سجاد عابدی

فعال رسانه‌ای

 

ابراهیم رئیسی در مناظره‌های انتخابات بی‌رقابت سال ۱۴۰۰ مدعی شد که در دولتش گشت ارشاد خواهد بود اما برای مدیران.

اما در یکسال گذشته نه تنها هیچ خبری از گشت ارشاد مدیران نبود و هیچ خبری از برخورد با مدیران متخلف از داخل دولت به گوش نرسید، بلکه بارها صحنه‌هایی دلخراش از برخوردهای نامناسب گشت ارشاد با زنان و دختران قلب مردم را به درد آورد.

 

در روزهای گذشته خبرهای تلخی از برخورد گشت ارشاد و بروز فاجعه کشته شدن مهسا امینی دختر ۲۲ ساله اهل سقز، مردم عزیزمان را بیش از پیش رنجانده است. 

پلیس گفته؛ مهسا امینی به علت بی‌حجابی توسط پلیس امنیت اخلاقی به کلاس‌های توجیه و آموزش دعوت شده است و در حین برگزاری کلاس، ناگهان براثر ایست قلبی به کما می‌رود و سریع توسط اورژانس به نزدیکترین بیمارستان منتقل می‌شود.

جالب است که پلیس در گزارشی که منتشر کرده نه نامی از "گشت ارشاد" برده و نه از چگونگی انتقال این دختر به پلیس امنیت در خیابان وزرا خبر داده است. 

اما نکته اصلی ماجرا اینجاست که گشت ارشاد هم مثل طرح صیانت شده، بین مردم منفور است و راه و روشش اجرا می‌شود و نام اصلی‌اش مدام تغییر می‌کند. 

علی‌ایحال با روی کار آمدن دولت جدید، نام گشت ارشاد حذف شده اما رویه آن ادامه دارد.

تعداد خودروهای ون در سطح شهر زیاد شده و براساس گزارش‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده برخورد پلیس امنیت اخلاقی با مسئله حجاب و عفاف به طور محسوسی افزایش یافته به گونه‌ای که بارها برخی برخوردها به تیتر اول رسانه‌ها تبدیل شده است. 

پلیس در ماجرای مهسا امینی بدون اشاره به نام گشت ارشاد، از اجرای کلاس آموزش و توجیهی پیرامون عفاف و حجاب خبر داده است. 

 

سوال مهمی که مطرح می‌شود این است که چه چیزی را می‌توانید در یک کلاس آموزشی یک ساعته به دختر ۲۲ ساله‌ای که حداقل ۱۵ سال از عمرش را در همین سیستم آموزشی که نظام جمهوری اسلامی، آن را طراحی کرده و درس خوانده و بزرگ شده، آموزش دهید؟

نکته مهم بعدی؛ انتشار تصاویر پیش از بازداشت مهسا امینی است. اگر بخواهیم منصفانه قضاوت کنیم، باید بگوییم در حالی که در برخی نقاط پایتخت، وضعیت بدحجابی و بی‌بندوباری به شکل عجیبی افزایش یافته است؛ اما وقتی تصویر قبل از بازداشت مهسا را می‌بینیم متوجه می‌شویم که حجاب او عرفا مشکلی نداشته و در فیلمی که توسط صداوسیما از داخل پلیس امنیت تهران منتشر شده مشخص است که اعتراض این دختر به همین موضوع است.

این دختر با مانتوی گشاد و حتی بدون آرایش غلیظ با ون‌ گشت ارشاد به پلیس امنیت در خیابان وزرا منتقل شده است. در همان فیلم که علی‌الظاهر به صورت تقطیع شده منتشر شده، هیچ صدایی موجود نیست. 

حتی تاکنون هیچ فیلمی از لحظه بازداشت و انتقال این دختر به پلیس امنیت منتشر نشده، اما مشخص است که اعتراض این دختر در واکنش به انتقالش به این مرکز به حق است.

چرا سیاست‌ها به گونه‌ای پیش می‌رود که احساس می‌شود رفتار گشت ارشاد، با هدف پاک کردن صورت مسئله انجام می‌گیرد؟ 

مگر یادتان نمی‌آید روزگاری از پشت بام‌ها، چگونه اقدام به جمع‌آوری دیش‌های ماهواره می‌کردید؟ نتیجه چه شد؟ 

 

آقای رئیس‌جمهور، نتیجه آن وعده‌ها درمورد حفظ کرامت زنان چه شد؟

یادمان نمی‌رود موقعی که دختر شما در صداوسیما حضور پیدا کرد، گفت: پدرم دنبال دیوارکشی نیست بلکه به دنبال پل زدن بین مردم است.

 

آقای رئیسی؛ چه آن اقلیت محترمی که به شما رای داده‌اند و چه آن اکثریتی که به شما رای نداده‌اند حقشان است که دو موضوع مهم را که به مردم وعده داده‌اید بدانند:

 

۱- موضع شما درباره حوادث تلخی که در یکسال گذشته توسط گشت ارشاد ایجاد شده است.

۲- گزارش عملکرد شما و دولتتان در زمینه گشت ارشاد مدیران.

ارسال نظر

یادداشت

آخرین اخبار

پربازدید ها