واکسن‌های مدرنا به جای اهدا به کشورهای فقیر دور ریخته می‌شوند

دولت‌ها، داروسازان و سایت‌های واکسیناسیون ده‌ها میلیون دوز استفاده‌ نشده واکسن کووید-۱۹ را به دلیل کاهش تقاضا دور می‌ریزند.

به دلیل نبود متقاضی ده‌ها میلیون دوز واکسن کووید-۱۹ مدرنا و آسترازنیکا نابود می‌شود. 

دولت‌ها، داروسازان و سایت‌های واکسیناسیون ده‌ها میلیون دوز استفاده‌ نشده واکسن کووید-۱۹ را به دلیل کاهش تقاضا دور می‌ریزند.

‌به نوشته وال‌استریت‌ ژورنال،‌ شرکت مدرنا که یکی از سازندگان اصلی واکسن کووید-۱۹ است، به‌تازگی اعلام کرده که حدود ۳۰ میلیون دوز از واکسن کووید-۱۹ خود را دور انداخته است، چون متقاضی نداشت. داروخانه‌ها و کلینیک‌ها هم مجبور شده‌اند دوزهای استفاده نشده را از ویال‌های چند دوزی مدرنا و فایزر که مدت زمان ماندگاری کوتاهی دارند را پس از باز شدن دور بریزند. ‌

مقامات بهداشتی آلمان حدود ۳/۹ میلیون دوز واکسن کووید-۱۹ را که در یک انبار مرکزی مربوط به دولت فدرال قرار داشت و در پایان ژوئن منقضی شده بود، امحا کردند. به گفته وزارت بهداشت کانادا، این کشور۱/۲ میلیون دوز تاریخ مصرف گذشته واکسن مدرنا را دور ریخته و قرار است حدود۱۳/۶ میلیون دوز منقضی شده واکسن کووید-۱۹ آسترازنیکا را امحا کند.

 امحای واکسن‌های کووید-۱۹ در حالی صورت می‌گیرد که بسیاری کشورها در دسترسی به واکسن مشکل دارند و در کشورهای دیگر هم پیش‌بینی می‌شود تقاضای واکسن در پاییز افزایش یابد./بی بی سی

ارسال نظر

یادداشت

آخرین اخبار

پربازدید ها