وزارت دفاع ایالات متحده آمریکا ( پنتاگون) اعلام داشت که ترور سردار سلیمانی به دستور ترامپ رئیس جمهور آمریکا انجام شده است. در نتیجه او نمی‌تواند از تبعات این فرمان جاهلانه شانه خالی کند و به نظر می‌رسد با عدم شناختی که از بافت سیاسی- اجتماعی این منطقه دارد، به تصور آنست که با کارکنان قمارخانه یا یکی کارکنان یکی از ساختمان‌هایش حرف می‌زند و یا آنان را به هر نحوی که اراده کند می‌تواند مجازات نماید. چند نکته حائز اهمیت است:

۱. دستور و اقدام تروریستی ترامپ برای سرداری که نجات دهنده مردم سوریه و عراق از ظلم‌های فاحش داعش و برقرار کننده صلح و آرامش در منطقه و از بین برنده جریان قوی و وحشیانه تروریست‌های تکفیری مورد حمایت آمریکا و رژیم صهیونیستی، محبوبیت در دل‌ها فراهم آورده است و لذا مشاهده می‌کنیم که خون پاک او و همرزمش ابومهدی المهندس عامل انسجام ملی در ایران و عراق شده و اعتراضات داخلی را، علیرغم جدیت آن، فعلا کنار گذارده، جهت‌گیری‌های اعتراضی و بروز خشم و عصبانیت خود را در ایران و عراق متوجه آمریکا و اسرائیل نموده‌اند.

۲. بی هیچ شک و تردیدی، آمریکای ‌ِ ترامپ خود را وارد مرحله‌ای تازه از چالش‌ها و درگیری‌های بین‌المللی نموده است. ترامپ برای تحقق شعار انتخاباتی‌اش در رعایت اولویت منافع‌ آمریکا، و عدول از نقش جهانی و جهانی‌سازی این کشور که پسا جنگ دوم جهانی آغاز شده است،تخریب ساختارهای جهانی و تضعیف بلوک‌های قدرت را به هر قیمت شروع کرده و ادامه می‌دهد، نتیجه‌اش افزایش نفرت عمومی از آمریکا و بروز خشم و عصبانیت از مسئولین بی‌خرد فعلی حاکم بر کاخ سفید است که به نوبه خود، افزایش انسجام داخلی و ملی مردم در کشور‌های منطقه و افزایش همکاری‌ها و همگرائی بیشتر بین کشورهای همسایه در این منطقه است.

۳. علیرغم نفوذ آمریکا در نهادهای بین‌المللی و زورگویی‌هائی که نسبت به دولت‌ها و دیگر کشورها انجام می‌دهد و حتی اصول شناخته شده روابط بین‌الملل در حق حاکمیت کشورها را نقض می‌کند و حقوق بشر مدعایی‌اش کاملا نادیده می‌گیرد، با این‌همه جمهوری اسلامی ایران و کشور دوست و برادر، عراق، باید شکایت خود را به شورای امنیت سازمان ملل و دادگاه لاهه و هر نهاد مربوط تسلیم دارد و برای تنویر افکار عمومی جهان سعی بلیغ خود را به کار گیرد تا اطلاع‌رسانی به حد کمال در سطح جهانی صورت پذیرد.

کمااینکه پارلمان عراق خروج نیروهای اشغالگر آمریکایی را به تصویب رساند.

۴. ترس و وحشت ترامپ جنایتکار و اطرافیان او، از این پس ملازم و همراه همیشگی آنان خواهد بود، بخصوص در بحث انتخاباتی‌اش، که به نظر می‌رسد قصد داشت از این ترور در راستای افزایش وجهه پوشالی و قهرمانی خیالی‌اش، بهره‌برداری نماید و رای بیشتری را کسب نماید، اما مجبور خواهد بود بسیار محدودتر و هراسان‌تر از پیش در محافل حاضر شود، و دیگر از سیاه و سفید باید بترسد! باید از خشم مردم در اقصی نقاط جهان واهمه داشته باشد. جمهوری اسلامی ایران به دور از هیجان لحظه‌ای و با دور‌اندیشی ضربه‌اش را خواهد نواخت، اما اولویت با شکایت‌ها به محافل بین‌المللی است.

 

ارسال نظر

یادداشت

روی خط رسانه

آخرین اخبار

پربازدید ها