمد‌های بدون مدیریت به فرصتی برای شیوع بیشتر ویروس تبدیل شود". این سخنان و بازگشت ساعت کاری ادارات به روال گذشته به نوعی بیانگر آن است که دولت برنامه‌ای برای تعطیلی ادارات، بانک‌ها، مترو و... در شهرهایی که به شدت درگیر با این ویروس هستند را حداقل تا پایان سال ندارد. در روزهای آغازین انتشار خبر ورود ویروس کرونا به کشور و در پی آن تعطیلی مدارس، خیابان‌های تهران بسیار خلوت شده بود اما با گذشت سه هفته از خبر انتشار، ترافیک خیابان‌های تهران شلوغ‌تر و تقریبا به حالت عادی بازگشته است یعنی همان امری که رئیس جمهور محترم بر آن تاکید داشتند.

ظاهرا اولویت دولت بازگشت کشور به شرایط عادی است و نه مهار شیوع ویروس کرونا در کوتاهترین زمان و با حداقل صدمات و تلفات انسانی. جای شگفتی است در حالیکه آمارهای رسمی و غیر رسمی هر روزه خبر از افزایش تعداد مبتلایان و درگذشتگان می‌دهد، و بر اساس آخرین اعلام وزارت بهداشت تعداد مبتلایان از مرز ۱۲هزار نفر در کشور گذشته در تهران به ویژه در مناطق جنوبی آن شاهد ازدحام و ترافیک سنگین هستیم. به طور حتم این امر نیازمند انجام پژوهش‌های اجتماعی است اما‌ می‌توان مواردی را به‌عنوان دلایل این شلوغی‌ها و انگیزه افراد برای حضور در خیابان‌ها حدس زد که عبارتند از:

۱. عدم تعطیلی ادارات و الزام حضور کارمندان در محل کار و عدم کاهش تعداد کارمندان در ادارت و شیفتی نمودن آن‌ها، حتی در بانک‌ها که کارمندان آن در معرض ابتلای بالاتری قرار دارند این در حالی‌ست که یکی از اقدامات موثر کشورهایی مانند چین و ویتنام که در مهار ویروس کرونا موفق عمل کردند تعطیلی ادارات، بانک‌ها و مترو در مناطق درگیر بوده است.

۲. در حالی که بر اساس آمار رسمی ۴۰ درصد مردم زیر خط فقر هستند و دخل و خرجشان باهم تناسبی ندارد تعطیلی کار و کسب برایشان میسر نیست و همواره دغدغه معیشت دارند به ویژه آنکه در آستانه نوروز قرار داریم و بسیاری از کسبه اصلا بر روی میزان فروش خود در این مقطع حساب کرده‌اند.

۳. به غیر از موارد فوق عده‌ای از مردم نیز نه با انگیزه‌ی اقتصادی بلکه شاید به دلیل طولانی شدن دوره خانه‌نشینی و یا جدی نگرفتن خطر شیوع این ویروس و عواقب در خیابان‌ها هستد، که این امر ناشی از عملکرد نامناسب برخی رسانه‌ها به ویژه صدا و سیما برای روحیه دادن به مردم و کوچک نشان دادن خطر است و موجب گردیده برخی از مردم از آن سوی بام افتاده‌اند و در پی خرید نوروزی و یا تدارک مسافرت هستند و روال عادی زندگی خود را ادامه می‌دهند، همچون حضور در آرامستان بهشت زهرا تهران در روزهای پایانی سال.

در هر صورت چنانچه هدف آقای رئیس جمهور بازگشت کشور به شرایط عادی و تعطیل نشدن کشور باشد تا حدودی به هدف رسیده‌ایم و جای تبریک دارد ولی اگر هدف مهار ویروس کرونا باشد به نظر با سیاست‌های دولت که ناشی از مماشات و سهل‌انگاری در برخورد با شیوع ویروس و اولویت مسائل اقتصادی از سوی دولت است، راهی دراز در پیش داریم و باید منتظر روزهای بدتر باشیم. بدون تردید شرایط امروز کشور شبیه به شرایط جنگی است و اولویت‌های دولت در این شرایط باید حفاظت از کشور و شهروندان باشد و مسائل اقتصادی در اولویت بعدی قرار می‌گیرد. در شرایط جنگی وظیفه‌ی اصلی دولت افزایش رشد اقتصادی و یا کاهش تورم نیست بلکه ارجحیت اصلی حفظ کشور و جان شهروندان است.

امروز دولت باید به تهیه پروتکل مبارزه با این ویروس اقدام و ادارات، بانک‌ها و مترو شهرهای پرخطر را تعطیل کند و با پرداخت یارانه به تمامی شهروندان و افزایش یارانه‌ی اقشار کم‌درآمد به یاری آنان بشتابد تا مردم کمتر دغدغه‌ی فعالیت اقتصادی و حضور در محل‌ کار را داشته باشند. جا دارد از اقدام شایسته دولت و بانک‌ها برای به تعویق انداختن اقساط وام‌گیرندگان قدردانی کرد و شایسته است بر اساس وعده‌های رئیس جمهور محترم وزارت نیرو نیز نسبت به تعویق پرداخت بدهی مشترکین اقدام نماید. متاسفانه در شرایط کنونی شاهد قطع ارتباط مشترکینی هستیم که نتوانستند هزینه مکالمات خود را به مخابرات پرداخت کنند. به طور حتم و یقین پیروزی بر کرونا تنها با‌ همکاری دولت و ملت میسر خواهد بود لیکن نقش مدیریت دولت بسیار برجسته‌تر و موثرتر است و تدابیر دولت در ارائه اطلاعات واقعی و راهکارهای صحیح و اعتماد به ملت علاوه بر پیروزی بر کرونا فرصتی می‌سازد تا شاهد افزایش همبستگی ملی و ارتقاء اعتماد اجتماعی باشیم.

 

ارسال نظر

یادداشت

روی خط رسانه

آخرین اخبار

پربازدید ها